MojAndroid

V posledných dňoch sa množia sťažnosti Slovákov na prichádzajúce hovory z cudzích zahraničných čísel. O tejto skutočnosti nás informovalo niekoľko našich čitateľov, no zaznamenali to aj naši blízki. Vedia o tom už aj naši operátori, ktorých sme sa opýtali na ich vyjadrenie.

Neznáme číslo prezváňanie
Screenshot jedného zo zahraničných čísel

Orange

“Pred časom sme zaevidovali zvýšený počet volaní z niektorých zahraničných čísel, ktoré iba prezváňajú náhodne vygenerované čísla. Obťažujúce prichádzajúce volania sme zaznamenali predovšetkým z Bieloruska, Stredoafrickej republiky a Maroka.

Orange podozrivé čísla priebežne blokuje, aby zákazníkov neobťažovali. Taktiež si aj zákazník sám môže takéto číslo zablokovať vo svojom telefóne.”

Operátor zákazníkom odporúča, aby zmeškané hovory z podozrivých či neznámych čísel ignorovali a v žiadnom prípade nevolali späť. Ak náhodou hovor z takéhoto čísla zdvihnete, môžete byť bez obáv, pretože prichádzajúci hovor je bezplatný. Pokiaľ na tieto čísla budete volať, hovor bude spoplatnený ako štandardný medzinárodný hovor.

4ka

“S pokusmi o zneužitie našej siete najmä zo zahraničia sa stretávame pravidelne. Všetku podozrivú aktivitu sledujeme a sme pripravení kedykoľvek zasiahnuť a ochrániť našich zákazníkov pred zneužitím. V 4ke aktívne vyhodnocujeme štatistiky volaní zo zahraničia na terminály našich zákazníkov.

Okrem toho máme tiež automatizované systémy detekcie podvodných volaní a prípady posudzujeme aj individuálne. Blokujeme preto vždy iba čísla, o ktorých sme si istí, že sa pokúšajú o zneužitie našej siete. Aj aktuálnu situáciu s prezváňaním z exotických krajín sme vyriešili tak, aby bol dopad na Štvorkárov čo najmenší.”

O2

„Uplynulý víkend sme zaregistrovali zvýšený počet volaní z podvodných čísel prevažne z afrických krajín. O2 takéto čísla ihneď po ich detekcii blokuje a zákazníkom odporúča, aby na podozrivé zahraničné čísla nevolali späť. Takýto hovor je spoplatnený podľa aktuálneho cenníka hovorov do danej krajiny.“

Tereza Molnár, hovorkyňa O2

O svoj kredit či paušál sa nemusíte obávať

Prezváňanie z neznámych zahraničných čísel je síce otravné, no aspoň sa nemusíte báť o svoj kredit či paušál. Aktuálna situácia je taká, že zdvihnutím takéhoto čísla neprídete o svoje voľné minúty a ani peniaze.

Podstatné je, aby ste nevolali späť na neznáme čísla zo zahraničia, takýto hovor by už bol spoplatnený podľa aktuálneho cenníka.

Článok priebežne aktualizujeme a doplníme aj vyjadrenia ostatných operátorov.

2.9.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+