MojAndroid

Aktualizované 25.7.2019:

K situácii sa vyjadril aj vývojár obľúbeného prehrávača, ktorý jednoznačne poprel všetky správy týkajúce sa bezpečnosti aplikácie. Médiá sa údajne opierali o informáciu, ktorá im nemala byť určená. Išlo o internú informáciu, ktorá nemala nič spoločné s tým, že VLC prehrávač by mohol byť zraniteľný.

Pôvodný článok:

VLC prehrávač je jedným z najpopulárnejších prehrávačov vôbec. Oproti ostatným ponúka niekoľko nesporných výhod. V prvom rade je kompletne zdarma, no a v druhom, prehrá prakticky čokoľvek. A práve preto je taký obľúbený. Táto obľúbenosť sa prejavila aj v smartfónoch s Androidom, do ktorých si prehrávač používatelia veľmi radi inštalujú.

Útočníci môžu ľahko získať kontrolu

Avšak ani táto aplikácia sa nezaobišla bez chyby, na ktorú upozorňuje nemecká bezpečnostná agentúra CERT-Bund. Táto chyba potenciálne umožňuje útočníkom inštalovať, upravovať alebo spúšťať rôzne aplikácie bez toho, aby o tom používateľ vedel. Zatiaľ to vyzerá tak, že chyba sa týka len desktopovej verzii, tá mobilná by mala byť v poriadku. Gizmodo upozorňuje, že potenciálne nebezpečné môžu byť verzie pre Windows, Linux a Unix. MacOS vyzerá byť zatiaľ v poriadku.

VLC

Zdá sa, že zatiaľ nikto túto chybu nevyužil. Vývojár si je chyby vedomý a momentálne pracuje na jej odstránení. Ak teda máte VLC nainštalovaný na vašom počítači, momentálne jediným bezpečným riešením je jeho odinštalovanie. Minimálne do doby, keď sa chyba opraví. Kedy sa tak stane, zatiaľ nevieme. Potenciálne riziko, že vám niekto ukradne vaše osobné údaje, prípadne sa vám “nabúra” do systému je minimálne, no šanca tu stále je.

Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma
25.7.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+