MojAndroid

Dokázali by ste utiahnuť modrú veľrybu? Je viac než pravdepodobné, že asi ťažko. Vedci zo Stanfordu však vyvíjajú sériu miniatúrnych robotov, ktorí majú taký výkon, že dokážu utiahnuť až 23,5 kg záťaž. V pomere k ľudskej sile a veľkosti by to teda znamenalo, že by sme utiahli spomínanú veľrybu. Tajomstvo super-silných robotov sa skrýva v tom, že vedci sa inšpirovali gekónmi. Robotom totiž dali do výbavy podobné priľnavé končatiny, ktoré pri pohybe a ťahu využívajú.

“Priľnavosť zabezpečujú miniatúrne gumové špičky, ktoré sa pevne prichytia na stenu, keď sa robot šplhá. V momente zapretia sa jednotlivé špičky rozšíria, čím sa zväčší povrch, a teda aj možnosť ich prichytenia. Keď robot zdvihne nohu, špičky sa zase vystrú, zmenšia plochu a ľahšie sa tak oddelia od povrchu.”

gekon_veda

Mechanizmus odpozorovaný z prírody sa tak postaral o to, aby len 9-gramový robot dokázal utiahnuť 0,9 kg závažie popri lezení po stene. 20 miligramový robot skonštruovaný pomocou mikroskopu zase unesie 500 miligramovú záťaž.

Celý výskum môže viesť k tomu, že jedného dňa budú tieto roboty ešte menšie a dokážu prepravovať extra ťažké bremená a náklad v skladoch a továrňach.

Zdroj: Gizmodo, foto: Wikipedia

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

  • A už vieme, čo nás bude ťahať ráno z postele :)

+