MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita: Kde je NFC?

Začneme pozitívne. Zariadenie v rámci konektivity podporuje takmer všetko, čo v dnešnom smartfóne môžete mať. LTE konektivite nechýbajú všetky u nás využívané frekvencie. S tým zvyknú mať čínske smartfóny problém, Vivo NEX S ho však nemá. 4G pripojenie si teda užijete všade tam, kde je na Slovensku dostupné. Okrem 4G sietí nechýba, samozrejme, ani 3G či 2G konektivita.

Telefonovanie s týmto smartfónom je bezproblémové. Niekto by sa mohol pýtať na to, ako je to s reproduktorom a kvalitou zvuku pri hovore, pretože takýto reproduktor Vivo NEX S proste nemá. Namiesto toho sa zvuk šíri pomocou vibrácií po celom displeji, no ideálne je mať ucho priložené štandardne k jeho vrchnej časti. Môžeme s istotou povedať, že toto riešenie je výborné. Zvuk je dostatočne kvalitný a hlasný. Keby sme to mali porovnať s rovnakým riešením použitým v smartfóne Xiaomi Mi Mix, kvalita zvuku je v tomto prípade úplne na inej úrovni – určite je lepšia.

Pokiaľ patríte medzi fanúšikov platieb pomocou služby Google Pay, máme pre vás smutnú správu. Vivo NEX S totižto neobsahuje NFC. To znamená, že bezkontaktné platby pomocou tohto smartfónu jednoducho neuskutočníte. Škoda. Chýba aj infračervený port, no v tomto prípade nejde o nič nezvyčajné, aj keď možnosť ovládania domácich zariadení pomocou telefónu tiež nie je na zahodenie. Otestovali sme samozrejme aj GPS pripojenie a môžeme s radosťou povedať, že funguje výborne. Fix je takmer okamžitý, so stratou signálu sme nemali žiadny problém ani na dlhšie trasy.

Zariadenie, samozrejme, obsahuje aj funkciu Bluetooth. Dokonca v najnovšej verzii 5.0. Počúvanie hudby či pripájanie k zariadeniam pomocou Bluetooth je absolútne bezproblémové. Vyskúšali sme zariadenie pripojiť k Bluetooth slúchadlám, smart hodinkám a aj poslať nejaký ten súbor. Všetko prebehlo úspešne a spoľahlivo. Okrem chýbajúcej funkcie NFC sa tak jedná o zariadenie bez kompromisov. Aspoň, čo sa týka konektivity.

Fotoaparát: Rozhodne nesklame

Fotoaparát zvykne byť jedným z hlavných dôvodov, prečo nekúpiť zariadenie od neznámej čínskej značky. Tie síce disponujú výbornými parametrami za veľmi dobrú cenu, no na druhú stranu nie je všetko dotiahnuté do konca. Kameňom úrazu zvykne byť fotoaparát, ktorý jednoducho na overené značky nemá.

Vivo NEX S však rozhodne medzi tieto nepodarky neplatí. Na zadnej strane obsahuje dva objektívy hlavného fotoaparátu. Primárny disponuje rozlíšením 12 Mpix a clonou f/1.8. Nechýba rýchle PDAF zaostrovanie a štvorosá optická stabilizácia. Doplnený je o druhý snímač, ktorý poslúži na lepšie fotografie s efektom rozmazania pozadia. Disponuje rozlíšením 5 Mpix a clonou f/2.4.

Zaujímavosťou a veľmi vítanou funkciou je integrovanie funkcie Google Lens priamo do aplikácie fotoaparátu. Smartfón tak počas fotografovania vidí, čo presne fotíte a dokáže vám poskytnúť o danom objekte zaujímavé informácie. Fotoaparát stačí namieriť napríklad na neznámu budovu, stlačiť tlačidlo a Vivo NEX S vám ukáže, čo presne sa pred vami nachádza.

Aplikácia fotoaparátu je spracovaná veľmi slušne. Rovnako je aj slušne odladená. Obsahuje všetky dôležité nastavenia a nechýba ani režim PRO, v ktorom si môžete manuálne nastaviť zaostrenie, ISO, vyváženie bielej či uzávierku. Zo štandardných funkcií, samozrejme, nechýba HDR alebo panoráma.

Kvalitou sa fotografie radia medzi to lepšie, čo si dnes môžeme kúpiť. Na absolútnu špičku síce nemajú, no určite neurazia. Za dobrého osvetlenia sa môžete tešiť na veľmi pekné zábery s dostatkom detailov a peknými, avšak jemne presaturovanými, farbami.

Ukážkové fotografie

Pokiaľ je svetla menej, kvalita fotografií, samozrejme, ubúda. Nie je to však vôbec zlé. Detaily sa síce strácajú, no na druhú stranu ich nedostatok smartfón vyvažuje naozaj nízkou hladinou šumu. Dokáže zachytiť aj slušné množstvo svetla. Oproti najlepším fotomobilom teda Vivo NEX S stráca hlavne nižšou úrovňou detailov pri fotografovaní za zhoršených svetelných podmienok.

Videu výrazne pomáha štvorosá optická stabilizácia. Obraz nie je roztrasený a vyzerá naozaj veľmi dobre. Smartfón zvládne aj 4K video s 30 snímkami za sekundu, no pri Full HD rozlíšení by sme očakávali aspoň 60 fps. Zvládne však len 30. Takto výkonné zariadenie by s tým nemalo žiadny problém, možno sa však dočkáme v ďalšej softvérovej aktualizácii. Rovnako by sa hodila možnosť natáčania spomaleného videa.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
7.9.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+