MojAndroid

Roboty už dávno nie sú len výplodom fantázie autorov sci-fi. Ide o stroje, ktoré ľudia reálne vytvárajú, aby robili nebezpečné, či pre človeka náročné veci. Tie najlepšie humanoidy (teda roboty napodobňujúce ľudí) sa zišli v posledných dňoch na finálne DARPA Robotics Challenge, kde si zmerali sily v rôznych úlohách. Museli simulovať záchranu ľudských životov pri živelných katastrofách, a tak boli ich úlohy v súťaži naozaj zaujímavé – prekonať prekážky na zemi, otvoriť dvere, šoférovať auto, chodiť po schodoch, prerezať sa cez stenu a podobne. Nie všetko ale roboty dokázali urobiť bez problémov. Najväčšou prekážkou sa nestalo šoférovanie auta, ani rezanie steny, ale prekvapivo udržanie rovnováhy. 

Roboty padali pri rôznych situáciách, pričom niektoré pády stáli naozaj za to. Poviete si, že to je iba kopa železa a káblov, no keďže išlo o humanoidy, v mnohých zanechal pohľad na padajúceho robota smutné pocity. Prevládal však smiech, ba niekedy aj smiech so slzami v očiach. Však vidieť padajúceho robota je naozaj vtipné. Dokáže vám to aj video, ktoré uniklo na internet po jednom z finálových dní súťaže robotov.

Jednotlivé tímy museli s padaním robotov počítať a mnohí do nich vložili aj mechanizmus, pomocou ktorého sa spadnutý robot dokázal sám postaviť. Prevládali však roboty, ktoré museli zo zeme zodvihnúť priamo vývojárske tímy, čo ich stálo 10 trestných minút. Logicky, nikto nechcel, aby jeho robot spadol – však víťaz súťaže s najmenším počtom minút vyhral 2 milióny dolárov!

Zdroj: TheVerge

8.6.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+