MojAndroid

Batérie pre mobilné zariadenia nezaznamenali v posledných rokoch taký veľký pokrok ako by sme čakali. Hoci sme vás informovali o rôznych technológiách, ktoré sľubujú navýšenie kapacity dnešných lítiových batérií, žiadne výsledky sme v reálnych zariadeniach zatiaľ nepostrehli. Napríklad batéria od Hitachi Maxell sľubuje 60% navýšenie kapacity pri zachovaní rovnakých rozmerov alebo batérie, ktoré majú miesto uhlíkovej anódy drvený kremík by mali ponúknuť až trojnásobnú kapacitu. Dnes sa objavila nová správa o technológii, ktorá dodá Li-Ion batériám 30 krát viac energie a schopnosť dobíjať sa až 1000-krát rýchlejšie “ako v prípade konkurenčných technológií”. Informoval o tom portál Mashable.

William P. king

Nová technológia bola vytvorená pod vedením profesora Williama P. Kinga na Illinoiskej univerzite. Tajomstvo úspechu výskumného tímu v tejto oblasti spočíva v extrémnej miniaturizácii konvenčných prvkov batérií, ako sú katóda a anóda.  Výskumníci použili proces vyvinutý iným tímom na univerzite, ktorý umožňuje vytvorenie mriežky z veľmi malých polystyrénových guličiek a zvyšný priestor vyplniť kovom. Guľôčky sú potom rozpustené, takže sa vytvorí 3D mikroštruktúra popisovaná ako “lešenie”. Anóda je vytváraná pridaním zliatiny NiSn a katóda z LiMnO2. Toto umožňuje aby boli elektródy veľmi blízko pri sebe, čo skracuje cestu iónov a elektrónov.

Nove baterie s vycsou kapacitou

King si predstavuje, že s takýmto enormným množstvom energie môžu zariadenia vysielať rádiové signály 30 krát ďalej alebo zariadenia môžu byť 30x menšie. “Batérie sú dobíjateľné a dokážu sa nabíjať 1000 krát rýchlejšie ako v prípade konkurenčných technológií – predstavte si nabíjať smartfón s rozmermi kreditnej karty za menej než sekundu.”

Podľa Kinga sa nejedná o zlepšenie predchádzajúcich technológií, ale o zlom v chápaní zdrojov energie. Výskumníci teraz pracujú na tom, aby bola táto technológia cenovo dostupná a aby vyhovovala stavbe dnešných smartfónov a iných gadgetov. Ak ste sa začali tešiť, že sa konečne ponúklo zaujímavé riešenie nášho problému s batériami, na výsledky si budeme musieť ešte počkať. King uvádza, že túto technológiu budeme môcť vidieť v komerčných produktoch najskôr za 1-2 roky.

Zdroj: sci-tech-today, news.illinois

19.4.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+