Navzdory prebiehajúcej pandémii COVID-19 sa v Číne strojnásobil dopyt po smartfónoch v porovnaní s februárom minulého roku. Podľa Reuters stúpol počet odoslaných smartfónov o 236,6 % v porovnaní s februárom 2020. V konkrétnych číslach, ktoré zverejnil štátom fundovaný think-tank Čínskej akadémie informácií a komunikácií, ide o 21,3 miliónov kusov dohromady.
Vo februári 2020 bola výroba smartfónov v Číne v počte 6,3 miliónov kusov a dokonca také veľké číslo nebolo ani vo februári 2019, vtedy išlo len o 14,9 miliónov. Čínsku výrobu smartfónov sužovala pandémia a s ňou spojené výrobné obmedzenia a nezáujem zo strany kupujúcich. Podľa posledných údajov to teda vyzerá, že výroba v Číne sa vrátila do predpandemických čias.

Výroba smartfónov netrpí len kvôli pandémii
Avšak je tu ešte niekoľko problémov – nedostatok čipov, neočakávané výpadky výroby, obchodná vojna medzi Amerikou a Čínou a možné chyby v predpovedi dopytu. Najväčšími z nich sú nedostatok čipov a spomínaná obchodná vojna. Kvôli nedostatku čipov je problém zohnať hardvér z viacerých odvetví (konzoly, grafické karty, procesory). Obchodná vojna zas brzdí investície do rozvoja smartfónov (Huawei), ale aj do inteligentných automobilov.
Časom sa to možno odzrkadlí aj na cenách a dostupnosti smartfónov na našom trhu. Už koncom februára totiž riaditeľ spoločnosti Xiaomi napísal status o tom, že je nedostatok čipov. Pritom (nielen) Xiaomi posilnilo svoje výrobné kapacity, aby mohli predať viac zariadení a získať čo najväčší trhový podiel od updajúceho Huaweiu. Podľa analytikov je aj toto jeden z dôvodov nedostatku čipov.