MojAndroid

Základný recovery, ktorý sa továrensky nachádza na zriadení, nemá príliš veľkú funkcionalitu. Slúži na OTA (Over The Air) aktualizácie a mazanie používateľských dát. Nijako vám nepoškodí záruku, neumôžní robiť Nandroid zálohy, inštalovať nové ROMky a rootnuť mobil. V tomto sa líšia neoficiálne recovery. Custom Recovery je anglický pojem, označujúci malú partíciu mobilu. Je dôležité porozumieť tomu, že custom recovery je schopný upravovať systémovú partíciu do plnej miery. Umožňuje to inštaláciu ROMiek, rôznych iných .zip súborov, a aj rootnutie mobilu. Preto si treba dávať pozor aby sa z vášho zariadenia len tak nestala nefunkčná tehla.

Ak si chcete nainštalovať nejakú ROMku, recovery ako je CWM, TWRP, alebo PhilZ Touch je nevyhnutnosťou. Ktorý si ale máte vybrať? Každému vyhovuje niečo iné, preto tu jednoznačná odpoveď určite nie je. Spravil som ale krátky popis CWM, TWRP a PhilZ Touch, 3 najznámejších recovery.

 

CWM (ClockWorkMod)

Jeho rozhranie je určite značne jednoduchšie než to v TWRP, no o to väčšiu má kompatibilitu a stabilitu. A to sú jednoznačne najväčšie výhody CWM. Kompatibilita a stabilita. Podporuje oveľa viac zariadení a ROMiek než TWRP. Funkcie ako je Nandroid backup, inštalácia .zip súborov, mazanie cache partície a formátovanie sú samozrejmosťou, no neočakávajte veľa funkií navyše.

_DSC0234
CWM

TWRP (Team Win Recovery Project)

V oblasti užívateľského rozhrania z môjho pohľadu celkom jednoznačne vyhráva. Je to aj  vďaka veľkým tlačidlám slúžiacim na navigáciu v menu a vychytávkam ako “Swipe to confirm” aby ste niečo nespustili omylom. TWRP ponúka aj viac funkcií než CWM, napr. konzolu alebo možnosť premenovať zálohy. Vďaka všetkým týmto bonusom ale stráca na kompatibilite.

_DSC0288 _DSC0285

_DSC0289

 

PhilZ Touch

Častokrát nazývané aj CWM Advanced Edition, toto recovery je len mierne upravená verzia CWM, no obsahuje veľmi veľa funkcii navyše, ktoré by mohli niektorým ľuďom chýbať. Tieto funkcie sú ale väčšinou len typu zmenenie obrázku na pozadí, času, jasu a podobných vecí, ktoré pre vás nemusia byť až také dôležité.

PhilZ

Záver

Všetky spomínané recovery sú skvelou voľbou a určite nespravíte chybu ak si len náhodne vyberiete jeden z nich, no treba si dať pozor na kompatibilitu mobilu a ROMky, ktorú si idete inštalovať. Ja momentálne používam PhilZ Touch, no zvykne sa to u mňa často meniť, dlhodobé skúsenosti mám teda zo všetkými z týchto troch.

Čo si o TWRP, CWM a PhilZ Touch myslíte vy? Je tu niečo s čím nesúhlasíte, alebo by ste len chceli doplniť? Napíšte nám to do komentárov a zahlasujte v ankete.

Ktorý recovery máte radšej vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
19.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • ReDfOxX

  Veľmi zbežný článok. Dúfam, že sa chystáte jednotlivým recovery venovať aj obsiahlejšie.

 • AndroidPS

  Neviete ako nainstalovat na htc one m8 CyanogenMod 11? Dakujem za odpovede

 • erseven

  Pekny clanok, Ak budu aj dalsie o tejto teme a celkovo o ROOT, tak to podla mna budu dost casto vyhladavane temy na tejto stranke. Len tak dalej

 • Leo

  Chtěl bych se zeptat, jestli má cenu instalovat na Huawei Ascend P7 Cyanogenmod 11, a nebude to vadit záruce? :D :D :D

  • Julius Daniš

   Záruku stratíš ked tam taketo niečo dáš.

 • pyler

  CWM Recovery je dead. Vyvojar koush sa na nu vykaslal (+ aj na ROM Manager) a vyvoj je len mierny v ramci CM. V dalsej verzii CM tuto recovery vyhodia, lebo pracuju na vlastnej – Cyanogen Recovery.

  TWRP ftw. Aktivny vyvoj, kopa novych funkcii, dobra podpora…

 • Jimmy Burger

  do recovery idem len nahladať a flashnuť súbor takže mi to trvá väčšinou len minútu-dve … takže jas alebo čas alebo stav batérie mi tam nieje treba, nieje to na škodu ale momentálne mi to nie je treba … takže mám CWM

 • mayyo

  pre HTC zariadenia určite 4EXT recovery, prvá s touch podporou a pre mňa jedna z najlepších aké som doteraz mal

 • Peter

  CM podporuje oficialne update len pre TWRP inak jedine manualny update

 • Richard Štefún

  Pre novsie motoroly a nexusy jedine TWRP!!

+