MojAndroid

Rok 2019 bol rokom, kedy na naše smartfóny prišiel tmavý režim (v angličtine Dark mode). S jeho zapracovaním do systému prišli Google aj Apple. Poďme sa pozrieť na to, aké sú výhody či nevýhody tmavého režimu a či je vôbec o čo stáť.

Čo sa ukrýva pod pojmom „tmavý režim“

Ide v podstate o farebnú schému, v ktorej telefón beží tak, že text je biely a pozadie je čierne. To je zjednodušene povedané. Pochopiteľne, že prvky rozhrania sa musia do tohto konceptu začleniť tak, aby boli dobre čitateľné a použiteľné. Môžu sa teda využívať aj iné farebné odtiene ako biela a čierna.

Tmavý režim nevznikol nedávno ako prvok technologického pokroku. V podstate by sme ho mohli označiť skôr za prvotný stupeň vývoja, kedy na monochromatických obrazovkách typu CRT boli rozsvecované body.

tmavý režim monochromatický displej

Tie boli tvorené vrstvou fosforu, ktorý sa za bežných okolností zdal tmavý a rozsvietil sa (vtedy hlavne na zelenú alebo jantárovú farbu) až po dopade elektrónu, vystreleného z výbojky v obrazovke, na svoj povrch. Biele rozhrania s tmavým textom boli vlastne vyšší stupeň vývoja, ktorý prišiel až neskôr.

To však zachádzame do dávnej minulosti. S príchodom displejov z tekutých kryštálov (LCD) je princíp zobrazovania iný ako pri CRT, no k tmavému režimu sa akosi okľukou vraciame a má to svoje dôvody.

Tmavý režim a batérie

Výrobcovia smartfónov sa snažia byť neustále o krok vpred pred konkurenciou v oblasti výdrže v prevádzke na batériu. Časy nikel-kadmiových a nikel-metal-hydridových batérií sú už dávno preč a ustálili sa primárne lítium-polymérové.

V oblasti ich kapacít sa nič významného už dlhší čas nedeje. Presnejšie nič, čo by zmenilo masovú výrobu, a tak sa vývoj uberá smerom lepšej efektivity. Musíme vyťažiť čo najviac z toho, čo máme k dispozícii, keďže zvyšovanie kapacít vedie k zvyšovaniu hmotnosti koncových zariadení.

Týždňová výdrž smartfónu v prevádzke na batériu by bola splnený sen, no pokiaľ budete preto musieť akumulátor nosiť v ruksaku na chrbte, asi sa nebudete usmievať ako poslanec na svoju výplatnú pásku. Preto, kým príde nový typ batérií, ideme cestou zvyšovania efektivity.

Výhody a nevýhody

Zobrazenie čiernej je energeticky úspornejšie hlavne pri displejoch typu OLED a ich derivátoch. Čierna sa totiž nezobrazuje, iba daný zobrazovací bod nesvieti, pokiaľ nie je v tej chvíli potrebný. V tom momente nespotrebúva žiadnu energiu a týmto spôsobom sa šetrí. Okrem toho je čierna farba, pochopiteľne, na týchto displejoch viditeľne hlbšia.

Ak poznáte princípy zobrazovacích panelov, asi vám je jasné, že pri klasických LCD paneloch sa táto výhoda stráca. Všetky zobrazovacie body panelu sú totiž napájané rovnako, aj v prípade, že by mali zobrazovať v určitej chvíli čiernu farbu.

To, že body na klasickom LCD paneli kvázi svietia, je spôsobené hlavne svetlom z podsvecovacieho systému za nimi. Spotreba je teda ovplyvniteľná iba úrovňou jasu a tmavý režim na ňu nemá nijaký vplyv, či už máte podsvietenie IPS alebo nie. Pokiaľ, samozrejme, nemáte nejaký výnimočný typ displeja, ktorý sme tu nespomenuli, a ktorý dokáže ťažiť z tmavého režimu.

tmavý režim LCD vs OLED
Zdroj: oledtvcomparison.com

Takisto je tu aj psychologický efekt, čierna je farbou luxusu, sily, sofistikovanosti a občas možno aj záhadnosti. Preto používateľov láka prejsť na tmavý režim po rokoch používania klasického s bielym pozadím. Zatiaľ to ešte nie je samozrejmosť a smartfónom v tmavom režime ešte môžete svojich kamarátov minimálne prekvapiť, ak nie ohúriť.

Tmavý režim vs nočný režim

Otázka čitateľnosti je tak trochu sporná. Pri zdravom zraku je zvyčajne dobre čitateľný hlavne tmavý text na bielom pozadí a prijateľný je aj opak. Tí, ktorí majú problémy so zrakom, však môžu a nemusia mať s čítaním bieleho textu na tmavom pozadí problémy. Stačí aj bežná krátkozrakosť či zvýšená citlivosť na svetlo.

Ak však radi a často zízate do svojho smartfónu či tabletu v noci, určite už viete, že tmavé pozadie a biely text je oveľa lepšia kombinácia ako opak. Príčina tkvie v tom, že displej smartfónu je v tmavom prostredí miestnosti relatívne malá svetlá plocha v zornom poli.

Zrenička vo vašom oku sa v tme automaticky roztiahne a vpustí svetlo z displeja dovnútra oka. To spôsobuje únavu zraku, no ak je aj displej smartfónu tmavý, množstvo svetla prenikajúceho do oka je podstatne redukované.

Preto sa občas tmavému režimu hovorí aj nočný, no zvyčajne sa pod nočným režimom myslí filter modrej zložky svetla. Modré svetlo totiž ovplyvňuje tvorbu niektorých hormónov v mozgu (melatonín, serotonín a kortizol), čo môže spôsobovať problémy pri zaspávaní.

Váš mozog si totiž s nesprávnou hladinou hormónov myslí, že je deň, a tak sa mu nechce spať. Áno, je celkom možné, že preto máte občas problémy so zaspávaním, skúste si aktivovať filter a uvidíte či to na vás zaberie. Alebo – ťažšia cesta pre moderného človeka – sa aspoň hodinu pred spaním vôbec nepozerajte na displeje.

Čo k tomu potrebujete

Na to, aby ste mohli plnohodnotne využívať tmavý režim, potrebujete dve zložky. Podporu operačného systému a podporu zo strany aplikácií. Google zareagoval na túto potrebu používateľov vo verzii Android 10, kde už nájdete natívnu podporu tmavého režimu.

Ako sme naznačili v úvode, v podstate ide o farebnú schému, do ktorej je OS ladený. Aktivujete si ju buď v nastavení obrazovky a tém, rýchlym zapnutím v notifikačnej lište alebo ak máte Google Pixel, aktiváciou nočného režimu sa vám automaticky zapne aj tmavý režim. Ostatní výrobcovia tento tretí spôsob môžu a nemusia podporovať.

Čiastočnú podporu obsahuje už Android 9.0 Pie, ale netýka sa celého systému. V oboch verziách by ste však mali nájsť zaujímavú funkciu automatického tmavého režimu. Tá sa riadi svetelnosťou pozadia, ktoré si na plochu zvolíte.

V praxi však na to, aby sa vám systém automaticky prepol do tmavého režimu treba naozaj veľmi tmavé pozadie s minimom len jemne svetlých častí. Dobrý príklad sú fotografie hviezdnej oblohy, ktorá spravidla funguje.

Tmavý režim a aplikácie

Jednotlivé aplikácie však dokázali zobrazovať tmavé rozhranie a bledý text aj pred príchodom Androidu 10, no často šlo skôr o experimentálne pokusy, ktoré napríklad ani neboli celkom oficiálne prístupné.

Nie celkom verejne neznámy príklad je Messenger od Facebooku. Ten funguje v tmavom režime, ak pošlete správu sami sebe či komusi inému a použijete v nej emotikon nočného mesiačika (viď obrázok). Zobrazí sa správa o tom, že ste „objavili“ tmavý režim a v nastaveniach vám pribudne prepínač, ktorý ho aktivuje. Na začiatku šlo teda skôr o „easter egg“ (skrytý bonus v softvéri) ako o plnohodnotnú funkciu, no fungovalo to bez problémov.

Takto vyzerá emotikon, ktorým si aktivujete tmavý režim v Messengeri.

Facebook podporu Dark mode do Messengeru zabudoval, potom stiahol, znova zabudoval… Takto to šlo dlhý čas a dnes už by to malo fungovať aj bez emotikonu. Podporu ďalších aplikácii rozoberáme v tomto článku.

Vráťme sa však ešte k podpore zo strany OS. Pokiaľ vaše zariadenie nepodporuje natívne využívanie tmavého režimu, napríklad kvôli nadstavbe od výrobcu, môžete vyskúšať aplikácie, ktoré to dokážu aj bez podpory. V obchode Play ich nájdete po zadaní frázy “dark mode” do vyhľadávania niekoľko. Tie však nemusia fungovať na všetkých zariadeniach.

Dobrá správa je, že niektoré aplikácie sú schopné prispôsobiť sa tmavému režimu aj automaticky, alebo ich tvorca podporu zabudoval bez závislosti na operačnom systéme. Takže sa vám môže podariť „rozchodiť“ nočný režim aj na staršom telefóne a vo vašich obľúbených appkách.

30.12.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+