MojAndroid

Spoločnosť Volvo Cars odhalila široké spektrum zlepšení pre modelový rok 2017, medzi ktoré patrí aj najnovšia verzia technológie poloautonómneho riadenia Pilot Assist II. Tá sa bude v niektorých krajinách ponúkať pre model XC90 už v štandardnej výbave.

Uvedenie tejto technológie sa podarilo dosiahnuť modulárnym prístupom k výrobe vozidiel, ktorý bol možný vďaka novej architektúre SPA od spoločnosti Volvo. Systém Pilot Assist II, ktorý sa po prvýkrát predstavil v novom luxusnom sedane S90, poskytuje vodičom podporu do rýchlosti 130 km/h počas jazdy na diaľnici s jasne vyznačenými deliacimi čiarami.

PowerPulse

Model XC90 okrem toho predstaví technológiu PowerPulse v prípade pohonných jednotiek D5. Technológia PowerPulse prináša značné zvýšenie výkonu pri rozbiehaní vďaka šikovnému využitiu stlačeného vzduchu v záujme okamžitej odozvy dosahovanej vytočením turba.

Volvo XC90 PowerPulse Cutaway
Volvo XC90 PowerPulse

Modernizovaný systém City Safety

Spoločnosť Volvo ďalej rozšírila aj svoje bezpečnostné technológie s cieľom dostať pod kontrolu jednu z najčastejších príčin nehôd bez účasti ďalších vozidiel. Doplnila preto systém Run-off Road Mitigation, ktorý vás pomocou funkcie automatického riadenia udrží na ceste. Štandardne montovaný systém na predchádzanie nehodám City Safety od spoločnosti Volvo sa dočkal rozšírenia o funkciu rozpoznávania väčších zvierat, ktorou po novom disponujú vozidlá série 90.

Interior Large Animal Detection 1

Rozšírené možnosti pripojenia vo vozidlách série 90

Systém pripojenia a rozhrania pre vodiča Volvo Sensus získa v rámci celej ponuky modelov pre rok 2016 niekoľko nových intuitívnych aplikácií, ako napríklad Spotify a Park and Pay. Mimoriadne populárna služba streamovania hudby Spotify zabezpečuje nepretržitý prístup k obrovskej internetovej knižnici vašej obľúbenej hudby a využíva známe rozhranie aplikácií pre smartfóny Spotify vo vozidle. Aplikácia Park and Pay zasa ponúka majiteľom vozidiel Volvo maximálne praktický spôsob vyhľadania parkovania a v prípade potreby aj následnej úhrady. Okrem toho sa doplní funkcia Connected Service Booking, ktorá vám umožní zarezervovať si termín v servise a bude poskytovať pripomienky prostredníctvom rozhrania Sensus. A zároveň pribudnú vylepšené aplikácie Internet Maps, TuneIn, Local Search a Yelp. Nová aplikácia Record & Send, slúžiaca na zaznamenávanie hlasu, umožní vodičom vytvárať hlasové poznámky, ktoré si môžu poslať ako pripomienky.

Volvo integrated Spotify app

Vozidlá série 60

Výrazných vylepšení sa v roku 2016 dočkajú aj vozidlá série 60. Ocenený štvorvalcový motor T5 s výkonom 245 koní a krútiacim momentom 350 Nm, kombinovaný s 8-stupňovou automatickou prevodovkou, bude teraz vo všetkých vozidlách série 60 vybavený pohonom všetkých kolies.

Pre model S60 Cross Country bude odteraz k dispozícii motor D3 na príslušných trhoch s preferenciou dieselových motorov.

Do ponuky sa dostanú dva nové typy diskov – nové 18-palcové disky pre S60/V60 a XC60 a úplne nové 20-palcové disky pre XC60. Ponuku zavŕši nová generácia 18-, 19- a 20-palcových diskov pre stupne výbavy R-Design.

Vozidlá série 60 okrem toho ponúknu tri nové farby laku karosérie. Pieskový odtieň Luminous Sand bude dostupný pre všetky vozidlá série 60, zatiaľ čo modrý odtieň Mussel Blue bude v ponuke pre modely XC60, S60, V60 a V60 Cross Country. A modrý odtieň Bursting Blue bude zasa k dispozícii pre varianty S60, V60 a XC60 R-Design. Okrem toho sa budeme môcť tešiť aj na červený odtieň Passion Red pre model V60 Cross Country. 

Vylepšenia v rámci celej ponuky modelov

Volvo On Call

Výraznej modernizácie sa dočkala aj aplikácia pre smartfóny Volvo On Call, pomocou ktorej je možné na diaľku zobraziť a ovládať široké spektrum funkcií vozidla. Volvo On Call poskytuje rôzne možnosti pripojenia v podobe módnych doplnkov (Apple Watch/Android Wear) a teraz už aj pripojenie Microsoft Band 2, ktoré umožňuje hlasom ovládať niektoré funkcie pri používaní smartfónov s operačným systémom Windows 10.

Medzi ďalšie vylepšenia aplikácie Volvo On Call patrí funkcia integrácie kalendára, ktorá prepojí váš osobný kalendár s mobilnou aplikáciou, vďaka čomu bude možné na požiadanie odoslať cieľové miesta stretnutí z kalendára priamo do vášho navigačného systému. Pre rok 2016 sa rozšíri záber systému Volvo On Call, pričom bude poskytovať podporu pre až 10 vozidiel značky Volvo a zabezpečovať prístup ku všetkým zvyčajným funkciám v rámci celej flotily vozidiel.

Volvo On Call app in an iOS phone
Volvo On Call app in an iOS phone

Volvo okrem toho predstaví možnosť použitia bezdrôtového tlačidla Flic so systémom Volvo On Call. Tlačidlo Flic vám umožní naprogramovať jediné fyzické „inteligentné tlačidlo“ na vykonávanie viacerých úkonov, ako napríklad zamknutie vozidla alebo spustenie či vypnutie predhrievania, a dá sa používať na skrátenú voľbu služieb Volvo On Call.

Spoločnosť Volvo okrem toho v súčasnosti poskytuje podporu pre operačný systém Windows 10 v podobe novej verzie aplikácie Volvo On Call, ktorá sa dá používať na bežných osobných počítačoch typu PC a tabletoch a dokáže spolupracovať s vaším vozidlom.

Technológia CleanZone

Neochvejné vedúce postavenie spoločnosti Volvo v oblasti kvality vzduchu v interiéri sa od roku 2016 umocňuje v rámci celej ponuky vozidiel – vetracie otvory na palubnej doske vo vozidlách série 60 a 40 budú po novom označené logom CleanZone a vozidlám série 90 zasa pribudne logo na stredovom displeji.

CleanZone in the Volvo S60/V60
CleanZone in the Volvo S60/V60

Ocenená technológia CleanZone z dielne automobilky Volvo efektívne filtruje vonkajší vzduch pred vstupom do kabíny a odstraňuje z neho škodlivé znečisťujúce látky, ktoré sa v prostredí veľkých miest vyskytujú stále častejšie. Technológia CleanZone odráža neustálu snahu spoločnosti Volvo vylepšovať zážitok z vnútorného prostredia vozidla, ktorý zahŕňa privádzaný vzduch, emisie a pachy v interiéri, povrchy interiéru a kontaktné alergie.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+