MojAndroid

Neoddeliteľnou súčasťou medicíny sú už dávno technológie. Ich využitie v zdravotníctve má na svedomí neuveriteľný pokrok a ťažko si v dnešenej dobe predstaviť akýkoľvek lekársky zákrok či vyšetrenie bez rôznych zariadení. Vývoj však ide nezadržateľne vpred a experimentuje sa na nových poliach. Jedným z nich je aj virtuálna realita a hranie hier na Oculus Rifte, ktoré lekári na očnej klinike UVEA Mediklinik v Martine využívajú na liečbu tupozrakosti.

Oculus.Still006

_DSC2579.MOV.Still001

Tupozrakosť, teda amblyopia, je porucha zraku, kedy pacient na jedno oko nevidí ostro – a to napriek tomu, že je zdravé. Oko nemá schopnosť interpretovať obraz na sietnici či už z dôvodu škúlenia alebo refrakčnej chyby obidvoch očí. Výsledkom je to, že každé oko sa akoby pozerá na iné body v priestore a takto odlišné obrazy prichádzajú do mozgu. Sú preň konfliktné, a tak sa mozog prispôsobí tým, že jeden z obrazov “zruší”. Dôsledkom toho človek nevníma hĺbku (čiže 3.rozmer), ale iba plochý 2D obraz reality. Tento problém sa môže dať liečiť napríklad zakrytím zdravého oka páskou či krytom. Tupozrakosť je, samozrejme, lepšie podchytiť už v detsve, no podľa nových štúdií sa s ňou dá pracovať aj v dospelosti pomocou dostatočného tréningu.

Oculus.Still005

A práve jednou z foriem takéhoto tréningu je hranie hier na Oculus Rifte. Hneď na začiatku však treba povedať, že všetko je zatiaľ v štádiu skúmania a definitívne závery zatiaľ neboli vyvedené. Doterajšie výsledky sú ale pozitívne a lekári úspešne pokračujú v testovaní účinkov na pacientoch s amblyopiou. Na celý proces sa využíva Oculus Rift DK2, ktorý si pacient jednoducho nasadí na oči a pomocou špeciálnych hier cielených na tupozrakosť si zrak precvičuje. Mala som možnosť vyskúšať si konkrétne hru Diplopia, kde bolo priestorové videnie rozhodujúcim faktorom. Viem si tak predstaviť, že ľudia bez vnímania hĺbky priestoru s tým môžu mať na začiatku naozaj problém.

Oculus.Still004

Oculus.Still007

Všetko sa začína skríningovým vyšetrením pacienta, na ktorom sa zistí, či je pacient vhodný na liečbu pomocou virtuálnej reality. Podľa toho lekári spravia postup pre pacienta a samotné vyšetrenie pozostáva z testov na vnímanie hĺbky, ktoré sa bude kontrolovať každé tretie sedenie. Výsledky sa potom vyhodnotia. Doktor Anders Rustand Holm, M.D. z Nórska, pôsobiaci na klinike v Martine opisuje princíp liečebného postupu nasledovne:

“V Oculuse máte 2 šošovky a 2 obrazy. Tieto obrazy sú iné, takže v jednom obraze vidíte viac ako v druhom. Cvičíte tak binokulárne videnie a cvičíte aj 3D, teda hĺbku vnimania. Funguje to ako tzv. “push – pull metóda”, čiže sa tlačí na to slabšie oko a silnejšie sa, naopak, ťahá.”

Na martinskej mediklinike využívajú napríklad už spomínanú Diplopiu, no sú aj iné hry. Základom je však rozdielnosť medzi dvoma obrazmi. Až vtedy cvičíte binokulárne videnie. Kým pri klasickom postupe ostáva prekryté oko nečinné, teraz cvičí tiež, i keď iným spôsobom ako oko, na ktorý sa kladie dôraz. Mimochodom, podobný efekt by mali mať aj iné náhlavné sety s virtuálnou realitou, Oculus teda nie je podmienkou.

“V súčasnosti máme 6 pacientov a z toho dvaja aboslovali už 4 sedenia. Rozdiel je vidno. Ide o celý jeden riadok a majú aj lepšiu úroveň vnímania hĺbky. Veríme, že aj ostatní budú pociťovať zlepšenie.”

Oculus.Still002

Vyzerá to však, že pomoc je dočasná, náprava oka vydrží asi na 8 mesiacov a mala by sa teda pravidelne opakovať. Liečba virtuálnou realitou sa zatiaľ skúša na dospelých pacientoch, no mala by byť vhodná aj pre deti. Zaujímavosťou je, že ide o vlastný projekt kliniky, ktorý je výnimočný nie len v rámci Slovenska, ale aj Európy.

“V Amerike sa tomu venuje jeden oftometrista so špecializáciou na perceptual learning (učenie vnímaním), no nevidel som že by sa tomu venoval nejaký oftalmológ pred tým.”

Ak sa liečba ukáže v konečnej fáze ako úspešná, lekári v Martine by potom mohli nakombinovať vhodný “herný” produkt a aplikovať ho na liečbu vhodných pacientov. Zatiaľ sa však s výsledkami nechcú uponáhľať.

“Sme v štádiu, že zisťujeme viac, pred tým nemôžeme sľúbiť, že to pomáha. Momentálne ale máme dobrý pocit my aj pacienti. Subjektívne pacienti tiež vravia, že je to lepšie. Na konci 40-minútovej hry tvrdia, že skutočne vidia viac.”

O výsledkoch výskumu vás budeme informovať.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+