MojAndroid

Nový výskum ukázal, že súčasné smart hodinky na trhu merajú počet spálených kalórií veľmi nepresne. V teste podľa portálu GSMArena neprešli ani populárne Apple Watch. Výskum však ukázal aj pozitívne stránky týchto zariadení.

Meranie spálených kalórií ukázalo veľké odchýlky u všetkých testovaných zariadení

Výskum bol zverejnený v januári tohto roku a výskumníci sa v ňom pokúsili zhodnotiť užitočnosť smart zariadení na zápästí pre sledovanie výdaja energie a srdcového tepu. Testované boli hodinky Apple Watch 6. generácie, Polar Vantage V a Fitbit Sense na 30 zdravých mužských a ženských účastníkoch. Tí sa pri tom venovali silovému tréningu, cyklistike, behu, chôdzi a aj sedeniu.

Ako referenčné zariadenia použili výskumníci hrudný pás Polar H10 a MetaMax 3B. Výskumný tím zo Stronger by Science zhrnul výsledky do jednoduchej tabuľky, ktorá hodnotí presnosť, variabilitu a spoľahlivosť každého zariadenia. Z pohľadu merania spotreby kalórií však výsledky nie sú veľmi lichotivé.

Výsledky meraní spálených kalórií | Zdroj: GSMArena.com

Ako ukazuje tabuľka tak v tomto teste neuspeli všetky testované zariadenia. Nepresnosť sa prejavovala prakticky v priebehu všetkých meraných aktivít a namerané dáta pri meraní vykazovali veľké odchýlky. Odchýlky sa ešte viac prejavovali v prípade jedincov, ktorí mali nižšiu spotrebu, než je priemerný výdaj kalórií.

Hodinky uspeli v meraní srdcového tepu a prejdených krokoch

Test však ukázal aj niektoré pozitíva. Všetky zariadenia si viedli slušne a relatívne presne výstupné dáta v meraní prejdených krokov. Hodinky Apple Watch 6 oproti zvyšným dvom zariadeniam merali pomerne spoľahlivo aj srdcovú frekvenciu a to pri všetkých aktivitách. V prípade zariadení značky Polar a Fitbit  sa výsledky líšili v závislosti od vykonávanej aktivity.

Apple Watch 6 | Zdroj: GSMArena.com

Napriek tomu, že výskum bol urobený na malej vzorke zariadení a jednotlivcoch, tak naznačuje, že komerčne dostupné smart hodinky a fitness náramky neposkytujú spoľahlivé merania vášho denného energetického výdaja. Naopak sledovanie srdcového tepu a počítanie krokov je celkom spoľahlivé.

Samotné smart nositeľné zariadenia môžu mať napriek tomu veľmi pozitívny vplyv na aktívny život človeka. Ľudia, ktorí používajú takéto  zariadenia, majú totiž tendenciu zvyšovať celkovú aktivitu a počet krokov bez ohľadu na presnosť meraní. A všetko, čo prinúti ľudí k pohybu, je užitočné.

Náš tip
Apex Legends: Konkurent PUBG Mobile je už dostupný v Google Play
22.5.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+