MojAndroid

Spoločnosť Samsung v závere minulého školského roka zrealizovala prieskum medzi študentmi a pedagógmi dvoch stredných zdravotníckych škôl, ktorí mali možnosť využívať virtuálnu realitu (VR) a aplikáciu Virtuálna anatomická učebňa (VAU) od slovenských vývojárov Virtual Medicine. Cieľom tohto prieskumu bolo zistiť spokojnosť študentov a ich pedagógov s takouto formou výučby a prínos vzdelávania prostredníctvom virtuálnej reality.

„Projekt virtuálnych učební sme podporili už v roku 2016 na Univerzite Komenského na Lekárskej fakulte. Koncept sa stal atraktívnym hneď po spustení, preto sme sa rozhodli vyskúšať to aj v nižších ročníkoch a implementovať skúšobnú výučbu aj na stredných zdravotníckych školách,“ uviedla Zuzana Mravík Zelenická, manažérka spoločensky zodpovedných aktivít firmy Samsung Electronics Czech and Slovak.

Študenti vnímajú VR pozitívne

Až 94 percent študentov vidí VR vzdelávanie pozitívne a odporučili by takúto výuku aj ostatným študentom. Vyše 82 percent študentov sa vyjadrilo, že anatómia sa im učí ľahšie pomocou virtuálnej reality. 65 % študentov by VR privítalo aj v ostatných predmetoch a 25,9 % chce s VR pokračovať ďalej najmä pri predmete anatómia. 10 % študentov uviedlo, že ich virtuálna realita nijako neovplyvnila v tom, ako sa im učí anatómia.

Čo na to pedagógovia

Pre pedagógov je vyučovanie pomocou virtuálnej reality výbornou pomôckou. 60 percent z nich sa vyjadrilo, že VR určite patrí do vyučovania, ďalších 40 taktiež, ale len za určitých podmienok. Priznali, že musia vopred rozmýšľať, že do ktorej časti vyučovacej hodiny zaradia VR. Príprava im zaberie približne 2 hodiny. Všetci pedagógovia potvrdili, že u nich prevládajú pozitíva po zavedení VR, ktorými sú hlavne lepšie študijné výsledky.

„Slovensko sme si zvolili za miesto pilotného spustenia virtuálnych učební a tento koncept sa nám osvedčil. Preto začiatkom októbra otvárame aj dve nové učebne v Českej republike – v Mladej Boleslavy a Šumperku, a ďalšiu plánujeme na Slovensku,“ doplnila Zelenická.

V najbližšom čase bude prebiehať súťaž o vytvorenie virtuálnej učebne. Školy, ktoré sa do nej zapoja a budú vybrané komisiou dostanú do daru kompletné technické vybavenie. Jedná sa o 65″ obrazovku, 16 setov Samsung Gear VR, smartfóny Samsung Galaxy S8 a aplikáciu VAU pre stredné školy.

Náš tip
Slovák, ktorý začínal s aplikáciou pre Kontrafakt, dnes mení štúdium medicíny vo svete
28.9.2018
Zdroj: tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+