MojAndroid

Spoločnosť Vivo priniesla na výstavu CES 2018 do amerického Las Vegas aj zariadenie, ktoré obsahovalo čítačku odtlačkov prstov pod displejom z dielne Synaptics. Nejde však o finálne zariadenie. Ide skôr o koncept či predstavu, ako by mohli vyzerať snímače odtlačkov prstov v blízkej či vzdialenejšej budúcnosti.

Náš tip
Qualcomm predstavil snímač odtlačkov, ktorý sa dá umiestniť pod displej

Vivo a Synaptics

Pokiaľ ide o umiestnenie snímaču, je logické a nachádza sa v spodnej časti displeja. Zážitok z odomknutia zariadenia tak bude veľmi podobný ako v prípade súčasných snímačov na prednej strane pod displejom. Napriek tomu, aktuálne použitý čip je skôr optický ako kapacitný a preto pracuje zatiaľ iba s OLED displejmi (IPS LCD technológia nie je vylúčená, no v súčasnosti v prípade tejto technológie nie je podporovaná). Ide však aj o praktickú stránku, keď je snímač aktívny, rozsvietia sa iba pixely v spodnej časti, kde sa senzor nachádza.

Ak má zariadenie vypnutý displej a je naklonené do určitého uhla, senzor od Synaptics, ktorý sa nachádza pod ním je trochu viditeľný. Pri zapnutom displeji ho pochopiteľne neuvidíte vôbec. Druhou stranou mince je softvérová podpora. Je už na každom výrobcovi, ako zvládne softvérovú podporu svojho zariadenia a samotnej aktivácie snímaču.

Náš tip
Synaptics predstavil nový snímač odtlačkov. Sníma tlak a rozpozná aj gestá

Synaptics deklaruje čas odomknutia na úrovni 0,7 sekundy. To je trochu viac ako v prípade súčasných kapacitných snímačov (najrýchlejšie dokážu odomknúť zariadenie za približne 0,2 sekundy). Prvé ohlasy hovoria tiež o nutnosti silnejšieho tlaku prsta na senzor pre správne rozpoznanie odtlačku. Ide však pravdepodobne len o silu zvyku a po nejakej tej dobe používania bude pre náš prst daný tlak samozrejmosťou.

Samotné Vivo tvrdí, že zariadenie, ktoré sa nachádzalo na výstave CES 2018 ešte nie je finálne. Nie je jasné, kedy by výrobca mohol priniesť finálne zariadenie s danou technológiou. Spoločnosť Synaptics však nepochybne sprístupní tento nový senzor aj iným výrobcom a tak sa danej technológie môžeme dočkať aj vo viacerých smartfónoch pre rok 2018 od rôznych výrobcov.

Zdroj: androidcentral

 

10.1.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+