MojAndroid

Spoločnosť Samsung nás dnes pozvala na tlačovú konferenciu do netradičného prostredia – ocitli sme sa na Strednej zdravotníckej škole na Strečnianskej ulici v Bratislave. Tu sa budú po novom študenti učiť anatómiu aj pomocou virtuálnej reality. V škole dnes totiž otvorili virtuálnu anatomickú učebňu. Pilotný projekt vznikol vďaka spolupráci startupu Virtual Medicine, sieti nemocníc Svet zdravia a spoločnosti Samsung Electronics.

“Študenti budú môcť vďaka aplikácii vidieť jednotlivé štruktúry ľudského tela z rôznych perspektív. Môžu ich interaktívne otáčať, nakláňať, zväčšovať či oddeľovať tak, akoby mali reálne sústavy ľudského tela pred sebou,” vysvetľuje doktor Tomáš Brngál, ktorý spolu s informatikom Milošom Svrčekom založil startup Virtual Medicine a s ich multidisciplinárnym tímom vytvorili aplikáciu Human Anatomy VR.

Žiaci teda konečne získajú lepšiu predstavu o tom, ako ľudský organizmus vyzerá v troch dimenziách, lebo doteraz sa to učili prevažne z obrázkov v učebniciach. Materiál na štúdium by teda mohli lepšie a rýchlejšie pochopiť.

Obrázky ľudského tela v učebniciach vymenia za virtuálnu pitevňu

“Aplikácia navyše obsahuje aj prvky gamifikácie. Študenti si tak môžu napríklad hravou a interaktívnou formou otestovať, či poznajú ten ktorý sval,” opisuje. Aplikácia zároveň obsahuje pomenovania jednotlivých častí tela v slovenčine aj v latinčine a ich základnú charakteristiku.

Anatómia je v zdravotníckych študijných odboroch nosným predmetom, pre veľký rozsah učiva i latinské názvoslovie ju však väčšina študentov považuje za jeden z najťažších.

„Je to predmet náročný na predstavivosť, učenie a zapamätanie. Naučené veci si treba neustále opakovať. Vďaka virtuálnej realite budú mať žiaci jasnejšiu predstavu o uložení jednotlivých orgánov v tele, čo sa na základe štúdia obrázkov a modelov učí zložitejšie,“ podotýka Eva Drobná, riaditeľka Strednej zdravotníckej školy na Strečnianskej ulici v Bratislave.

Navyše, žiaci v dnešnej dobe nie sú zvyknutí čítať knihy v printovej podobe, zaujímajú ich informácie z internetu a elektronických médií. Virtuálna anatomická učebňa by teda mohla byť skvelým pomocníkom. Aplikácia, ktorú prispôsobili potrebám strednej školy, bude obsahovať všetky zložky ľudského tela, teda svaly a kosti, cievy, nervy, orgány či jednotlivé sústavy.

Jediné dve stredoškolské virtuálne učebne na Slovensku

Bratislava je aktuálne druhou strednou školou na Slovensku, kde sa takáto virtuálna učebňa otvorila. Minulý týždeň bola spustená “pilotná prevádzka” na Strednej zdravotníckej škole v Michalovciach.

Zdravotníckych pracovníkov je na Slovensku nedostatok a aj takýto projekt by mal pomôcť prilákať mladých ľudí k tomuto odboru, hovorí Dana Miňová, riaditeľka ľudských zdrojov siete polikliník ProCare a siete nemocníc Svet zdravia.

Technologickým partnerom projektu je spoločnosť Samsung Electronics, ktorá škole venovala vybavenie pozostávajúce z desiatich setov pre virtuálnu realitu v podobe Samsung Galaxy S8 a Samsung Gear VR a Smart signage interaktívnej obrazovky s výkonným operačným systémom TIZEN. Celkové náklady na zriadenie virtuálnej učebne sa vyšplhali na takmer 40-tisíc eur. Virtual Medicine bude projekty na školách priebežne vyhodnocovať.

Kľúčové fakty:

  • virtuálne anatomické učebne v Michalovciach a Bratislave sú prvé učebne svojho druhu na stredných zdravotníckych školách
  • v decembri 2016 vznikla prvá virtuálna učebňa pre študentov medicíny na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského
    v Bratislave bude virtuálnu anatomickú učebňu využívať takmer 90 žiakov zo študijných odborov diplomovaná všeobecná sestra a zdravotnícky asistent
  • aplikácia obsahuje aj prvky gamifikácie a popis jednotlivých štruktúr ľudského tela spolu s ich slovenskými i latinskými názvami
  • komerčnú aplikáciu od Virtual Medicine dnes využívajú ľudia už v 149 krajinách sveta

Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+