MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Najväčší problém zariadenia

Nemôžeme zabúdať na to, že v ruke máme čínske zariadenie, ktoré sa oficiálne na Slovensku nevyrába. To má za následok pár obmedzení systému. Prvým je to, že smartfón neobsahuje slovenskú lokalizáciu, budete sa musieť spoľahnúť na angličtinu či iný svetový jazyk. Aj napriek tomu, že máme k dispozícii zariadenie s globálnou ROM. Na začiatku sa vás systém opýta, v ktorej oblasti sveta sa nachádzate. Najbližšie Slovensku je z možností Švajčiarsko, takže sme zvolili túto krajinu. Iná  európska krajina sa medzi možnosťami nenachádza.

Smartfón obsahuje vlastný launcher, ktorý sa náramne podobá na ten z produktov Apple. Vlastne celý systém chce byť kópiou iPhonov, čo považujeme za najväčšie mínus zariadenia. Notifikačnú lištu zobrazíte štandardne, posunom prsta zhora nadol. Pokiaľ by ste v nej však hľadali skratky nastavení, máte smolu. Lištu, ktorá obsahuje rýchly prístup k vami zvoleným funkciám musíte vyrolovať zdola nahor, rovnako ako pri iPhonoch, na ktoré sa jej prostredie podobá. Rovnako nastavenia systémových aplikácií nevybavíte priamo v nich, ale musíte vojsť do nastavení a v nich nájsť aplikáciu. Znovu podobnosť s iPhonmi. Keď sme už pri nastaveniach, ich prostredie akoby z oka vypadlo iPhonom.

Jednoduché nie je ani nastavenie vlastného launchera. Najskôr ho musíte povoliť hlboko v nastaveniach, následne si ho vyberiete. Pokiaľ ho chcete zvoliť ako predvolený, nemôžete tak urobiť priamo, ale znovu musíte ísť hlboko do nastavení.

Systém našťastie neobsahuje veľa zbytočných aplikácií. Nájdeme tu len tie základné na prehrávanie videa, hudby alebo veľmi podarený kalendár. Systém je možné ovládať štandardne pomocou troch navigačných tlačidiel alebo gestami. Tie sú spracované celkom dobre. Potiahnutím z dolnej časti displeja nahor sa vrátite na domovskú obrazovku a minimalizujete aktuálnu aplikáciu. Pokiaľ prst v strede podržíte, dostanete sa do naposledy spustených aplikácií. Úplne rovnako ako to funguje v iPhone X. Ak urobíte rovnaké gesto v pravej časti displeja, dostanete sa o krok späť, potiahnutím zdola ľavej strany displeja zase vyvoláte menu s rýchlymi prepínačmi a nastaveniami. Takéto ovládanie je vcelku intuitívne a dá sa na neho zvyknúť, rovnako to funguje veľmi dobre.

Poteší množstvo nastavení systému, môžete si zmeniť napríklad tému, navigačné tlačidlá môžu mať poradie, aké si zvolíte. Podržaním tlačidla hlasitosti nadol pri vypnutom displeji môžete napríklad zapnúť svietidlo alebo nejakú aplikáciu, ktorú si nastavíte.

Zaujímavé je aj množstvo smart funkcií integrovaných do systému. Rozsvietiť displej môžete napríklad dvojitým poklepaním alebo len zodvihnutím zariadenia. Skener odtlačkov prstov je aktívny pri každom pohybe, ktorý so smartfónom urobíte. Dvojitým poklepaním po displeji môžete zariadenie aj zablokovať. Okrem týchto základných funkcií systém ponúka napríklad aj spustenie hudobného prehrávača nakreslením “m” pri zhasnutom displeji a množstvo iných aplikácií pri použití ďalších písmen.

Systém štandardne ponúka špeciálnu bezpečnostnú klávesnicu,  ktorá sa zobrazí namiesto tej vami nastavenej vždy, keď zadávate nejaké heslo. Ako by z oka vypadla tej od Apple. Našťastie sa dá v nastaveniach vypnúť.

Nečakaná, no veľmi vítaná je integrácia Google Lens priamo do systému, dokonca obsahuje aj vlastné tlačidlo. Vivo je jedným z mála výrobcov, ktorí ponúkajú Google Lens priamo v aplikácii fotoaparátu.

Zaujímavo je riešené aj ovládanie pomocou gest. Potiahnutím prsta zdola nahor sa vrátite na domovskú obrazovku. Podržaním prsta na displeji sa dostanete do menu spustených aplikácií. Pokiaľ tak urobíte na pravej alebo ľavej strane displeja, vrátite sa späť alebo do menu rýchlych prepínačov. Jednoducho si nastavíte, čo chcete na konkrétnej strane mať. Na toto ovládanie sme si rýchlo zvykli. Pokiaľ však preferujete štandardné klávesy domov, späť a multitasking, môžete ovládanie gestami jednoducho vypnúť.

Multimédiá: To pravé orechové

Nie je žiadnou novinkou, že najvýkonnejšie a najdrahšie modely rôznych výrobcov patria medzi tie najlepšie multimediálne smartfóny. Vivo NEX S nie je výnimkou. Na čele s výkonným procesorom a dostatkom operačnej pamäte si svoj multimediálny obsah užijete dosýta a hlavne bez čakania. Veľký displej je priam predurčený k sledovaniu videa či prezeraniu obrázkov. Vyzerajú na ňom naozaj veľmi dobre.

Reproduktor obsahuje len jeden, no ten je dostatočne kvalitný a jeho maximálna hlasitosť veľmi príjemne prekvapila. Nie je to žiadne šuštítko a jeho zvonenie pravdepodobne neprepočujete. Plusové body dostáva smartfón aj za prítomnosť 3,5 mm jack konektora, pomocou ktorého si k nemu pripojíte hocijaké slúchadlá, ktoré máte doma. Nebude to však potrebné, pretože tie v balení hrajú veľmi slušne.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
7.9.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+