MojAndroid

Aj keď spoločnosť Google je známa svojími inovátorskými technológiami, nie vždy sa im podarí dosiahnuť požadovaný cieľ. Veľká časť, na ktorú sa Google v súčasnosti zameriava, spočíva v umelej inteligencii. To so sebou prináša aj isté nevýhody. Súvisí s tým napr. aj neekologické zaobchádzanie a zvýšenie emisií skleníkových plynov za uplynulých päť rokov.

Dôvodom tohto prešľapu má byť rozširovanie dátových centier pre umelú inteligenciu Gemini. Ďalší problém, spadajúci pod kategóriu AI, zahŕňa vyhľadávanie na Google. Implementácia umelej inteligencie sa ukázala byť často kontraproduktívna a neefektívna. Preto spoločnosť po novom ponúka možnosť ju vypnúť. Informuje o tom internetový portál XDA-developers.


Mohlo by vás zaujímať:


Kvalita vyhľadávača klesá

Kvalita a relevantnosť vyhľadávaní cez Google klesá a nejde len o dočasnú záležitosť. Ľudia sa na výsledky sťažujú už niekoľko rokov. Google chcelo svoju službu vylepšiť a tak pridalo AI. Nové vyhľadávanie zatiaľ zožalo vlnu kritiky a veci len zhoršilo. Často ponúka nerelevantné výsledky a propaguje väčšie stránky. Mnohí používatelia si radšej chcú informácie overiť z relevantných zdrojov.

Vyhľadávanie pomocou AI neprináša dobré výsledky | Zdroj: Google

Integráciu AI oznámili začiatkom tohto roka, ale na funkcii pracovali už dlhšie. Nie je jasné, či sa s vývojom zbytočne poponáhľali, ale výsledky sú podpriemerné. Namiesto urýchlenia a zjednodušenia vyhľadávania vás občas čakajú hoaxy a výmysly.

Ako vypnúť AI?

Našťastie pre používateľov, Google si svoju chybu začína uvedomovať a pridal možnosť vypnutia umelej inteligencie. Po vyhľadaní čohokoľvek treba zájsť do hornej časti stránky, k filtrom. Nájdete tam tri bodky, za ktorými sa skrýva kolónka “web.” Na tú treba kliknúť a následne by sa vám mali zobrazovať iba weby a nie automatizované odpovede. Takéto vypnutie ale nemusí byť 100 % a mnohí užívatelia hlásia rozdielne výsledky. Na Androidoch sa situácia ešte komplikuje a zatiaľ nebolo zverejnené dostatočne schopné riešenie.

Používatelia majú taktiež možnosť si stiahnuť aj rôzne rozšírenia pre Chrome a Firefox, ktoré AI vypínajú. Ich úspešnosť je už o niečo vyššia. Google sa aj napriek problémom vyjadruje, že funkciu plánuje zachovať, aj keď pravdepodobne nie v momentálnej podobe. Pomocou AI chce vylepšovať kvalitu vyhľadávania a výsledkov. Uvidíme, ako si s podobným problémom poradí konkurencia.

Náš tip
Google služba v porovnaní s AirTagom od Apple zlyháva

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

Nie je možné pridávať komentáre.

+