MojAndroid

Občianske združenie HARPÚNA sa minulý rok pustilo do ambiciózneho a tak trochu aj odvážneho projektu. Ako prví na Slovensku spustili na Základnej škole Karpatská pilotný ročník programovania pre Android. Klasifikovaný predmet bol určený pre žiakov deviateho ročníka a stretol sa veľmi dobrými ohlasmi. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa dočkáme rozšírenia výučby do ďalších základných škôl v regióne.

Náš tip
Android programovanie na základnej škole má za sebou prvý úspešný rok

Počas pilotného ročníka výučby programovania Android aplikácií sa okrem odbornej slovnej zásoby učili aj algoritmického myslenia programovať v jazyku Java a používať vývojové prostredie Android studio. Dobrou správou je, že predmet zvládli všetci zúčastnení.

“Okrem základov programovania sme sa žiakov snažili naučiť odbornú slovnú zásobu, ktorá im pomôže vyhľadávať riešenia problémov a využívať voľne dostupné zdroje na interne v prípade, že sa rozhodnú ďalej samostatne rozvíjať svoje vedomosti v tejto oblasti.” objasňuje význam výučby odbornej slovnej zásoby   predseda občianskeho združenia HARPÚNA Michal Hybský.

 

Výsledkom pilotnej výučby je overený súbor učebných plánov a materiálov vhodných pre cieľovú vekovú skupinu, ktoré sú pripravené na nasadenia na väčší počet škôl. Od školského roku 2016/2017 sa výučba predmetu rozširuje zo ZŠ Karpatská aj na ZŠ Školská v Žiline. Na obidvoch školách bude prebiehať druhý ročník výučby rovnakou formou klasifikovaného predmetu pre deviatakov, ktorý bude vyučovaný odborníkom z praxe. K predmetu výučby Androidu sa pridá aj pilotné overovanie “Aplikovanej elektrotechniky a robotiky” na ZŠ Hájik, ktoré má potenciál vyústiť do ďalšieho inovatívneho predmetu pre žiakov základných a stredných škol. V rámci Aplikovanej elektrotechniky a robotiky žiaci preberú základy práce s mikroovládačom Arduino a otestujú si svoje vedomosti z fyziky informatiky a matematiky, ktoré získali v predošlom priebehu štúdia.

harpuna-1

Okrem rozšírenia výučby sa ZŠ Karpatská môže pochváliť aj modernizáciou počítačovej učebne, ktorá bola vybavená novými počítačmi pre zefektívnenie práce žiakov aj vyučujúcich.

Aké sú plány združenia HARPÚNA na nadchádzajúci školský rok? “Minulý rok bola väčšina práce členov združenia sústredená na vyladenie predmetu a vychytanie múch. V aktuálnom školskom roku budeme okrem zlepšovania predmetu venovať viac úsilia aktivitám, ktoré pomôžu rozšíriť výučbu na čo najväčší počet škôl a zároveň príprave nových inovatívnych predmetov”, povedal predseda Michal Hybský.

Projekt výučby odborných predmetov už na základných školách je jednou z hlavných úloh občianského združenia. Jeho pôsobenie ale nemá ostať len v réžii Žilinského kraja. Momentálne sa hľadajú financie na zabezpečenie výučby na čo najviac školách, pričom ambíciou je, aby sa ich počet dostal cez 100, a to už v priebehu nasledovných rokov. Žiaci by tak už na základných školách dostali potrebné základy pre tvorivú a odbornú činnosť, čo by im mohlo výrazne pomôcť v ďalšom štúdiu a hľadaní ich budúceho povolania. Myslíme, že takýto projekt preto má zmysel a veríme, že do budúcnosti sa rozšíri na čo najviac škol.

9.9.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+