MojAndroid

Výskumný tím pod vedením vedcov z City University of Hong Kong (CityU) nedávno vyvinul nový bezdrôtový systém na interakciu s pokožkou, ktorý dokáže vydávať rôzne vône pomocou miniaturizovaných generátorov vôní. Táto technológia, integrovaná do virtuálnej (VR) a rozšírenej reality (AR), sľubuje zážitok so širokým spektrom využití od sledovania 4D filmov až po medicínske ošetrenie a online vzdelávanie. Správu priniesla stránka univerzity.

Systém podporuje dlhodobé využitie bez častej výmeny a údržby. Umožňuje interakciu s používateľmi v rôznych aplikáciách a dôležité je, že rozhranie môže podporovať bezdrôtovú a programovateľnú prevádzku, a tiež môže rýchlo reagovať na uvoľnenie alebo potlačenie vôní pre presnú kontrolu ich koncentrácie. Zdroje vôní sú ľahko dostupné a zároveň biokompatibilné.

Dva návrhy umožňujú uvoľňovanie vôní na požiadanie: jeden je malé zariadenie integrované do pokožky v tvare náplasti obsahujúce dva OG(generátory vône), ktoré sa môže pripevniť priamo na hornú peru človeka. Druhý je flexibilný dizajn masky na tvár s deviatimi OG rôznych typov, ktorý dokáže poskytnúť stovky kombinácií vôní. Tento systém, založený na jemnom ohrievaní uvoľňuje rôzne vône nastaviteľnej koncentrácie tavením voňavého parafínového vosku na OG.

Až 30 rôznych vôní, no tam určite nekončíme

Výskumný tím bol schopný vytvoriť približne 30 rôznych vôní, od bylinného rozmarínu a ovocného ananásu po sladké pečené palacinky. Dokonca môžu vytvoriť aj menej príjemné vône, ako je smradľavý durian. Jedenásť dobrovoľníkov navyše dokázalo s priemernou úspešnosťou 93 percent rozpoznať vône generované OG.

Výsledky experimentov v rôznych aplikáciách, ako je sledovanie 4D filmov, medicínske ošetrenie, kontrola ľudských emócií a zážitok VR/AR pri online vyučovaní, ukázali veľký potenciál nových rozhraní. Napríklad bezdrôtový systém môže interagovať medzi používateľom a virtuálnym predmetom, keď je používateľ “na prechádzke” vo virtuálnej záhrade uvoľňovaním rôznych ovocných vôní.

Nová technológia tiež preukázala potenciál pomôcť zabúdajúcim pacientom pripomenúť stratené spomienky, keďže vnímanie vône dokáže simulovať zážitky, čo vedie k pripomenutiu emocionálnych spomienok.

Náš tip
Toto nastavenie si vo svojom Xiaomi smartfóne radšej vypnite. Môže spôsobiť problémy

4.3.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+