MojAndroid

V rámci projektu 5G Automotive, na ktorom spolupracuje Strojnícka fakulta STU, Fakulta informatiky a informačných technológií STU a spoločnosť Orange, sme mali možnosť naživo vidieť jedno z využití najmodernejšej 5G siete.

5G Automotive
Foto: Orange

Nie, nie je to len o rýchlejšom sťahovaní dát a surfovaní po internete. Nižšia latencia a vyššie rýchlosti so sebou prinášajú výhody, ktoré je možné využiť v mnohých oblastiach. Napríklad aj v automobilovom priemysle.

5G nájde využitie aj v automobilovom priemysle

Naživo sme tak videli integráciu 5G siete priamo pri jazde elektromobilu. Je to prvý dôkaz revolúcie, ktorú môžu v nasledujúcich rokoch sprostredkovať 5G siete.

Údaje z reálne jazdiaceho vozidla boli spárované s virtuálnym počítačovým modelom a všetky technické prevádzkové parametre z vozidla boli online vysielané do centrálneho počítača. Následne boli spracované a mohli byť využité na optimalizáciu jazdy. Ide o prvý krok pre inteligentnú budúcnosť dopravy vo všeobecnosti za využitia 5G siete.

5G Automotive
Foto: Redakcia

„Toto desaťročie je obdobím najväčších zmien v histórii automobilového priemyslu vôbec. Najväčšími výzvami sú alternatívne pohony, palivá, a autonómne systémy riadenia,” uviedol profesor Ľubomír Šooš, dekan Strojníckej fakulty STU v Bratislave.

„Sme radi, že aj projekt 5G a autonómnej dopravy preukazuje funkčnosť a efektívnosť prepájania výskumu s praxou, po ktorej všetci voláme. Verím, že povzbudí aj ďalších partnerov k spolupráci so výskumno-vzdelávacou sférou,” povedal Ivan Kotuliak, dekan FIIT STU.

„Siete 5. generácie neprinášajú len vyššie rýchlosti a nižšiu odozvu, ale aj úplne novú definíciu mobilnej siete. V porovnaní s tými predošlými majú doposiaľ najväčší potenciál zmeniť spôsob, akým ľudia, ale aj firmy využívajú technológie. Možnosti 5G siete naplno doceníme až v budúcnosti, som rád, že dnes sme do nej vďaka projektu 5G Automotive mohli nahliadnuť,” hovorí Eric Maintenay, riaditeľ úseku informačných technológií a sietí spoločnosti Orange Slovensko.

Dáta sú dôležité

Počas prezentácie sme naživo na štyroch obrazovkách videli dáta z množstva snímačov a kamier, ktoré boli umiestnené na vozidle. Videli sme, kde presne sa vozidlo nachádzalo, a to s presnosťou neuveriteľných 14 milimetrov.

5G Automotive
Foto: Redakcia

Do budúcna môžu tieto systémy zachrániť množstvo životov. Využitie nájdu v mnohých situáciách, napríklad v neprehľadných zákrutách. Pokiaľ sa k vám rúti z opačnej strany vozidlo, ktoré zákrutu nezvládne, vy o tom nemáte ako vedieť. Avšak ak by bolo toto vozidlo prepojené so systémom autonómneho jazdenia, ten by vás na to upozornil, prípadne vaše vozidlo by pred zákrutou automaticky zastavilo a vyhlo by sa zrážke.

5G Automotive
Foto: Redakcia

Takýchto a rôznych iných využití by sme v automobilovom priemysle našli veľké množstvo, toto bol len jeden príklad za všetky. Kedy sa dočkáme plne autonómneho riadenia vozidla? To momentálne nevie nikto, no počíta sa, že približne o 10 rokov k tomu budeme veľmi blízko.

Náš tip
Telekom ponúka 5G pokrytie v 14 obciach v okolí Bratislavy
Náš tip
Orange spúšťa 5G sieť v Bratislave a Banskej Bystrici s teoretickou maximálnou rýchlosťou 1300 Mbit/s

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+