MojAndroid

Ak hľadáte cenovo dostupný a jednoduchý spôsob, ako streamovať obsah hoc aj na staršom televízore, s najväčšou pravdepodobnosťou ste pri bádaní na internete narazili na Google Chromecast. Na rozdiel od iných prehrávačov médií je však trochu iný, čo môže komplikovať rozhodovanie pri kúpe. Preto portál Tom’s Guide prináša jednoduchý prehľad dostupných Chromecastov a zhrnutie toho, čo dokážu.

Čo je Google Chromecast a načo slúži?

Ide o šikovné zariadenie, ktoré akýkoľvek televízor s HDMI portom premení na smart mašinu. Stačí ho zapojiť, pripojiť na Wi-Fi a následne budete môcť spúsťať rôzne aplikácie či zdieľať obrazovku vášho smartfónu. Na trh prišiel prvýkrát v roku 2013, v roku 2015 vyšla jeho druhá verzia a potom v roku 2018 Chromecast 3. Dnes v obchodoch nájdete aj model Chromecast Google TV, ktorý bol predstavený v roku 2020.

Pri výbere v súčasnosti narazíte na modely Chromecast 3 a Chromecast Google TV. Ako píše Tom’s Guide, delí ich niekoľko zásadných rozdielov, ktoré si popíšeme nižšie.

Chromecast 3 vs Chromecast Google TV

Starší Chromecast 3 sa v prvom rade líši svojou cenou. Stojí okolo 30 až 50 eur, čo je menej ako nižšie spomínaný model s Google TV. Nižšia cena je však opodstatnená. Tejto verzii chýba ovládač, podpora technológií Dolby Atmos a Dolby Vision či možnosť streamovať v 4K. Slabšia kvalita zvukového aj obrazového výstupu sa v niektorých prípadoch dá prekusnúť, hlavne ak máte starší televízor alebo ak nevlastníte drahé reproduktory, no absencia ovládača ovplyvní všetkých majiteľov tohto modelu rovnako.

Chromecast 3
Chromecast 3 | Zdroj: nextpit.com

Ak sa rozhodnete pre Chromecast 3, ako ovládač a zároveň zdroj aplikácií vám bude slúžiť váš smartfón. Na jednej strane je to výhodou, lebo aspoň sa vám nebude doma povaľovať ďalší ovládač. Avšak nevýhodou je, že počas celej doby streamovania musí byť smartfón pripojený, keďže on je vlastne zodpovedný za prehrávanie daného obsahu. Akonáhle sa odpojí, obsah pustený na veľkej obrazovke sa vypne. To sa odrazí najmä na výdrži batérie zariadenia, čiže ho budete musieť častejšie nabíjať.

Alternatíva, ktorá problém so zaťažovaním smartfónu šikovne vyriešila, je Chromecast Google TV. Priplatíte si za ňu však o 30 až 40 eur viac. Zariadenie má nie len vlastný ovládač s podporou Bluetooth (čiže nemusíte dbať na to, kam s ním mierite) ale aj vlastný operačný systém Google TV. V podstate ide o prezlečený systém Android TV s dôrazom na streamovanie filmov a seriálov. Na domovskej obrazovke vás privítajú odporúčania na obsah dostupný cez vaše streamovacie služby, ktorý by sa vám mohol páčiť. Okrem toho model umožňuje nainštalovať tisícky aplikácií priamo do zariadenia, ktoré jednoducho spustíte aj bez smartfónu.

Chromecast Google TV
Chromecast Google TV | Zdroj: Google

To však neznamená, že smartfón k tejto verzii nepripojíte vôbec. Možnosť zrkadliť obrazovku ostáva stále. Zároveň sa pridáva podpora technológií Dolby Atmos a Dolby Vision, upscaling do 4K rozlíšenia či dokonca možnosť zahrať si hry prostredníctvom platformy Google Stadia.

Ktorý si vybrať?

Voľba medzi týmito dvoma je jednoduchá. Pokiaľ chcete ušetriť a nepotrebujete podporu 4K rozlíšenia a technológií Dolby Atmos a Dolby Vision, stačí vám Chromecast 3. Ak si však potrpíte na kvalite zvuku a audia alebo ak nechcete zariadenie ovládať cez smartfón, budete musieť investovať viac do modelu Chromecast Google TV.

Náš tip
Hľadáte schopný fotomobil? Dajte si pozor na tieto marketingové ťahy
16.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+