MojAndroid

Európska únia sa snaží odstraňovať bariéry, ktoré sú v prípade video služieb a požičiavania online obsahu bežné a dokonca s nimi počítame. Aj keď sa aktivita už naplnila a v rámci EÚ nie sme obmedzení kvôli našej lokácii, pri autorskom obsahu sa to nezmení.

Autorské právo víťazí a obmedzuje užívateľa

Aj keby sme sa akokoľvek snažili, rozširovaniu obsahu s video službami, čo je platený a taktiež bezplatný obsah v podobe filmov, seriálov a rôznych relácií sa vždy do cesty postaví autorská dohoda a najmä držitelia autorských licencií. Osobne som pri schvaľovaní novej EÚ Smernice o tom nepochyboval, bolo by to až moc krásne a samozrejme nereálne. Totiž každý trh alebo v rámci EÚ každá krajina má obsah dostupných video služieb k dispozícii iba v takom rozsahu, ako to držitelia autorských práv (tí, ktorí ich od autora daného filmu, seriálu alebo iného diela odkúpili) dovolia. Preto obsah Netflixu na Slovensku je iný, ako v Nemecku alebo Francúzku. Ak by sme hľadali skutočnú príčinu, ktorá by to mala ospravedlniť, tak sa proste nenájde. Ani rozdielnosť jazykovej mutácie neobstojí.

Paradoxne, ako to už býva, takéto lokálne obmedzenia nie sú pre krajiny, ktoré by sme nazývali ako západná Európa problém. Jednak ich zdroj je bohatší na obsah, sú zvyknutí na platby viac ako my a teda pri pohľade na zverejnenú štatistiku je jasné, že idú raketovo nahor. Dokonca odhad na rok 2022 hovorí o náraste tržieb z necelých 40 miliónov EUR na skoro 61 miliónov, oproti roku 2017. Je teda vidieť, že trend popularity je vysoký a video služby budú hrať prím pre ďalšie roky.

Slovensko a náš región

Video služby u nás nemajú nateraz taký potenciál, ako ukazuje iná časť, môžeme ju nazývať západná Európa. Dokonca, zverejnená štatistika jednoznačne favorizuje pre náš región služby, ktoré sú lokálne. Teda najmä televízia a prípadne, ňou poskytovaný platený alebo bezplatný obsah, ktorý je šírený väčšinou cez web rozhranie danej televízie. Niekedy ako samostatná služba, ako ukazuje napríklad Voyo.sk.

Zatiaľ sa teda služby šírené prostredníctvom celosvetovej siete ako je Netflix, HBO alebo Amazon Prime Video nestretli s takým záujmom. Zrejme cenová politika, kvantita obsahu a tiež reálna dostupnosť odradzujú zákazníkov. Stále je pohodlnejšie a časté zaplatiť si za obsah v televízii prostredníctvom lokálneho poskytovateľa a sledovať klasiku. No na sebe a niekoľkých známych vidím inú situáciu. Úhrada za káblovú televíziu mi pripadá zbytočná, kvalitný a zaujímavý obsah si viem mesačne za 20 EUR vyskladať z iných zdrojov. A správy a tok informácií iného ako zábavného charakteru dnes ponúka nespočetne množstvo web služieb a online denníkov. Široká dostupnosť internetových služieb dnes už vytvára pre video služby iný rozmer, avšak podľa dostupnej štatistiky, zatiaľ sa nevieme zbaviť návyku mať doma svojich 60 programov a platiť za ne.

Ocením, ak dáte svoj pohľad a predstavu o budúcnosti tejto sféry aj Vy, naši čitatelia. Každý cíti a vníma video služby inak, nie každý za ne chce platiť, ak už platí káblovú televíziu svojmu operátorovi. Niekto ich môže považovať iba za doplnok, nie náhradu svojej televízie v obývačke. Inému môže reálne Netflix a spol. pripadať ako plnohodnotná náhrada za TV od lokálneho operátora.

18.2.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+