MojAndroid

Výtlky na cestách dôverne pozná každý slovenský vodič. Na naších cestách ich nájdete skutočne požehnane veľa, pričom viaceré z nich patria ku skutočným unikátom, čo do veľkosti aj tvaru. O to horšia je situácia po zime, kedy sa pôsobením mrazu diery zvyknú zväčšovať a niekedy na ceste vlastne nájdete viac dier ako samotnú cestu. Niet pochýb, že výtlky sú ročne zodpovedné za obrovské škody na automobiloch, pričom spôsobujú nadmerné opotrebenie ich dielov už v priebehu krátkej doby. Nehovoriac o tom, že niektoré môžu byť doslova životunebezpečné. Napríklad vo Veľkej Británii spôsobia výtlky na cestách škody vo výške 4,3 miliardy dolárov, pri rovnakom počte áut ako v UK, by boli škody na Slovensku určite niekoľkokrát vyššie. Zatočiť s nimi by ale chceli automobilky Jaguar a Land Rover, ktoré vyvíjajú technológiu pre detekciu výtlkov na cestách.

Nápad automobiliek je veľmi prostý. Pomocou senzorov v automobiloch by zaznamenali výtlk, jeho veľkosť a presnú polohu. Tieto informácie by boli následne v reálnom čase poslané do cloudu a zdieľané s ostatnými vodičmi, napríklad aj prostredníctvom mobilnej aplikácie.  Vyhli by sa tak prípadnému poškodeniu automobilu, prípadne inej nebezpečnej dopravnej situácií, pri ktorej by sa museli diere uhýbať. Navyše, k databáze výtlkov by mali prístup aj príslušné úrady, ktoré by mohli efektívnejšie zakročiť a opraviť tie výtlky, ktoré spôsobujú najviac problémov. Ako by to celé malo fungovať predstavuje Land Rover na videu.

11.6.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+