MojAndroid

Sociálna navigácia Waze je väčšine z vás určite veľmi dobre známa. Ako jedna z prvých priniesla možnosť pridávať informácie o situácii na cestách. S rastúcim počtom používateľov rástla aj presnosť aplikácie, ktorá dnes patrí medzi najobľúbenejšie navigačné aplikácie vôbec. Preto vám teraz prinášame niekoľko tipov a trikov, ktoré môžete využiť pri práci s aplikáciou Waze.

Pridajte si obľúbené miesta a obchody

Ak raz začnete využívať aplikáciu Waze naplno, je veľmi pravdepodobné, že si bez nej už do auta ani nesadnete. Aj keď poznáte trasu, nikdy nie je na škodu mať prehľad o udalostiach na ceste či prípadnej najrýchlejšej obchádzke. Aplikácia Waze ponúka aktívnym používateľom hneď niekoľko šikovných funkcií. Tou prvou je história miest, na ktoré ste sa nechali navigovať. Tá sa zobrazí po vysunutí menu v ľavej lište. Okrem toho sa vyhľadávané miesta automaticky ponúknu po tom, čo začnete zadávať adresu do poľa s vyhľadávaním.

Ak na niektoré miesta chodíte opakovane, môžete si ich pridať medzi obľúbené. Nájdete ich znovu v ľavej lište v strednom stĺpci s ponukou. Dve najčastejšie používané miesta – Domov a Práca, si môžete pridať v ďalšom menu. Aplikácia vám dokonca automaticky ponúkne navigáciu do práce a domov v čase, kedy najčastejšie tieto trasy aktivujete. Stačí spustiť Waze a potvrdením vyskakovacieho okna sa automaticky spustí navigácia.

Okrem toho môžete do zvláštneho zoznamu pridať obľúbené obchody. V navigácii Waze v poslednej dobe začali pribúdať reklamy na obchody na mape spolu s veľkými ikonami. Hoci väčšina z nich vás zrejme nebude zaujímať, ak medzi nimi nájdete váš obľúbený obchod, môžete si ho pridať do zvláštneho zoznamu a v budúcnosti tak k nemu budete mať rýchlejší prístup.

Plánované trasy a kalendár

Pri vysunutí ľavej lišty zostala nepreskúmaná ešte jedna časť – Plánované cesty. Ako názov napovedá, tu si môžete naplánovať vašu trasu dopredu. Potom na ňu budete upozornení priamo aplikáciou Waze. Čo je ale najlepšie, aj pri plánovaní ciest približne vidíte, ako dlho vám cesta bude trvať. Do úvahy sa berú priemerné zdržania na ceste v danej hodine v danom dni.

Ešte zaujímavejšie je však prepojenie aplikácie Waze s vašim kalendárom. Pri použití Google kalendára si presne viete vybrať tie kalendáre, ktoré chcete s navigáciou Waze zosynchronizovať. Uvidíte tu ale iba tie udalosti, ktoré majú v popise zadanú adresu. Ide však o šikovnú funkciu, ktorá vám zjednoduší navigáciu na dané miesto bez toho, aby ste museli ručne zadávať adresu do poľa s vyhľadávaním.

Prispejte vlastnou informáciou

Až doteraz sme sa venovali tomu, ako využiť navigáciu Waze vo váš prospech. Dôležitou súčasťou aplikácie je však zdieľanie informácií s ostatnými jej používateľmi. Aj preto máte prístup k pridávaniu informácií hneď  na hlavnej obrazovke. Oranžová bublina vpravo otvorí menu s pridávaním udalostí na trase. Rýchlo a jednoducho tak môžete nahlásiť zápchu, policajnú hliadku či radar, nehodu alebo iné nebezpečenstvo.

Okrem toho môžete do aplikácie prispievať aktuálnymi cenami paliva na čerpacej stanici, kde práve tankujete. K dispozícii je celý rad možností, ktorými môžete vylepšiť mapy a podeliť sa tak o informácie s ostatnými. Ak ale práve šoférujete, nechajte pridávanie informácií na spolujazdca. Aj sama aplikácia vás nepustí do menu ak sa hýbete – môže tak urobiť iba spolujazdec, ktorý potvrdí, že práve nešoféruje.

Počas jazdy však môžete reagovať na udalosti, ktoré boli pridané ostatnými používateľmi. Ak práve prechádzate cez miesto, kde je nahlásená nejaká udalosť, môžete ju potvrdiť stlačením ikony “palec hore” alebo zrušiť stlačením prečiarknutej ikony polohy. Tieto tlačidlá sú veľké a ľahko ovládateľné aj za jazdy. Okrem toho, takto prispievate k aktuálnosti informácií na ceste.

Prepojte si Waze so Spotify

Nie je to tak dávno, čo aplikácia Waze priniesla pohodlnú integráciu s hudobnou službou Spotify. Je zrejmé, že veľa používateľov využíva tieto dve aplikácie v aute súčasne. Aby ste počas jazdy nemuseli sťahovať notifikačnú lištu pre prepínanie skladieb, k dispozícii je šikovný widget priamo v aplikácii Waze.

Vďaka tomu môžete vykonať jednoduchú navigáciu v playliste priamo cez aplikáciu Waze a nemusíte sa prepínať medzi aplikáciami či vykonávať náročnú navigáciu v systéme. Možnosť prepojenia aplikácií Waze a Spotify nájdete v špeciálnej záložke v nastaveniach aplikácie Waze v riadku Spotify.

Využite Waze v systéme Android Auto

Ešte čerstvejšou novinkou v aplikácii Waze je podpora pre systém Android Auto. Tu ste až donedávna mohli využívať na navigáciu iba aplikáciu Google Mapy, no teraz je k dispozícii aj oficiálna podpora navigácie Waze.

Ako aj pri ostatných aplikáciách pre Android Auto, aj tu platí, že funkcionalita aplikácie je oklieštená. Všetky najdôležitejšie informácie však budú zobrazené spolu s udalosťami na trase či aktuálnym časom príjazdu. Samozrejme, rozhranie aplikácie je optimalizované pre väčší displej vo vašou aute a ovládanie aplikácie aj za jazdy je tak oveľa jednoduchšie.

Nájdite najlepšiu čerpaciu stanicu pre vás

Keďže Waze je navigácia určená pre šoférov, nesmú chýbať informácie o čerpacích staniciach v okolí. Aby ste ale na mape našli presne takú čerpačku, ktorá vyhovuje práve vám, môžete si aplikáciu prispôsobiť v nastaveniach v časti Čerpacie stanice.

Tu môžete vybrať preferovanú stanicu, palivo a spôsob, akým budú stanice radené (cena, vzdialenosť, značka). Vďaka tomu vám aplikácia vždy zobrazí tie stanice, ktoré vám najviac vyhovujú a nebude vás zbytočne navigovať tam, kde chodíte neradi alebo kde je palivo zbytočne drahé.

Sociálne siete v navigácii Waze

Jedným z hlavných aspektov navigácie Waze je sociálny prvok. Okrem toho, že udalosti na mape sú vytvárané práve používateľmi, môžete mať v aplikácii aj kamarátov. Tých môžete zobraziť integráciou so sociálnymi sieťami, ale môžete ich nájsť aj na mape.

Následne uvidíte skóre, aké vaši priatelia v aplikácii dosiahli. Body získavate za najazdené kilometre, ale hlavne za pridané udalosti. Môžete si zobraziť rôzne rebríčky a hoci za body nič špeciálne nedostávate, môžete aspoň sledovať, ako často používajú aplikáciu vaši známi a priatelia.

Okrem toho môžete zmeniť váš vzhľad v aplikácii. Môžete si vybrať ikonku, ktorá vás označuje na mape a ak upravíte mapu a doplníte ju o aktuálnejšie či presnejšie informácie, získate prístup k exkluzívnym ikonkám pre editorov máp. Okrem toho môžete v nastaveniach (Zobrazenie a mapa – Vozidlo na mape) zmeniť aj ikonku vášho auta. To síce vaši priatelia nevidia, no vy uvidíte na mape miesto modrej šípky napríklad formulu.

Využite webovú verziu aplikácie

Ak začnete aplikáciu Waze používať aktívne, určite sa vám stane, že budete chcieť zistiť aktuálnu situáciu na ceste a automaticky tak siahnete po vašom smartfóne. Ak ho ale práve nemáte po ruke, využiť môžete aj webovú verziu aplikácie.

Tú nájdete na adrese waze.com a môžete si tu pozrieť aktuálnu situáciu na Slovensku. Pre konkrétnejšie informácie môžete zadať adresu a zobraziť situáciu v okolí. Nájdete tu všetky dôležité informácie z klasickej mobilnej aplikácie. Nechýbajú informácie o hliadkach, radaroch, nehodách a zápchach, a tak máte lepší prehľad o tom, ako dlho vám bude trvať cesta alebo ktorú trasu máte zvoliť.

Dôverujte automaticky navrhovanej trase

Posledný tip je z našich vlastných skúseností a hoci neplatí vždy, väčšinou sa nám osvedčil. Aplikácia Waze totiž automaticky prepočítava trasu aj počas jazdy. Ak sa napríklad niekoľko desiatok kilometrov pred vami stane vážna dopravná nehoda a vzniknú veľké kolóny, aplikácia sama zmení trasu a bude vás napríklad navigovať tak, aby ste výjazdom zišli z diaľnice.

V mnohých prípadoch je toto riešenie správne. V súčasnosti má aplikácia Waze toľko používateľov, že dokáže s veľkou presnosťou určiť rýchlosť prejazdu takéhoto nehodového úseku. Veľakrát sa nám osvedčilo poslúchnuť navigáciu aj počas dopravnej špičky v meste. Hoci nás navigovala cez úzke uličky, do cieľa sme prišli oveľa rýchlejšie, ako keby sme mali stáť v zápche.

Samozrejme, ani Waze nie je všemocný a nie vždy mu tieto odporúčania vyjdu. Platí to najmä vtedy, keď sa rôzne alternatívne trasy líšia iba minimálne. Vtedy hrá veľkú úlohu to, ako sa vám podarí prejsť cez svetelné križovatky, čo Waze ešte nedokáže úplne rozoznať. Viackrát sa nám stalo, že Waze nám navrhol cestu obchvatom, kde boli práve zápchy, no akonáhle sme sa v meste dostali na “zelenú vlnu”, do cieľa sme nakoniec prišli o niekoľko minút skôr ako aplikácia odhadovala cestou po obchvate.

Aké ďalšie tipy poznáte?

Aplikácia Waze toho v sebe ukrýva naozaj veľmi veľa. Môžete si napríklad zmeniť hlas navigácie, čo oceníte najmä pri kreatívnych anglických hlasoch hercov či známych osobností. Okrem toho je tu ale celý rad funkcií, ktoré ocenia iba niektorí používatelia. Ktoré patria medzi vaše najobľúbenejšie a uľahčujú vám prácu s aplikáciou? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
3.1.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+