MojAndroid

Na svete je prvá anti-dronová puška, ktorá má zatočiť s nelegálne lietajúcimi dronmi na oblohe. Hoci na svete existujú na ničenie týchto strojov rôzne armádne riešenia, tie sa v bežných civilistami obývaných oblastiach nedajú, resp. nemôžu použiť. Aj preto Battelle vyvinul nový typ pušky, ktorá pomocou rádiových vĺn dokáže zostreliť v podstate akýkoľvek lietajúci objekt, riadený pomocou rádiových vĺn.

Nové zariadenie môže pomôcť v najrôznejších oblastiach, či už pri ochrane verejných budov alebo ambasád v zahraničí, kde by použitie bežných prostriedkov nepripadalo do úvahy. Zbraň váži približne 4,5 kg a objekt môže zneškodniť už do vzdialenosti 400 metrov. Po stlačení spúšte sa prostredníctvom nej vyšle zhluk elektromagnetickej energie v rôznych frekvenčných pásmach, čím sa znemožní príjem akýchkoľvek ďalších signálov a tým pádom aj ovládanie drona. Pozrite si ju v akcii.

Zdroj: engadget

 

15.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

24 odpovedí na “VIDEO | Prvá anti-dronová puška v akcii”

  1. Nie je to nič, čo by sa nedalo obísť. Prvá zbraň proti dronom to určite nie je. Autoomne drony by to mali zvládať resp. prežiť. Ochrana vládnych budov hahaha, možno tak proti amatérom, čo len lietajú a bývajú v okolí.

  2. Teda neviem, ci som slepy, ale to co som videl bola funkcia “emergency landing” ktoru ma vacsina pokrocilejsich dronov: ked sa strati signal ovladania a zaroven aj signal gps, kontrolovane dosadne. Na to staci obycajny gps/wifi/gsm-jammer, za 10$ z Ciny.

    Mimochodom, niektore drony maju ako zalohu aj signal z vlastnych gyroskopov, pomocou ktorych sa aj v takom pripade dokazu vratit naspat (teda aspon priblizne samozrejme, u gyroskopov treba ratat s integracnou chybou).

    Dalsia vec, co ak bude ovladanie pouzivat inu frekvenciu, nez tie spomenute? Pobliz takych zariadeni sa neda pouzit sirokopasmove rusenie, lebo by mohlo zablokovat aj vlastne komunikacne kanaly. Mimochodom, aj blokovat ISM-band sa mi zda teda dost riziko (ISM = industry, scientific, medical) …

    Skratka ok, beriem, takato moznost tu je. Ale nie je to “nepriestrelna” technologia. Kto chce pouzit drona na nieco velmi “spinave”, moze si ho upravit tak ze bude voci takymto veciam immunny. Ak by niekto chcel vyuzit drona na teroristicky utok, nebude mat rozpaky pouzit na ovladanie hoci aj frekvencie policie. Hrozba pokuty od telekomunikacneho uradu by ho trapila asi najmenej…

  3. To som zvedavy ci tato “zbran” dodrziava nariadenia organov o povolenom vysielacom vykone v danych pasmach. Aby skor nezakazali tuto hracku ako nejaky dron, toto by dokazalo narobit ovela viac skody…

  4. Takze je jasne ze rusenim gps a wifi sa dron vrati vdaka gyru naspet. Ale dnes by sa malo vediet udajne rusit aj gyro – https://www.usenix.org/system/files/conference/usenixsecurity15/sec15-paper-son-updated.pdf – napr. udajne podla tejto studije.
    Zase sa bude hladat metoda ako mozno gyro ochranit proti takemu vlneniu. Popripade mozno ine podporne senzory/systemy aby to dron vykril. Uvidime ako to pojde dalej :)
    Hmm 30metrov dosah… Staci ze v tomto pripade vystupa dron hore dost daleko mimo rusenia, len musi vediet kde hore je kedze gyro je mimo :p
    Hm.. nie su nejake gyra zalozene na gravitacnom principe (a v pripade pohybu s gyrom teda dronom kalkulacia vychylky proti pohybu…)?

    • No jo, len akurat taky “detail”: aby si akusticky mohol rozladit gyroskop, musis vopred poznat jeho rezonancnu frekvenciu. Ta je (v pripade tohto mechanickeho gyroskopu) naladena hmotnostou senzora a tuhostou pruzin, v ktorych je ulozeny. To moze byt “trochu” problem, lebo ta frekvencia moze byt hocikde medzi par Hz az po MHz.

      Jednoducha ochrana proti tomuto je tlmiaci element (staci primitivny viskozny tlmic kriticky naladeny na vlastnu frekvenciu), a potom to uz nevybudis, ani keby si nan posielal vlnenie megatawattoveho vykonu. No a okrem toho sa to da samozrejme poriesit aj elektronicky. Staci tam zaradit daky frekvencny filter. Gyro bude kmitat, ale riadiaca elektronika tie kmity vobec nebude brat do uvahy.

      A len tak mimochodom, gyroskop moze byt aj inej konstrukcie, napr. zotrvacnikovy, piezo, laserovy/opticky, atd. Niektore z nich su voci takemuto budeniu uplne rezistentne…

Pridaj komentár

+