MojAndroid

Nie je to tak dávno, čo svet zasiahla správa o dohode ACTA, ktorá mala zlepšiť postavenie producentov hudby, filmov a softvéru a ochrániť ich od nelegálnych kópii svojich produktov na rôznych portáloch na internete, kde ste si v podstate nelegálne, proti autorskému a obchodnému právu mohli stiahnuť kópie hudby, filmov a softvéru.

Zdá sa však, že ťaženie vlád a spoločností produkujúcich digitálny obsah pokračuje a najnovšie zasiahlo aj platformu Android a nelegálne kópie aplikácií umiestnených na takých portáloch ako Appbucket, Snappzmarket a Applanet. S pomocou francúzskych a holandských zložiek sa podarilo FBI tieto stránky odstaviť a majiteľov začali trestne stíhať za šírenie nelegálneho, pirátskeho obsahu. Samozrejme, autorský zákon porušujú nielen tí, ktorí pirátsky obsah niekde umiestnia, ale aj tí, ktorí si ho zo serverov sťahujú.

FBI sa k celej záležitosti vyjadrila:

„Postihy za pirátstvo autorsky chránených diel – vrátane populárnych aplikácií – je najvyššou prioritou oddelenia kriminality,” povedal námestník generálneho prokurátora Breuer. “Softvérové aplikácie sa stávajú stále nevyhnutnou súčasťou nášho národného hospodárstva a tvorivej kultúry a trestný senát sa zaviazal spolupracovať s našimi partnermi činnými v trestnom konaní na ochranu tvorcov týchto aplikácií a ďalších foriem duševného vlastníctva proti tým, ktorí sa ich snažia ukradnúť .“

„Trestné autorské práva sa vzťahujú na aplikácie pre mobilné telefóny a tablety, podobne ako je to pri iných softvéroch, hudbe a dokumentoch. Tieto zákony chránia a podporujú tvrdú prácu a vynaliezavosť vývojárov softvéru, vstupujúcich na túto rýchlo rastúcu a dôležitú súčasť našej ekonomiky. Budeme pokračovať v zabavovaní a vypnutiach webových stránok, ktoré pôsobia na trhu pirátskych aplikácií a zodpovedné osoby budeme podrobovať obvineniam z trestných činov, ak to bude potrebné,“ povedal americký prokurátor Yates.

Je prirodzené, že pokiaľ sa porušujú licencie a platený softvér sa sprístupňuje online zadarmo, začnú sa celú záležitosť zaujímať orgány činné v trestnom konaní. V USA je tento trend už na vysokej úrovni a autorské práva sú viac než sväté. Existujú však aj u nás niektoré nápady, ako sa dostať k plateným aplikáciám, síce bez podpory, zadarmo. Je potrebné si však uvedomiť, že tento spôsob nadobudnutie nielen Android aplikácií je nelegálny a majiteľ takéhoto pirátskeho softvéru sa môže vystaviť trestnému stíhaniu. A zdá sa teda, že nielen domácimi orgánmi činnými v trestnom stíhaní, ale dokonca sa môže o vás začať zaujímať aj FBI.

Zdroj, foto: Ministerstvo spravodlivosti USA, Androidcentral

23.8.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+