MojAndroid

Veľké výrobné továrne sú miestom, kde už nie je možné predstaviť si život bez pomoci robotov. Špeciálne ramená týchto pomocníkov totiž dokážu pracovať s takou presnosťou a rýchlosťou, ktorá je pre bežného človeka nepredstaviteľná. Výrobcovia elektronických zariadení, áut a iných produktov využívajú takéto robotické ruky už veľmi dlho, no technologický pokrok sa dostal aj sem. Nový robot Sawyer, ktorý pochádza od firmy Rethink Robotics, patrí síce do továrenského prostredia, no od svojich predchodcov sa v mnohých smeroch odlišuje.

Rozdiely je možné spoznať navonok, ale aj pod povrchom konštrukcie tohto robota. Veľkou výsadou Sawyera je to, že je oveľa prívetivejší, ako predchádzajúce zariadenia. Tam, kde by mala byť hlava, je umiestnená dotyková obrazovka, ktorá dokáže symbolizovať tvár. Robota tiež dokážete niektoré veci naučiť, iné sa zvláda naučiť sám.

Technologické vybavenie je ďalší dôležitý prvok tohto robota. Sawyer totiž zvláda aj také úlohy, ktoré boli doteraz veľmi náročné. Na mysli máme napríklad precízne testovanie dosiek s obvodmi a iné práce, ktoré vyžadujú extrémnu presnosť a citlivosť. Nový robot bude stáť 29 000 USD, čo znamená, že si ho zrejme nekúpite do domácnosti, aby vám ráno robil kávu. Pre veľké výrobné spoločnosti však môže byť veľmi užitočný, keďže dokáže nahradiť niektoré činnosti, ktoré doteraz vedeli vykonávať iba ľudia. To môže byť chápané ako rana pod pás pre zamestnancov, ktorých tieto roboty v budúcnosti nahradia, no na druhej strane aspoň nebudú musieť ľudia robiť nezáživnú manuálnu prácu, ktorú zvládnu aj takéto výdobytky modernej doby.

Zdroj: Rethink Robotics via engadget

25.3.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+