MojAndroid

Zaujala ma správa z Čiech. Tamojší zákazníci, alebo skôr ich minorita sa stretla s prípadom, ktorý vyzerá zvláštne. Ak volám, počujem vyzváňanie a k tomu už nič. Žiadny hlas, veď som spojenie ešte nenadviazal. No to môže byť mylný dojem, pretože na druhej strane ma volaný už môže počuť. Na prvé prečítanie nelogická kombinácia, no v špecifických situáciách potvrdená. Máme sa teda čoho báť?

Nutná kombinácia telefónu a siete

Moderné smartfóny vynikajú v mnohých veciach. A podľa prípadu, ktorý teraz zaujal českú verejnosť, aj v kvalite pripojenia a najmä spojenia. Aby sme prípad ozrejmili, na volanie bol použitý starý kus hardvéru (Nokia 6230i, Nokia 6080 a Nokia 1600), čo naznačuje, že je to špecifický problém, ktorý sa v mnohých situáciách, kedy siahneme po novom stroji nestane. Na celú situáciu upozornil pán Vítek, ktorý ako technik otestoval, ako vlastne siete prepúšťajú hlas a najmä kedy. Podľa jeho slov je dokonca možné, že sa to týka aj moderných telefónov, ktoré však zvuk softvérovo nepustia druhému účastníkovi počas zvonenia, no v sieti samotnej už je, a to počas vyzváňania.

Situácia je v celku jednoduchá, zoberiem na test Nokiu 6230i (je obtiažne ju aj zohnať, nakoľko začína už svoju druhú desiatku existencie) a volám. Prípad sa stal v českej O2 a ich analógovej sieti, cez ktorú sa telefonovalo na sieť Vodafone. No a volaný, teda osoba, ktorá mala hovor prijať, počula hlas volajúceho počas zvonenia. V českom článku, ktorého odkaz sme vyššie uvideli prebehol aj test, kde je tento úkaz zaznamenaný. Prvotné reakcie českých operátorov boli odmietavé a vylučovali, že by ešte pred spojením, teda pred ukončením vyzváňania bolo možné počuť osobu na druhej strane linky. Špecifikum celej situácie je dané aj použitým hardvérom, sú to staré modely, ktoré dnes využíva nízke promile ľudí. Je preto možné, že za problém s prepustením hlasu ešte počas vyzváňania môžu do značnej miery práve použité telefóny. Zákazník, ktorý na problém upozornil dokonca využil viacero, približne desať SIM kariet (boli aktivované v rôznom čase) a vždy sa mu podarilo problém nasimulovať. Následne ho teda operátor vyzýval, aby si jednoducho vymenil SIM kartu, nepomohlo to.

Na Slovensku nepotvrdené

Zatiaľ sme nepočuli, že by sa obdobná situácia u nás vyskytla a riešila. Snáď v minulosti, kedy neboli na trhu zastúpené moderné telefóny. Ak je však možné prisúdiť určitú mieru pravdivosti tvrdeniam českého zákazníka (p. Vítek), tak by sa mohla situácia objaviť aj dnes, iba s tým rozdielom, že moderný smartfón zablokuje prenos hlasu, aj keď v skutočnosti už sieťou operátora prúdi, napriek faktu, že ja počujem iba zvonenie. Každý si môže na osobnom príklade spomenúť, aké hlášky alebo vety stihne vysloviť v momente, kedy ešte telefón iba zvoní.

Otázka nejakej paniky však nie je na mieste. Aj tento český prípad bol simulovaný na špecifickú O2 analógovú sieť a za použitia telefónov, ktoré píšu svoju dvadsiatu kapitolu. No predstava, že môj has putuje do siete ešte pred tým, ako viem, že ma operátor spojil s volaným číslom, by bola minimálne nepríjemná. Naznačuje sa samozrejme aj ochrana súkromia.

Zaujímal by nás však pohľad  a reálna skúsenosť našich čitateľov. Stalo sa vám, kľudne aj v dávnej minulosti, že by ste na takýto problém spojenia a siete narazili? Dajte nám vedieť do diskusie.

13.8.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+