Nový operačný systém Android L nebude dostupný v oficiálnej verzii ešte nejakú dobu. Ak ale vlastníte smartfón Nexus 5 či tablet Nexus 7 2013, môžete si vyskúšať nový systém aj na svojom zariadení. Množstvo dizajnových zmien bije do očí, no Google spravil aj také zmeny, ktoré na prvý pohľad nevidíme. Medzi ne patrí aj nový runtime ART, ktorý nahradil Dalvik. Ten sľubuje zrýchlenie spúšťania aplikácií, zvýšenie výkonu zariadenia a zníženie spotreby energie. Nový runtime ale môžete vyskúšať aj na svojom zariadení a nemusíte pritom vlastniť jeden z najnovších Nexusov.
V prvom rade musíte mať v nastaveniach prístupné Možnosti pre vývojárov. Tie zapnete tak, že v nastaveniach prejdete do položky Informácie o telefóne a kliknete sedemkrát za sebou na riadok Číslo zostavy. Počas klikania by ste mali vidieť oznámenie, ktoré signalizuje, koľkokrát ešte musíte kliknúť, aby ste sa stali vývojárom. Keď kliknete poslednýkrát, zariadenie by malo vypísať informáciu o tom, že ste sa stali vývojárom. Vráťte sa do nastavení a nájdite Možnosti pre vývojárov. Tam pohľadajte Výber modulu spustenia (tento názov sa môže trochu odlišovať v závislosti od zariadenia) a vyberte Použiť nástroj ART.
Vaše zariadenie sa následne reštartuje a aplikácie sa aktualizujú podobne, ako keď aktualizujete celý systém. Po dokončení tohto procesu bude vaše zariadenie používať ART. Dajte nám vedieť, či máte na svojom zariadení s Androidom 4.4 alebo novším možnosť vybrať ART a ak áno, tak sa podeľte o svoje dojmy z tohto nového runtime.
Tento návod je použiteľný s novými smartfónmi, ktoré bežia na systéme Android 4.4 Kit Kat a novšom. Ide o modely ako Samsung Galaxy S5, HTC One M8 či LG G3, ale aj HTC Desire 816. Teoreticky by sa táto možnosť mala nachádzať aj na starších zariadeniach, ktoré boli aktualizované na Android 4.4, no nie je to zaručené.
Zdroj: phoneArena


Ja mám nexus 5 a ART som si nastavil už dávnejšie. Aplikácie sa spúšťajú o dosť rýchlejšie, ale niektoré hry napr GTA SA niesu podporované čo je škoda.
neboj, budu neskor musiet byt podporovane ;)
Mam SGS5 a je o dost rychlejsi.
Mne sa teda zatial nic rychlejsie na nom nezda.
a pri tej aktualizacii systemu ostanu predosle data a nastavenia???
Ano
na lg g2 to neviem nájsť
Funkcne aj na Nexus 4
Na Note 3 nič :(
Samsung galaxy S3 mini funguje :) CM by Maclaw 11.0 (4.4.4)
Je to zbytocne, do 4.4 to dali len ako betu na testovanie, vela veci tam nefunguje a vykon to nejak pozorovatelne nezvysi. V androide L je to ART uz prepracovanejsie a na vykone to uz je poznat…
Z1 ParanoidAndroid 4.4 ide super rýchlo po nastavení ART aj keď android officialne art nepodporuje
Galaxy S4 4.4.2, ani nemá takú možnosť
vďaka za info práve som to chcel skusiť :D
HTC One M8 – funkčný ART, ale nejako som nevidel rozdiel v rýchlosti. Skôr by som poukázal na inú skúsenosť. Aktualizácia všetkých aplikácií na ART trvala asi pol hodiny a to som mal relatívne čistý systém. Neviem si predstaviť ako dlho by to trvalo ak by tam niekto mal desiatky aplikácií :-)
Ja som to na mojej S5 prepol uz davnejsie, mam dost aplikacii a trvalo to asi 20 min.
What som mal 113 apliláci a vpohode na nexes 4-ke do 15min. :)
Trochu zavadzajuci nadpis. ART v 4.4 je v inej verzii ako ART v L a ani ten neni finalny.
Na Xperia Z2 to tam nemám.
Veru nem to tam ani ja. Ale bez tak je podla mna dost rychly..
Hej, je to zihadlo :-D.
Tak tak..
Neviem kam sa hrabe S5 …. na Z2 nema
LG L9 II na 4.4.2 funguje.. je na vyber aj ART
Nexus 7 2012 Android 4.4.4 – neda sa prepnut na ART
LG L9 II mal som možnosť ART nastavil som ju aplikacie sa aktualizovali a ptm byskocilo kono android sa inovuje a na nom sa zasekol telefon… Resetol som ho 5 krát vždy sa zastaví na tom istom bode.. Nejake rady
Galaxy S5 – ART pouzivam uz dlhsie a cely system vratane aplikacii je o nieco rychlejsi. Po prepnuti to inovovalo asi 20 min. a to tam mam dost aplikacii. Takze teraz spokojnost.
mam Galaxy S5 a tiez nad tym uvazujem. idu vsetky aplikacie? ostali ti vsetky data a nastavenia? vnimas to ako dobry napad zmenit to na ART?
dik
LG L70 – žiadna pozitívna zmena, práve naopak, po prejdení na ART mi systém niekoľkonásobne zväčšil aplikácie a zo 785 voľných megabajtov vnútornej pamäte som mal 29, takže návrat k Dalviku
PS: aj po návrate k Dalviku mám o 200mb menej voľného miesta ako predtým, neviem prečo
Keď som na svojom l70 skúšal prepnúť tak mi ani android nenabehol…oznámenie proces com.android prestal pracovať
Ako si vyriešil potom zmenu naspäť? :)
takisto ako zmenu na ART, cez Moznosti pre vyvojarov a naspat na moznost „pouzivat Dalvik“ ci nejako tak
Dík, ale mne potom bohužial nenaskočil systém (naskočil ale ani za boha nešlo nič robiť…). Štastie že mám romku upravenú a mám možnost zrebootovať do recovery :D
Pozrel si si stav voľného miesta? Aj mne začalo všetko padať, ale zistil som, že mám len cca 300kB voľnej pamäte pre apps. Budeš si musieť vymazať niekoľko apps. Čakaj cca 30%tný nárast nárokov na pamäť pre apps. V mojom prípade cca +400MB! zožral ART.
ako si to potom rozbehal?
Note 2 (vcera upgrade na 4.4) ja tam moznost vybrat runtime neman…
Ako si upgreadol Note II na android 4.4 samsung ešte aktualizáciu neposkytol..
Ja mam oficialnu aktualizaciu dostal som ju 30.6. Mam nebrandovany tekefon kupovany v slovenskom eshope. Aktualizoval som cez wifi… Ale skus aj cez Kies….
tiež mam telefón kupovaný v slovenskom eshope skúsil som aj cez Kies stále mi nejde výpise mi tu istú a aktuálnu verziu firmvéru
Nerobte to na GALAXY Tab 4, nepôjde nabootovať systém… Ak už to niekto spravil, napíšte mi, poradím mu… dá sa to vyriešiť :)
LG G2 mini. dal som to na art ale zda sa mi nejake sem-tam zavahanie ci zmrznutie systemu. davam spat na dalvik
pred casom som mal ART na mojom nexuse 5, dost vela appiek mi zrazu zacalo padat
Aj mne padali tie apps. Stačilo ale premazať zbytky pomocou cahce cleaner (našiel aj nejaké zbytky aplikácií v „dalvik“ (i keď dalvik prítomný nebol)). To spôsobilo samozrejme padanie appiek, ale po reštarte bežali všetky. To čo ma naozaj trápilo – ART je ukrutne nenažratý na pamäť pre apps (podrobnosti v mojom predch. príspevku). Čo sa týka svižnosti – minimálny rozdiel. A 30% pamäte kvôli tomu úbohému výkonnostnému rozdielu neobetujem. Pokiaľ človek nemá aspoň 8GB na apps, tak nech to ani neskúša :-/
HTC-EVO-3D CM11 Android4.4.4: celkove miesto pre apps 1,2GB z toho volne cez 300MB. Po prechode na ART pamat plna. Precistil som cache… Ziskal dalsich 125MB a restartoval. Pokracoval s optimalizaciou (prvykrat 135apps, teraz dalsich 14). Volne miesto opat cca 300kb! Je to extremne nenazrate. Takze doporucujem mat tak 50% volnej vnutornej uloznej pamate na apps. Este ze som mal zalohu :-)
Ale odskusam to tak, ze dam factory reset… Dufam, ze to bude stat za to.
No, takže som skúsil toto: Nedával som factory reset, ale odinštaloval som niekoľko apps, a mal tak 520MB voľnej pamäte pre apps (z cca 1100MB). Po prechode na ART mi ostalo 120MB!!! Čiže až o 400MB menej (cca tretinu pamäte spotrebuje ART) s tými samými apps ako v Dalvik-u. No a čo sa týka tej rýchlosti a tak… Nejako som ten rozdiel moc necítil. Možno niečo málo svižnejšie, ale vážne nie som ochotný obetovať tretinu pamäte. Uvažoval by som nad tým len v tom prípade, keby bol ten rozdiel naozaj razantný! ART sa možno oplatí na strojoch, ktoré majú povedzme 8GB na aplikácie. Inak neprichádza do úvahy. Back to Dalvik. Bye ART.
Nexus S a mam tam tuto moznost. Najnovsi CM 4.4.4. …idem to vyskusat :)
tak ako tu pisal dole Pascal nema vobec vyznam to skusat.
ART ktory bude pouzity v Lkovej verzii je uplne iny ako mame v 4.4 androidoch .
Vobec to nema vyznam skusat ….
staci si popozerat po nete
http://lifehacker.com/android-art-vs-dalvik-runtimes-effect-on-battery-life-1507264545
SG Note3 4.4. nemá možnosť zvolenia Runtime
HTC Desire 816 – pamäť zabralo z 4,2GB na 4,9GB ale výdrž je lepšia a telefón svižnejsi.