MojAndroid

Z času na čas sa do našich rúk okrem smartfónov a vecí súvisiacich so svetom mobilných technológií dostane aj niečo väčšie, častokrát zaujímavejšie. Sú to automobily, pri ktorých sa snažíme nehľadieť na ich jazdné vlastnosti, ale na to, akú technologickú výbavu ponúkajú pre dnešného, moderne žijúceho používateľa. Našim testom najnovšie prešlo Volvo V90, ktoré sa dá pokladať za ozajstný skvost. Prečítajte si o ňom viac v našej recenzii, prípadne si pozrite video, v ktorom nájdete všetko dôležité z nášho testu.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Najkrajšie kombi na svete?

Nebudeme vám klamať, už pri prvom pohľade na nové Volvo V90 sme sa zamilovali. Švédska elegancia a maska pripomínajúca žraloka boli často aj dôvodom toho, že sa za týmto autom ľudia obzerali na ulici. Volvo sa pritom vôbec nesnaží byť niečím extravagantné, ba naopak, jeho dizajn je ladený skôr do elegancie a komfortu.

Volvo V90 1

Tí z vás, ktorí poznajú automobilku Volvo, vedia, že kombíky boli vždy ich špecializáciou. Ikonickým sa stal zrejme pôvodný model Volvo V70, ktorý bol na prvý pohľad rozpoznateľný vďaka nízkej, pretiahnutej konštrukcii s kolmým ukončením. Takým však vôbec nie je dizajn novej V90-tky. Tá ponúka naozaj pekné, dynamické prvky, ktoré sú však do konštrukcie zapracované tak, aby neboli príliš výrazné.

Volvo V90 2

Volvo vytvorilo svoje nové vozidlá aj v tzv. R-Design-e. Ten opisuje nielen vzhľad exteriéru vozidla, ale aj jeho kombináciu s prepracovaným, no čistým interiérom, ktorá má byť zameraná predovšetkým na vodiča a jeho jazdný komfort. Do skupiny dizajnových prvkov, na ktoré sa Volvo pri výrobe tohto modelu zameralo, patria dokonca aj tvarované sedadlá, či znížený podvozok a športové adaptívne tlmiče. My sme však testovali “menej športovú” verziu Inscription, ktorá sa dá pokladať za najvyššiu výbavu, v ktorej si nové Volvo V90 môžete kúpiť.

3 oblasti Volvo V90

Koncept automobilu Volvo V90 sa zameriava najmä na 3 oblasti:

  • Drive-E → motor a pohon,
  • IntelliSafe → bezpečnosť jazdy,
  • Sensus → pripojenie vo vozidle a infotaintment systém.

Drive-E: Benzín, diesel aj plug-in

Mnohí odborníci boli voči motorizácii nového Volva V90 veľmi skeptickí. Dostupné sú totižto len štvorvalce – dva benzínové (T5, T6 AWD), 5 dieselových (D3, D3 AWD, D4, D4 AWD a D5 AWD) a kombinácia benzínu a elektrického motora (plug-in Twin Engine). My sme testovali model D5 AWD, teda najsilnejší diesel z ponuky, ktorý ponúka pohon všetkých kolies, 2 turbodúchadlá, PowerPulse systém a výkon 173 kW (235 koní, 480 Nm). Tento model predáva Volvo s 8-stupňovou automatickou prevodovkou.

Power Pulse je technológia, ktorá umožňuje rýchlejšie roztočiť turbo v prípade náhleho zrýchlenia. Využíva na to 2-litrovú tlakovú nádobu, ktorá dokáže prudkým vypustením vzduchu roztočiť rýchlejšie turbo každé dve sekundy.

Hoci je tento motor dostatočne silný, pri pohotovostnej hmotnosti (od) 1791 kg je ladený skôr na komfortnú než na športovú jazdu. A tomu nasvedčujú aj všetky ďalšie prvky vozidla. Dovolíme si tak tvrdiť, že Volvo V90 je určené skôr pre pokojnejších vodičov, ktorí si chcú vychutnať pohodovú jazdu, pokojne aj na dlhšej trati. Je však pravdou, že keď treba, tak sa vie aj rozohniť a v zákrute hodiť bokom zadnú nápravu. Na takéto radovánky na cestách ale rozhodne nie je nové Volvo určené.

Volvo V90 3

Nebudeme hodnotiť motorické vlastnosti tohto automobilu, na to sú tu iní odborníci. Čo vám ale môžeme prezradiť, je priemerná spotreba, ktorá sa po týždni jazdenia pohybovala na úrovni okolo 7,5 až 8 litrov. To je na štvorvalec pomerne dosť, no do úvahy treba brať vyššiu hmotnosť vozidla aj to, že išlo o úplne nový automobil. Pri dlhšom používaní podľa nás môže klesnúť (reálna) priemerná spotreba aj pod 7 litrov.

Volvo V90 4

To, akú spotrebu budete dosahovať, závisí aj od jazdných režimov. Volvo V90 ponúka jazdu v 3 režimoch – Eco, ktorý je zameraný na spotrebu, Comfort so zameraním na pohodlnú jazdu a Dynamic, ktorý ponúka dynamickú jazdu s tvrdším podvozkom a športovým prejavom.

IntelliSafe: Asistenti od výmyslu sveta

O vyspelosti inteligentných systémov automobilky Volvo svedčí aj rad asistentov, ktorých ponúka Volvo V90. Títo asistenti majú zvýšiť bezpečnosť posádky, ale aj okolia, pričom cieľom automobilky je v roku 2020 vyrábať autá, v ktorých sa pri nehode nikto vážne nezraní ani nezahynie. Asistenti automobilov Volvo pritom nedbajú len na bezpečnosť posádky, ale aj chodcov či cyklistov na ceste. Systém City Safety dokonca počíta s použitím airbagov pre kolíziu s chodcom či cyklistom, ktoré sa nachádzajú pod kapotou.

Volvo V90 5

Volvo V90 je vybavené rôznymi technológiami. Základom sú adaptívne diaľkové svetlomety, ktoré sa dokážu prispôsobiť autám, ktoré idú pred vami aj oproti vám. Ich nevýhodou je to, že sa skladajú len zo 6 či 8 segmentov, a tak sú “výrezy” osvietenej plochy niekedy väčšie, než je potrebné. V tomto má navrch nemecká konkurencia, ktorá ponúka aj 4-násobne viac segmentov svetiel.

Volvo V90 6

Pri jazde vám môže pomáhať aj systém udržania vozidla v jazdnom pruhu, ktorý sa dá zapnúť v dvoch režimoch. Spolu s adaptívnym tempomatom môžete zapnúť iba systém držania vozidla v jazdnom pruhu, ktorý udržiava automobil medzi stredovou čiarou a krajnicou, prípadne si môžete zapnúť vyspelejší režim Pilot Assist 2. generácie, ktorý okrem udržania vozidla v strede jazdného pruhu dokáže sám ovládať automobil krátkodobo aj v zákrutách alebo pri kolíznych situáciách.

Volvo V90 7

Práve systém Pilot Assist môže podľa nás v budúcnosti zaujať potenciálnych zákazníkov. Už dnes môžeme hovoriť o polo-autonómnom riadení vozidla (do rýchlosti 130 km/h), ktoré sa môže o niekoľko rokov stať plne autonómnym, tak ako to poznáme napríklad z automobilu Tesla. A kto iný spomedzi tradičných výrobcov áut by s týmto systémom mohol prísť medzi prvými, ak nie Volvo…

Volvo V90 8

Nemenej zaujímavé technológie ponúka Volvo pri parkovaní. Okrem naozaj kvalitnej 360° kamery to je napríklad aj parkovací asistent, ktorý dokáže automobil zaparkovať na pozdĺžne parkovacie miesto bez toho, aby ste sa vôbec držali volantu. Vy musíte len regulovať rýchlosť parkovania a na konci zaradiť stupeň “P” a vypnúť motor. Pri automobile s rázvorom kolies 2914 mm, šírkou 1879 mm a celkovou dĺžkou 4936 mm ide o naozaj praktického pomocníka, ktorého môžete využiť nielen v meste.

Sensus: Interiér budúcnosti

Okrem príťažlivého zovňajšku ponúka Volvo V90 aj naozaj parádne prepracovaný interiér. V novej generácii švédskych automobilov ale môžeme cítiť ich silné zameranie na budúcnosť. Dôraz je kladený na eleganciu a funkčnosť, no primárne je interiér zameraný na jednoduchosť a pôžitok z jazdy. Svedčí o tom napríklad 12,3-palcový displej vodiča, ktorý nahradil väčšinu ovládacích prvkov. Vaše oko však rozhodne zaujmú aj kvalitné materiály, ktoré Volvo použilo pri výrobe tohto automobilu. 85% z nich je recyklovateľných, pričom v interiéri nájdete skutočné drevo aj kvalitnú kožu.

Volvo V90 9

Na stredovom tablete nájdete okrem ovládania funkcií automobilu aj navigačný systém s neskoršou bezplatnou aktualizáciou mapových podkladov a hlasovými oznámeniami, či ďalšie funkcie automobilu. Komunikačné rozhranie je dostupné aj v slovenčine, čo nie je pri automobiloch tejto kategórie ešte stále samozrejmosťou. Ovládanie hlasom však funguje len v angličtine. Vodič má okrem možnosti ovládania multimédií k dispozícii aj integrované Bluetooth hands-free, ktorého kvalita je naozaj vynikajúca.

Volvo V90 10

Samostatnou kapitolou interiéru je ozvučenie a multimédiá. Nami testovaný model ponúkal príplatkové reproduktory Bowers & Wilkins Premium Sound, ktorý do auta prináša 19 naozaj kvalitných reproduktorov a 1400 W zosilňovač. Fanúšikovia dobrej hudby si do auta môžu navyše dokúpiť aj subwoofer Fresh Air s 250 mm membránou či CD menič, ktorý má svoje miesto v lakťovej opierke vodiča. Zo softvérovej výbavy zas po zvukovej stránke zaujmú rôzne možnosti pre nastavenie zvuku, ako aj dostupnosť efektu Gothenburg Concert Hall, ktorá v automobile vytvorí efekt, akoby ste sedeli v tejto známej švédskej koncertnej sieni.

Volvo V90 11

Samozrejmosťou je aj prítomnosť USB portov, ktoré sa dajú využiť na pripojenie smartfónu. Na konci roka bude na Slovensku v automobiloch Volvo dostupný aj systém Apple CarPlay a Android Auto. Bohužiaľ, tie sme v nami testovanom vozidle nemali možnosť otestovať. Infotaintment systém Volva V90 však umožňuje priamo cez dotykový tablet vytvoriť hovor na pripojenom zariadení, ako aj prijať prichádzajúci hovor.

Volvo V90 12

Priamo v systéme tohto automobilu nájdete aj možnosť prehrávania hudby cez Spotify. Prehrávanie však funguje priamo zo systému automobilu, kde sa musíte prihlásiť pod samostatným kontom. Na prehrávanie hudby zo zariadenia môžete využiť pripojenie Bluetooth. V tomto smere bola komunikácia medzi smartfónom a automobilom bezproblémová. Výhodou multimediálneho systému vo Volve V90 je aj to, že dokáže prehrávať bezstratový formát FLAC. To doteraz vedel len máloktorý multimediálny systém.

Volvo V90 14

Pod displejom nájdete len niekoľko naozaj základných tlačidiel, ako napríklad výstražný trojuholník, ovládanie vyhrievania predného a zadného skla, či tlačidlo pre hlavné ovládanie hlasitosti. Niekoľko ovládacích prvkov sa presunulo na volant, najmä ak sa bavíme o multimédiách a informáciách o automobile, no a zvyšok zakotvil na mieste, kde by ste tradične hľadali ručnú brzdu.

Volvo V90 15

Priestor medzi prednými sedadlami ukrýva okrem naozaj dostatočne veľkých ukladacích priestorov aj ovládanie jazdných režimov a štartovanie. Áno, ovládač bezdotykového štartovania má vodič po svojej pravici. Tu by sme však očakávali aj otočný ovládač infotaintment systému, no ten v tomto prípade chýba. Škoda, pretože ovládanie dotykového panelu počas jazdy nie je práve najbezpečnejším riešením. Potešilo by nás, kebyže sa multimediálny systém dá ovládať aspoň pomocou gest ruky vodiča, no táto možnosť tu rovnako chýba.

Volvo V90 16

Zvýšenie bezpečnosti však zaručuje prítomnosť viacfarebného head-up displeja pred vodičom, ktorý dokáže okrem aktuálnej rýchlosti zobrazovať aj pokyny zo spustenej navigácie, prípadne varuje pred rizikom zrážky s vozidlom pred vami, pokiaľ je čas medzi vašim a pred vami idúcim vozidlom menší ako 2 sekundy. Škoda však, že táto hranica sa nedá nijako nastaviť a je daná napevno. Švédske štandardy…

Volvo V90 17

Interiér vo Volve V90 ponúka naozaj jednoduché krivky a tvary, pričom svojou minimalistickosťou môže pôsobiť až ako nedotiahnutý. Niekomu toto riešenie vyhovuje, stará škola však stále na prístrojovej doske bude hľadať nejaké ďalšie tlačidlá, napríklad na ovládanie klimatizácie. A musíme sa priznať, že tie chýbali na palubovke aj nám. Namiesto stlačenia jedného tlačidla je nutné na tablete tohto automobilu prejsť na správnu obrazovku, otvoriť nastavenia klimatizácie a až následne je možné ju upraviť. Tento proces je tak zbytočne náročný a nekomfortný. Všetko je tak len otázkou zvyku. Celkovo na nás riešenie interiéru tohto automobilu pôsobilo rozhodne pozitívne, mali sme pocit, akoby sme sedeli v automobile z budúcnosti.

Mobilné aplikácie z dielne Volvo

Ako sme už v predošlej časti recenzie spomínali, Volvo ponúkne vo svojich automobiloch už koncom tohto roka služby Apple CarPlay a Android Auto. Dovtedy si majitelia automobilov tejto značky môžu stiahnuť a využívať aplikácie Volvo Manual My Volvo Magazine. Prvý titul je digitálnym manuálom k vášmu autu. Dozviete sa v ňom, kde nájdete ovládanie prvky automobilu, ako ho môžete ovládať a čo všetko sa v ňom ukrýva. Doslovne ide o digitálny manuál.

Verzia: 3.3.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.3.1
Aktuálna cena: Zdarma

Druhá aplikácia s názvom My Volvo Magazine ponúka prehľad o novinkách, ktoré predstaví spoločnosť Volvo a o automobiloch, ktoré sú už na trhu dostupné. Nájdete tu články, ktoré vysvetľujú jednotlivé funkcie a vlastnosti automobilov Volvo, doplnené o náučné videá alebo fotografie. Obe aplikácie sú dostupné bezplatne aj na Slovensku.

Verzia: 1.7
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.7
Aktuálna cena: Zdarma

HODNOTENIE | Volvo V90

Volvo nám v prípade modelu V90 ukázalo, kam bude smerovať vývoj ich automobilov v blízkej budúcnosti. V porovnaní s konkurentmi už teraz na nás pôsobí ich najnovší model trochu futuristicky. Kvalitná karoséria s elegantným vzhľadom, prepracovaný interiér a naozaj bohatá technologická výbava tohto automobilu sa však podpísali aj na jeho cenovke. V základnej benzínovej verzii T5 začína cena modelu Volvo V90 na sume 51 000 EUR (výbava Momentum, vo verzii Kinetic sa benzínová verzia nepredáva) a najlacnejší diesel (D3) vo výbave Kinetic stojí 41 400 EUR. Cena nami testovaného modelu vo výbave Inscription bez doplnkov je 60 200 EUR. S príplatkovou výbavou, ktorá v sebe zahŕňala lepšie reproduktory, parkovacieho asistenta, lepšie tvarované sedadlá, adaptívne svetlomety a ďalšie doplnky bola 81 330 EUR. 

Volvo V90 18

Aj keď ide o vyššiu sumu, treba povedať, že nemecká konkurencia by si za takto vybavený model vyššej triedy vypýtala bez mihnutia oka viac ako 100 000 EUR. Volvo V90 je ale medzi konkurentmi trochu atypickým. Je zamerané na pohodlnosť, 4-valcový motor vás priam núti sa nikde neponáhľať a švédsky podpis na tomto aute vám bude pripomínať jeho jednoduchosť, ktorá je však zameraná striktne na praktickosť. Hoci nájdeme v tomto modeli naozaj bohatú technologickú výbavu, stále v niektorých prvkoch zaostáva za konkurentmi. Chýbalo nám napríklad ovládanie infotaintment systému gestami alebo otočným ovládačom medzi prednými sedadlami. Tento nedostatok sme ale až tak nevnímali. Volvo je svojská automobilka, a pokiaľ máme z auta pocit bezpečia, pohodlia a praktickosti, nič iné nám nechýba. Navyše, nové Volvo V90 je naozaj dizajnový skvost. A aj keď nejde o športový automobil, zaručujeme vám, že sa za ním ešte nejaký ten mesiac budú otáčať zvedavé krky okoloidúcich.

FOTOGALÉRIA | Volvo V90

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Za zapožičanie automobilu na test ďakujeme spoločnosti T.O.P. AUTO Slovakia, a.s.

10.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+