MojAndroid

Nový operačný systém Android L nebude dostupný v oficiálnej verzii ešte nejakú dobu. Ak ale vlastníte smartfón Nexus 5 či tablet Nexus 7 2013, môžete si vyskúšať nový systém aj na svojom zariadení. Množstvo dizajnových zmien bije do očí, no Google spravil aj také zmeny, ktoré na prvý pohľad nevidíme. Medzi ne patrí aj nový runtime ART, ktorý nahradil Dalvik. Ten sľubuje zrýchlenie spúšťania aplikácií, zvýšenie výkonu zariadenia a zníženie spotreby energie. Nový runtime ale môžete vyskúšať aj na svojom zariadení a nemusíte pritom vlastniť jeden z najnovších Nexusov.

V prvom rade musíte mať v nastaveniach prístupné Možnosti pre vývojárov. Tie zapnete tak, že v nastaveniach prejdete do položky Informácie o telefóne a kliknete sedemkrát za sebou na riadok Číslo zostavy. Počas klikania by ste mali vidieť oznámenie, ktoré signalizuje, koľkokrát ešte musíte kliknúť, aby ste sa stali vývojárom. Keď kliknete poslednýkrát, zariadenie by malo vypísať informáciu o tom, že ste sa stali vývojárom. Vráťte sa do nastavení a nájdite Možnosti pre vývojárov. Tam pohľadajte Výber modulu spustenia (tento názov sa môže trochu odlišovať v závislosti od zariadenia) a vyberte Použiť nástroj ART.

Android runtime ART Android 4.4 KitKat Android runtime ART Android 4.4 KitKat Android runtime ART Android 4.4 KitKat

Vaše zariadenie sa následne reštartuje a aplikácie sa aktualizujú podobne, ako keď aktualizujete celý systém. Po dokončení tohto procesu bude vaše zariadenie používať ART. Dajte nám vedieť, či máte na svojom zariadení s Androidom 4.4 alebo novším možnosť vybrať ART a ak áno, tak sa podeľte o svoje dojmy z tohto nového runtime.

Tento návod je použiteľný s novými smartfónmi, ktoré bežia na systéme Android 4.4 Kit Kat a novšom. Ide o modely ako Samsung Galaxy S5, HTC One M8 či LG G3, ale aj HTC Desire 816. Teoreticky by sa táto možnosť mala nachádzať aj na starších zariadeniach, ktoré boli aktualizované na Android 4.4, no nie je to zaručené.

Zdroj: phoneArena

1.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+