MojAndroid

Dnešné tablety už nie sú len zariadeniami určenými na prehliadanie internetových stránok či hranie hier. Vďaka vysokému výkonu a konektivite je ich možné použiť aj ako multimediálne centrá v obývacích miestnostiach. Stačí ak disponujete kompatibilným TV a tabletom, ktorý je vybavený príslušným výstupom, či podporou niektorého z bezdrôtových štandardov pre prenos videa. Možností, ako použiť tablet v roli multimediálneho centra je viacero.

Orange - partner seriálu

Partnerom seriálu je Orange

Vyberte si vhodný tablet

Na to, aby ste svoj tablet mohli použiť ako multimediálne centrum pre prehrávanie filmov, prehliadanie internetu, či hranie hier, budete potrebovať vhodný model s podporou video výstupu a dostatočným výkonom. Dnes už v podstate platí, že aj lacnejšie tablety bez problémov zvládajú prehrávanie Full HD videí a všetky bežné činnosti, ktoré by ste s nimi chceli robiť. Pred kúpou sa však odporúčame informovať o možnostiach, ktoré rôzne modely ponúkajú. Najlepším a najspoľahlivejším spôsobom ako si filmy na veľkej obrazovke užiť je, ak tablet disponuje microUSB výstupom s podporou MHL, alebo priamo vlastným HDMI (micro alebo mini) výstupom. V prípade oboch možností si budete musieť zakúpiť príslušnú redukciu.

TIP: V ponuke Orangeu si zákazníci môžu vybrať z niekoľkých modelov podporujúcich video výstup. Je ním napríklad Sony Xperia Tablet Z2 alebo Samsung Galaxy Tab 4 8.0, ktorý je dostupný už od 1 eura.

Tablet_ako_multimediálne_centrum_-_YouTube

Samozrejme, v dnešnej dobe je moderné všetky dáta prenášať bezdrôtovo, a to platí aj o streamovaní videa. Väčšina tabletov s Androidom podporuje protokol DLNA, ktorým v súčasnosti disponuje aj väčšina televízorov. Čoraz častejšie sa však začínajú využívať technológie ako Miracast a WiFi Direct (priame pripojenie pomocou WiFi), ktoré umožňujú zrkadlenie displeja Android zariadení na obrazovke TV, a to v rozlíšení až do 1080p. Na tento účel však budete potrebovať buď kompatibilnú TV s podporou týchto technológií, alebo špecializované zariadenie. To najčastejšie prichádza vo forme krabičky alebo väčšieho USB kľúča, ktorý obsahuje HDMI výstup. Tento sa potom pripája priamo k televízoru. Zástupcom takýchto zariadení je napríklad Chromecast od Googlu, alebo HTC Link, či SONY IM10 Miracast Wireless Display.

Použite bezdrôtovú myšku a klávesnicu

Tablet môžete pohodlne odložiť a ovládať ho len pomocou myšky a klávesnice. Väčšina Android tabletov podporuje funkciu USB OTG, vďaka ktorej k nemu pripojíte nielen klasické USB klávesnice a myšky, ale aj bezdrôtové zariadenia, ktoré sa pripájajú pomocou USB prijímača. Na diaľku tak môžete pohodlne prehliadať webové stránky alebo ovládať prehrávanie multimédií.

Tablet_ako_multimediálne_centrum_-_YouTube2

Ide to aj zo smartfónu

V prípade, že tablet využíva HDMI výstup, určite ho máte položený niekde v blízkosti televízora, ktorý obvykle býva mimo dosah používateľa. Je preto vhodné, ak na jeho ovládanie použijete napríklad váš smartfón, ktorý sa môže chovať podobne ako klasický diaľkový ovládač. Pomocou aplikácie Tablet Remote sa dajú jednotlivé filmy jednoducho pozastaviť, pretočiť alebo preskočiť, čo vám značne zjednoduší situáciu napríklad pri odbiehaní po jedlo alebo na toaletu. Aplikáciu je potrebné nainštalovať ako na tablet, tak aj na smartfón.

Kvalitné audio musí byť

Na počúvanie hudby samozrejme nebudete používať TV. Aj preto odporúčame na tento účel použiť samostatnú reproduktorovú sústavu, najlepšie takú, ktorá má v sebe už zabudovanú konektivitu Bluetooth. Vďaka rôznym streamerom si však obľúbenú hudobnú kolekciu užijete aj na zostavách bez nej. Stačí ak disponujú audio vstupom. Pripojenie smartfónu či tabletu je potom už len otázkou niekoľkých kliknutí. Samozrejme, použiť môžete aj klasický kábel, ktorý pripojíte do 3,5 mm audio výstupu.

TIP: So službou Orange Hudba máte svoju hudbu v aplikácii MusicJet so sebou kdekoľvek a kedykoľvek. MusicJet nájdete aj v aplikácií Orange Go a nainštalujete ho aj na počítači.

Na svoje si prídu aj hráči

Tablet nemusí slúžiť len na sledovanie videí a počúvanie hudby. Priamo vo vašej obývačke sa môže premeniť na herné centrum, na ktorom si budete môcť zahrať desiatky až stovky zaujímavých herných titulov, a to nielen tých dostupných na obchode Play. Pre Android je totižto dostupných niekoľko rôznych emulátorov, pomocou ktorých budete môcť spustiť aj hry zo starších herných konzol. Odporučiť môžeme napríklad aplikácie RetroarchRetroidNetplay alebo FPSE. Pre Android od verzie 4.0 je samozrejmosťou aj podpora herných ovládačov, vďaka ktorým je možné podporované hry ovládať aj z pohodlia vášho gauču. Spomenúť môžeme napríklad aj nami testovaný Samsung Gamepad, či ovládač Sony PS3 DualShock 3, ktorý ale funguje len s certifikovanými alebo rootnutými zariadeniami. Problémy by ste nemali mať ani s pripojením káblového Xbox gamepadu.

Náš tip
Ako pripojiť herný ovládač k Android zariadeniu

Tablet_ako_multimediálne_centrum_-_YouTube3

Aplikácie, ktoré by ste mali vyskúšať

Na tablete budete samozrejme potrebovať aj vhodnú aplikáciu, ktorá bude prehrávanie filmov či hudby zastrešovať. Použiť môžete dobre známy a osvedčený MX Player, či podobne dobrý BSPlayer. Ak máte k dispozícii tablet s veľkou vnútornou pamäťou, ktorá pojme viacero vašich filmových zbierok, tak môžete využiť pekne spracovanú a funkčnú knižnicu v aplikáciách Plex, Archos Video Player, či MediaBrowser Android Client. Pre bezdrôtové streamovanie videí odporúčame vyskúšať aplikácie ako My Cloud Cast Streambels AirPlay/DLNA Player.

VIDEO

19.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+