MojAndroid

Portál teraz.sk informoval o užitočnej novinke, ktorá pomôže ľuďom v núdzových situáciách. Pri volaní na tiesňové linky (112, 150, 155 a 158) je volajúci automaticky lokalizovaný, čo zefektívni prácu operátorov tiesňových liniek.

“Presnejšie určenie polohy volajúceho v tiesni zásadne uľahčí náročnú prácu operátorov a zefektívni adresné vyslanie záchranných zložiek na miesto udalosti pri ohrození života a zdravia.”

Roman Mikulec, minister vnútra SR

Pri volaní na tiesňové linky si ľudia často nevedia spomenúť na to, kde sa v čase volania nachádzajú. Svoju polohu môžu uviesť nepresne, čo značne sťažuje prácu záchranných zložiek. Portál teraz.sk ďalej informuje, že doteraz mohli operátori tiesňových liniek využívať len lokalizačné údaje, ktoré im zasielali telekomunikační operátori.

Na základe nich ale nie je možné s úplnou presnosťou zistiť polohu volajúceho, okruh sa zúžil len na niekoľko stoviek metrov až kilometrov. A to nie je postačujúce. Vďaka novej službe AML (Advanced Mobile Location) je teraz možné získať presnú lokalizáciu volajúceho.

“Vďaka tejto službe bude pomoc volajúcim v tiesni rýchlejšia, ich poloha bude známa v metroch a záchrana im bude poslaná bez dodatočných otázok, kde presne sa nachádzajú.”

Michaela Kaňová, generálna riaditeľka sekcie krízového riadenia

Na smartfónoch funguje lokalizácia AML automaticky a taktiež sa získava automaticky pri zavolaní na tiesňovú linku. Na telefónoch nie je potrebné zapínať žiadnu funkciu. Systém je kompletne uzavretý a oddelený od vonkajšieho prostredia, funguje podľa prísnych bezpečnostných pravidiel.

Náš tip
TOP vianočné SMS priania, pozdravy a vinše | 2022
23.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+