MojAndroid

Francúzsko je prvá krajina v rámci EÚ, ktorá zavádza osobitnú daň pre digitálnych obrov súčasnosti, ktorí obchádzajú zaužívané daňové schémy. Prijatie novej dane je napriek nesúhlasu USA a dotkne sa najmä spoločností ako je Facebook alebo Google a tiež Apple.

Spravodlivý systém a koniec obchádzaniu daňových povinností

My sme už v rámci portálu mojandroid.sk písali viac krát o tejto téme. Systém, kedy sa činnosť veľkých spoločností nezdaňuje v krajine, kde skutočne pôsobia, ale v inej, často benevolentnej krajine s nulovou alebo symbolickou sadzbou dane, je problém, ktorý dlho necháva všetkých chladnými. Aj keď sa Únia snaží, zatiaľ to veľa výsledkov neprinieslo. A tak sa prvý členský štát EÚ rozhodol, že už stačilo a zaviedol osobitnú daň s názvom „GAFA“ (pomenovanie je podľa Google, Amazon, Facebook a Apple), čo odzrkadľuje najväčšie spoločnosti v tejto oblasti, ktoré obchádzajú daňový systém v rámci EÚ.

Veľkým kritikom tejto zmeny je najmä USA, ktoré to považuje za diskriminačné, keď sa jedná práve o americké spoločnosti, ktoré to najviac postihne. Ich obavy a krik však nezabral a to napriek tomu, že Američania strašili zdražením služieb v EÚ alebo minimálne vo Francúzku, ak sa osobitná daň zavedie. Jej výška je však iba 3% a podľa odhadov prinesie ročne pre rozpočet krajiny 500 miliónov EUR. Daň sa bude týkať všetkých spoločností, ktoré v rámci svetových tržieb zarobia minimálne 750 miliónov EUR a z toho vo Francúzku  minimálne 25 miliónov EUR ročne. Celé nové zaťaženie je namierené na digitálne formy, ktoré žijú alebo využívajú v on-line priestore osobné údaje svojich zákazníkov a na nich zarábajú alebo to robia vďaka nim.

Zasiahne nakoniec EÚ?

Celý proces a diskusia sa vynára opäť po tom, ako sa vo Francúzku zdvihla vlne nevôle voči veľkým spoločnostiam, ktoré majú zisky aj na území tejto krajiny, avšak ich zdaňovanie je odlišné a neporovnateľne nižšie, ako majú domáce firmy. Tento model je v zásade rovnaký naprieč EÚ a je preto divné, že doteraz Únia razantnejšie nezasiahla. Fakt, že USA obhajuje svoje firmy je logický, pretože z nich chce mať práve Amerika čo najviac a zároveň ich ochraňuje.

Únia už pred rokom predstavila svoj návrh reformy v tejto oblasti. V zásade tiež počítal s tým, že sa zavedie akýsi troj-percentný odvod, niečo v zmysle, ako to urobilo Francúzsko. Doteraz sa však debaty skôr zastavili. Podľa mňa obava, že by teraz napríklad Google začal spoplatňoval služby vo Francúzku alebo aj v celej Únii je prehnaná. Tak, ako sa vedeli vysporiadať s pokutami za porušovanie dominantného postavenia alebo zneužitia osobných údajov, dokážu si poradiť aj s novou daňou vo Francúzku. Takáto aktivita je na mieste, pretože konečne rozhýbe aj Úniu a vyústi v spravodlivejšie zdaňovanie a isto to nebude na úkor služieb, ako to prezentuje USA.

zdroj foto: bbc.com

10.4.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+