MojAndroid

V rámci ponuky nášho webu je vám neustále k dispozícii aj špecializované Android Fórum, kde môžete klásť vaše otázky a riešiť problémy s vašimi Android zariadeniami. Radu či riešenie môžete konzultovať s komunitou ľudí, ktorí sa zaujímajú o mobilné technológie ako také.

phaenomenum sa pýta…

Je nevyhnutné vypínanie smartfónu pri výbere SIM karty? Nedarí sa mi dopátrať sa relevantnej informácie. Každé inštruktážne video tvrdí niečo iné… Je tu niekto dostatočným odborníkom na to, aby sa fundovane vyjadril? Vďaka.

Vlastná skúsenosť redakcie – nie

Z vlastných skúseností vám môžeme povedať, že pri vyberaní SIM karty z telefónu prakticky nikdy zariadenie nevypíname. A to sa v našej redakcii presúvajú SIM karty z jedného smartfónu do druhého aj niekoľkokrát týždenne a počas celej existencie nášho portálu nikdy nenastal absolútne žiaden problém. V podstate táto otázka pochádza z čias spred niekoľkých rokov, resp. ešte z čias pred nástupom smartfónov.

Vyberanie SIM karty bolo totiž veľmi dlho asociované s vyberaním batérie smartfónu. A práve to mohlo (aj keď iba veľmi zriedka) spôsobiť v telefóne nejakú šarapatu – ak ste batériu vybrali počas toho, ako bol telefón zapnutý a ten pritom vykonával nejaký proces, o ktorom ste možno vy ani nevedeli, tak tento nedokončený proces teoreticky mohol spôsobiť nejakú systémovú chybu. Preto ste možno čítali v pribalených letákoch alebo počuli od predajcov v obchodoch či u operátora, že pri výbere SIM karty musíte telefón vypnúť.

V skutočnosti to však nemalo nič so samotnou SIM kartou, ale práve s výberom batérie, keď takýto tvrdý reštart zariadenia mohol v ojedinelých prípadoch spôsobiť nejaké problémy.

Mýty o tom, že pri výbere SIM karty je potrebné zariadenie vypnúť, podporujú aj niektoré ďalšie fakty. V minulosti niektoré z prvých mobilných telefónov potrebovali reštart zariadenia na to, aby bola karta správne načítaná. Aj do dnešného dňa tento proces aplikujú všetky zariadenia jedného výrobcu – Sony. Nie je to však vôbec potrebné, práve naopak, táto vlastnosť smartfónov Sony nás poriadne hnevá a pri každej recenzii nás nemilo prekvapí, keď sa nám zariadenie bez nášho zvolenia reštartuje kvôli tomu, že vysunieme slot na SIM kartu. Ten je navyše často kombinovaný so slotom na microSD kartu, ktorú vyberáme oveľa častejšie ako SIM-ku, a tak je tento problém o to horší.

Výrobcovia odporúčajú mobil vypnúť

Pátrali sme aj na internete, no aj populárna sociálna encyklopédia Quora jasne uvádza, že pri výmene SIM karty nie je žiaden dôvod k tomu, aby bolo potrebné reštartovať celé zariadenie. Pre istotu sme ale oslovili aj Ondreja Lička, produktového manažéra a testera spoločnosti Huawei, aby nám situáciu priblížil z technického hľadiska: Výrobcovia smartfónov, vrátane spoločnosti Huawei, vo svojich manuáloch odporúčajú vyberanie a vkladanie SIM karty z/do zariadenia len vtedy, keď je vypnuté. Dôvodom je najmä to, aby zariadenie dokázalo správne detegovať sieťové nastavenia operátora a napríklad prepnúť jednotlivé nastavenia APN profilov. Z praxe ale vieme, že dnešné smartfóny tento úkon dokážu urobiť v drvivej väčšine prípadov aj v zapnutom stave. V prípade nefungujúcej siete alebo pri chybe iných základných funkcií prepojených s používaním SIM karty používateľom ale odporúčame ako prvý krok reštartovanie zariadenia, ktoré môže pomôcť so správnym načítaním sieťových nastavení operátora, a teda aj s odstránením spomínaných problémov. Takéto prípady sa ale stávajú skôr ojedinele.

Podobnú odpoveď sme dostali aj zo Samsungu: „Vybratie alebo vloženie SIM karty do zapnutého telefónu by nemalo spôsobiť žiadne problémy. Jediný problém môže vzniknúť pri hybridnom slote, kde sú v jednej šachte SIM karta a zároveň MicroSD karta. Na MicroSD karte totiž môžu na pozadí prebiehať rôzne procesy – napr. zálohovanie dát na cloud, posielanie a prijímanie dát z externých zdrojov – a touto činnosťou sa môže poškodiť. Preto odporúčame pri výmene SIM karty zariadenie vždy najskôr vypnúť,“ uviedol Ivan Kapec, senior product manager slovenskej mobilnej divízie spoločnosti Samsung Electronics Czech and Slovak.

Aj tieto odpovede potvrdzujú, že pri práci so SIM kartou v zapnutom telefóne nie je žiadne technické riziko, hrozí iba to, že sa SIM karta nenačíta správne a aj toto sa deje skutočne iba ojedinele.

Poradíme aj vám alebo môžete poradiť aj vy!

Nezabudnite! Ak máte nejaký problém s vaším mobilným zariadením, napíšte na www.AndroidForum.sk a my alebo Android komunita, ktorá naše fórum pravidelne navštevuje, vám pomôže. Pokiaľ ste v mobilných technológiách zbehlí, môžete na našom fóre poradiť iným používateľom. Však viete, ako to býva – ako sa do hory volá, tak sa z nej aj ozýva. Možno aj vy raz budete potrebovať pomoc a nájde sa niekto ochotný, kto vám poradí!

14.4.2019
Zdroj: AndroidForum.sk

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Ked sa sony umúdrybude lepšie ráno, a pritom by stačila nejaka aktualizácia na to. Zaujímalo by ma či ste sa na túto otázku pýtali priamo vendorov od sony prečo to takto je , určite to bude mať nejaky zmysel. Jedine že by to bol nezmysel. btw ja MT nikdy nevypínam pri výmene sim.

 • Dano

  No nech je to ako chce – určite je lepšie telefón pri tom vypnúť… Aj kvôli tomu že sa často pri tom vytiahne šachta ktorá zo sebou berie aj SD kartu ako ste spomenuli, a to telefónu asi nerobí dobre keď mu ju odpojíme za chodu… Že? Čo keď s ňou práve pracuje, kam uloží dáta, alebo zrovna z nej potrebuje dajaké údaje? A že ich tam je… Či už po novom ani karty netreba odpájať keď ich chceme vytiahnuť zo zariadenia? O batérii ste už napísali – vytiahnuť ju “za jazdy” je tiež pekná prasárna. Minimálne hrozí že sa neuloží dačo čo ste robili a nechali na pozadí a neukončili. Takže nevidím jeden dôvod prečo v článku neodporúčate pri tejto operácii telefón radšej vypnúť… Určite je to bezpečnejšie a šetrnejšie k telefónu.
  Už len čakám kedy sa dočítam že meniť olej budeme za chodu motora, aspoň sa lepšie vyšpliecha ten starý von.

  • Jeden dovod uvadzame – SIM kartu, a ked uz sme pri tom tak aj SD kartu, odpajame z telefonu vylucne za zapnuteho stavu :) Robime to tak cela redakcia, roky-rokuce bez jedineho incidentu :) Ak by sme zakazdym telefon vypinali, kumulovane by sme stratili uz niekolko dni z nasich zivotov :) Prave preto tu je tento clanok – aby sme vyvratili mytus, ktoremu tak vela ludi veri. Navody od vyrobcov odporucaju vselico, a to sa netyka iba telefonov a tieto odporucania ignorujeme cele dekady. Samozrejme, nic vam neprikazujeme ani nezakazujeme, iste je, ze vypinanim telefonu pri vybere SIM/microSD karty nic nepokazite, uz si sami musite odpovedat, ci vam nestoji za to podstupit to mikroskopicke riziko :)

   • Ivann

    Kľudne to tak robte ešte ďalej, ale ľudom to neodporúčajte. Resetom zariadenia sa totiž korektne načíta profil SIM karty do telefónu, ako je napr. dnes už nepoužívaný SIM Toolkit, v prípade predplatených kariet roamingový profil odporúčaných partnerských sietí, prístupové body APN. To, že vám to funguje v redakcii ešte neznamená, že to bude korektne fungovať napr. v roamingu.

 • Robert Koren

  ha moj LG G5 sa ma vobec nepital … proste kartu odpojil kedykolvek sa mu chcelo .. a podla servisu Lg vsetko fungovalo v spravnych parametroch … tak co riesit ;-)

 • 5eter

  Nuz vacsina telefonov upozornuje na to, ze treba telefon pred vytiahnutim SIM vypnut.

 • Danny

  Moj galaxy tab to nerozdychal a skoncil v servise, pokazeny gsm modul…
  Nemozem samozrejme vylucit ze to mohlo mat aj inu pricinu.

+