MojAndroid

Výber nového smart reproduktoru nemusí byť pre väčšinu ľudí jednoduchá záležitosť. Portál AndroidAuthority preto zosumarizoval 6 vecí, ktoré by mali pred jeho kúpou zvážiť.

Audio špecifikácie

Prirodzene, v prvom rade by ste mali zvážiť, aký výkonný má byť reproduktor a akú kvalitu zvuku má vyprodukovať.  Produkty ako Echo Dot od Amazonu a Nest Mini od Googlu síce môžu byť napríklad cenovo dostupné, ale nie sú dostatočne výkonné na to, aby prekonali hluk večierku. Dokonca aj v tichom priestore im budú chýbať basy alebo ostré nástroje a vokály.

Mnoho lacných reproduktorov používa jeden menič na pokrytie všetkých zvukových frekvencií. Ak chcete skutočnú kvalitu, mali by ste si vybrať smart eproduktor, ktorý má aspoň samostatný výškový reproduktor a basový reproduktor. Ešte lepšie je niečo, čo pridá jeden alebo viac špecializovaných meničov strednej triedy. Napríklad Echo Studio má tri 51 mm stredotónové meniče, 25 mm výškový reproduktor a 133 mm basový reproduktor.

Hlasový asistent

Reproduktor nevyhnutne nepotrebuje hlasového asistenta, aby bol „inteligentný“ – môže jednoducho podporovať štandardy súvisiace s automatizáciou, ako sú AirPlay a Google Cast. Požiadať reproduktor, aby prehral skladbu, zapol svetlá alebo povedal predpoveď počasia, je však nepopierateľné pohodlné

Existujú traja hlavní hlasoví asistenti, z ktorých každý je prepojený s inteligentnou domácou platformou – Amazon Alexa, Google Asistent a Apple Siri (ktorý je prepojený s HomeKit). Alexa je najobľúbenejšia a zároveň najlepšie podporovaná, pokiaľ ide o reproduktory a kompatibilné príslušenstvo pre inteligentné domácnosti.

Google Asistent sa k Amazon Alexe z pohľadu podpory reproduktorov blíži a je jediný, ktorý podporuje službu YouTube Music. Siri je naopak exkluzívna pre zariadenia Apple až do tej miery, že jediným inteligentným reproduktorom, ktorý ju ponúka, je HomePod mini. Je tak určená skôr pre fánušikov značky Apple.

Nabíjanie cez kábel alebo z batérie?

Väčšina smart reproduktorov je vybavená len káblovým napájaním. Nabíjanie z batérie navyšuje jeho cenu a smart funkcie ju dokážu ľahko vybiť. Už samotné Wi-Fi je notoricky náročné na energiu. Samozrejme, ak chcete flexibilitu, cestovať s reproduktorom alebo počúvať hudbu vonku, tak je pre vás batéria nevyhnutná.

Ak však chcete smart reproduktor čisto do domácnosti, tak odporúčame si vybrať reproduktor s káblovým napájaním. Za prenosnosť zaplatíte podstatne vyššiu cenu a na cestách aj tak aj tak obetujete niektoré funkcie kvôli horšej konektivite. Zmysluplnejšie môže byť kúpiť si na cesty „hlúpy“  Bluetooth reproduktor ako doplnok ku smart reproduktoru.

Smart rozbočovač

Niekoľko produktov, ako napríklad HomePod mini a Echo 4. generácie, môže fungovať ako rozbočovač pre príslušné platformy smart domácností. Rozbočovače umožňujú prepojenie príslušenstva bez prístupu na internet a v prvom rade môžu byť potrebné na diaľkové ovládanie inteligentného domu.

Rozbočovač poslúži hlavne v situáciách, keď nemáte dostatočne Wi-Fi pokrytie po celom dome. Je tiež nevyhnuté, ak chcete ovládať napríklad domáce osvetlenie, pretože väčšina smart žiaroviek nedokáže fungovať sama o sebe. Aj z tohto dôvodu sa nedávno zaviedol štandard Matter, ktorý väčšina Spoločnosti vrátane Amazonu, Apple a Google už podporuje.

Ochrana súkromia

Základnou a v súčasnosti už štandardnou súčasťou každého smart reproduktora je prepínač stlmenia mikrofónu. Aj keď niektorí ľudia sú až príliš  paranoidní z toho, že reproduktory zaznamenávajú všetko, čo hovoria, tak  je pravda, že smart  reproduktory musia väčšinu príkazov nahrať do cloudu na spracovanie (po vyslovení slova prebudenia).

A niektoré z týchto nahrávok môžu byť anonymne použité na zlepšenie hlasových asistentov. V niekoľkých prípadoch boli nahrávky z reproduktorov Amazon Echo použité ako dôkaz v trestných prípadoch. Ak si teda kupujete smart reproduktor, tak sa uistite , že má fyzický prepínač na deaktiváciu mikrofónu.

Podpora domáceho kina a priestorového zvuku

Ak uvažujete, že použijete smart reproduktory aj na zvuk z televízora, musíte brať pri výbere ohľad na tieto špecifické požiadavky. Vo všeobecnosti je najlepšie kúpiť si účelový systém alebo soundbar ako Sonos Beam. Majú ideálne možnosti pripojenia, ako je HDMI alebo optické pripojenie, zatiaľ čo mnohým bežným smart reproduktorom chýba dokonca aj obyčajný 3,5 mm jack.

Smart reproduktory možno v niektorých prípadoch spárovať bezdrôtovo, ale ak máte reproduktory Echo, jedinou možnosťou je spárovanie dvoch rovnakých druhov s rozhraním Amazon Fire TV. Podobne aj  Apple núti používať dva identické HomePody s Apple TV. Aj keď môžete  na reproduktoroch tretích strán využiť funkciu AirPlay, tak je nutné och zakaždým znova spárovať.

Ešte horšie je na tom momentálne Google, pretože jeho reproduktory Nest Audio nemôžete (oficiálne) spárovať s televízorom alebo Chromecastom. Spoločnosť síce tvrdí, že táto možnosť neskôr pribudne, ale momentálne je pre jej reproduktory nedostupná. Preto je vhodné pozerať pri výbere reproduktorov aj na ich konektivitu, pokiaľ s nimi počítate pre domáce kino.

Náš tip
Slovanet spúšťa novú internetovú televíziu. Konkurencia pre Kuki či Lepší TV?
17.8.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+