MojAndroid

Slovensko má jedny z najvyšších cien za telefonovanie a dáta v Európe. Mnohým zákazníkom sa to nepáči a preto občianska iniciatíva s názvom „Chcem si vyberať“ spúšťa petíciu proti vysokým cenám mobilných operátorov.

Dôvodom vysokých cien je aj neexistencia plnohodnotných virtuálnych operátorov. Značky, ako Juro, FunFón a Radosť síce vystupujú ako virtuálni operátori, no stoja za nimi priamo prevádzkovatelia mobilných sietí. Inými slovami, nejde o samostatných operátorov, ktorí by mohli za veľkoobchodných podmienok využívať existujúce siete a ponúkať služby koncovým zákazníkom pod vlastnou značkou, prípadne pod značkami partnerov.

V zahraničí zvyknú služby virtuálnych operátorov sprostredkúvať napríklad aj retailové reťazce, dodávatelia energií či dokonca futbalové kluby.

Dobrá konkurencia je cestou k zníženiu cien

Spomínaná občianska iniciatíva Chcem si vyberať preto spúšťa na webovej stránke www.chcemsivyberat.sk petíciu. Cieľom je dosiahnuť na slovenskom trhu rovnaký stav, aký je v drvivej väčšine iných krajín EÚ, kde fungujú desiatky virtuálnych operátorov, a vďaka tomu vzniká aj väčší tlak na koncové ceny služieb. Dobrá konkurencia je cestou k zníženiu cien.

„Výraznejšie otvorenie trhu bezpochyby vytvára tlak na ceny a prispieva k zavádzaniu inovácií, ako sme boli svedkami pred vyše desiatimi rokmi pri liberalizácii trhu s energiami, ktorá zákazníkom umožnila vyberať si spomedzi viacerých distribútorov elektriny a plynu. Žiaľ, v oblasti mobilných služieb sme sa na Slovensku zatiaľ obdobného stavu nedočkali, hoci napríklad vo Veľkej Británii vznikol prvý virtuálny operátor už v roku 1999,“ vysvetľuje Michal Rybárik, jeden z iniciátorov občianskej iniciatívy Chcem si vyberať.

„Hlavný nástroj, ktorý má úrad vo svojich rukách, je spájať prideľovanie frekvencií pre verejné mobilné siete vždy s podmienkou sprístupnenia siete na veľkoobchodnom princípe, za podmienok umožňujúcich replikovať maloobchodnú ponuku,“ dodáva M. Rybárik.

Za zmienku na záver stojí aj fakt, že v porovnaní s Izraelom má Slovensko 70-násobne vyššiu cenu za 1 GB dát.

Podporiť petíciu za nižšie ceny, za väčšiu konkurenciu a za lepšie služby pre zákazníkov môžete na stránke www.chcemsivyberat.sk.

17.9.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+