MojAndroid

Štúdia Virgínskeho technologického a dopravného inštitútu ukazuje, že vytáčanie čísel a písanie textových správ počas jazdy zvyšuje najmä u mladších vodičov  riziko havárie. Táto informácia nie je sama o sebe nová, skôr sa jedná o starý známy fakt, no výskum vyslovil sporné tvrdenie, podľa ktorého je samotné telefonovanie počas jazdy bezpečné.

123753

Pri zostavovaní štúdie boli využité rôzne technológie vrátane videokamier, GPS, senzorov pre snímanie stredových čiar a zariadení pre meranie rýchlosti a akcelerácie. Táto technika bola zabudovaná do automobilov 42 vodičov s čerstvým vodičským preukazom vo veku 16 a 17 rokov, ďalej 109 skúseným vodičom, ktorý vlastnia vodičský preukaz v priemere až 20 rokov. Dáta zo sledovania ukazujú, že v prípade mladých vodičov sa riziko nehody po siahnutí na mobil alebo pri vytáčaní čísla zvýši až o neuveriteľných 700%. Ak neskúsení vodiči odosielali alebo čítali SMS správy, riziko sa zvýšilo o 400%. V prípade starších vodičov sa šanca na haváriu zvýšila len pri vytáčaní čísla. Štúdia však začala ešte predtým, než sa písanie správ stalo bežnou záležitosťou, takže výskumníci nevedia, či je táto forma komunikácie za volantom taká nebezpečná pre nich, ako aj pre dospievajúcich.

Uvedené zistenie, že telefonovanie za volantom nezvýši šancu nehody je však v rozpore s názormi iných odborníkov. David Strayer, výskumný pracovník Utahskej univerzity tvrdí, že avizovaná štúdia je v rozpore s jeho prácou na rovnakú tému. Strayer obviňuje nástroje používané na meranie úrovne rozptýlenia. Hovorí, že videokamery neumožňujú zobraziť “kognitívne rozptýlenie”.  Aký je váš názor na používanie mobilných zariadení za volantom ?

Zdroj: news.yahoo, phonearena

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+