MojAndroid

Jednou z hlavných výhod viacerých zariadení od Sony je, že sú skonštruované tak, aby odolali vode a prachu. Majú certifikáciu IP67 alebo IP68, ktoré by im mali zaručiť bezproblémový chod aj 1,5 m po vodou, a to po dobu aspoň 30 minút. Samotný výrobca označoval svoje smartfóny za skvelých spoločníkov, ktorých je možné používať aj pri potápaní, kúpaní alebo kdekoľvek inde pri vode. Nová politika ohľadom používania zariadení pod vodou však priniesla zaujímavú a nie príliš vítanú zmenu. V skutočnosti sme ju mohli zaznamenať už s príchodom Xperie Z3+, ktorá sa však po novom vzťahuje aj na novinky zo série Xperia Z5.

Xperia Z5 je vodeodolná a chránená voči prachu, takže sa nemusíte obávať, ak vás zastihne dážď alebo zariadenie budete chcieť umyť od špiny. Pamätajte však, že všetky porty musia byť uzatvorené. Zariadenie by ste nemali ponárať pod vodu alebo ho vystavovať morskej, slanej či chlorovanej vode, alebo tekutinám, ako sú napríklad rôzne miešané nápoje. Nesprávne používanie prístroja môže viesť k porušeniu záruky.

V minulosti sa Sony netajilo, že jeho zariadenia je možné pod vodou používať. Čo teda spoločnosť viedlo k zmene pravidiel? Pravdepodobne zadné vrátka, ktoré sa takouto formuláciou otvárajú pri uplatňovaní reklamácií, práve z dôvodu utopenia zariadenia. Sony testuje vodeodolnosť zariadení v laboratórnych podmienkach s čistou vodou a pri pomerne jemnom zaobchádzaní. Spoločnosť sa chce pravdepodobne vyhnúť reklamáciám od ľudí, ktorí so svojim mobilným zariadením zaobchádzajú nezodpovedne a príliš tvrdo.

Water_and_dust_protection_–_all_you_need_to_know_–_Sony_support__English_

A čo to teda znamená pre koncových používateľov? Svoju vodeodolnú Xperiu môžu aj naďalej používať, pričom stále platí, že k poškodeniu pri styku s vodou, či pri ponorení, by nemalo dôjsť. Prípadné reklamácie z dôvodu vniknutia vody do zariadenia však budú zamietnuté. Čo si o týchto zmenách myslíte vy?

Aktualizácia: Podmienky záruky na zariadenia Sony sa nemenia. Podľa manuálu sa záruka neuplatňuje iba v prípade ak zariadenie vykazuje poruchy:

  • bežným opotrebovaním
  • používaním v prostrediach, v ktorých boli prekročené limity príslušných tried IP, ak sa na výrobok vzťahujú (vrátanie poškodenia spôsobeného tekutinou alebo zistenia prítomnosti tekutiny vo vnútri zariadenia v dôsledku takéhoto používania)
  • nesprávnym zaobchádzaním alebo nevhodným používaním, ktoré nie je v súlade s návodom na používanie a údržbu výrobku spoločnosti Sony.

Zdroj: androidauthority

12.9.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+