MojAndroid

Tím stojaci za vývojom nokiáckeho OS Meego, teraz známy skôr pod názvom Jolla, sa snaží o vývoj mobilného operačného systému s vlastnou víziou toho, ako by mal vyzerať. Výsledkom ich snaženia je Sailfish OS, ktorý sa v komerčnej sfére objavil na zariadení, ktoré sa k svojim zákazníkom po prvýkrát dostalo koncom novembra. Výnimočný je najmä svojím používateľským prostredím, ktorého ovládanie sa orientuje na gestá. Ako vyzerá, si môžete pozrieť aj na videu nižšie.

Alternatívny OS však už nie je len dominantou Jolla smartfónu. Jednému vývojárovi sa totižto podarilo tento OS upraviť tak, aby fungoval aj na staršom Nexuse 4 a je možné, že podobný kúsok sa mu podarí aj na novšom Nexuse 5. Táto správa však nie je až takým veľkým prekvapením. Obidva OS, Android aj Sailfish, sú totižto založené na Linuxe a tak proces portovania nie je až tak zložitý ako pri iných platformách. Podľa Tomiho Pienimakiho, CEO spoločnosti Jolla, by si tak nový OS mohol nájsť domov aj na zariadeniach bežiacich na Androide. Nexus 4 bežiaci pod operačným systém Sailfish je toho dôkazom. Žiaľ, developer zatiaľ nezdieľa žiadne súbory a ani návod na to, ako Sailfish OS do Nexusu 4 nahrať. Možno už čoskoro ale tak urobí.

31.1.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+