MojAndroid

Na prestížnej konferencii Google I/O 2015 pred pár dňami dostali slovo aj krajčíri – a stali sa poriadnou atrakciou. Google tu totiž predstavil svoj Projekt Jacquard, ktorý patrí do kategórie wearables, teda obliekateľnej elektroniky. Google sa tak nezameriava iba na inteligentné okuliare či hodinky, ale prešiel aj k inteligentnému oblečeniu. Na jeho výrobu sú potrebné  inteligentné textílie, ktoré boli rovnako súčasťou prezentácie. Podobné materiály nie sú novinkou a vyrábajú sa vtkaním vodivých vláken do textilu, ktorý je tak obohatený o vodivé vlastnosti. Ich nasadenie do masovej produkcie sa však doteraz neudialo, pretože využiteľnosť takýchto látok je zatiaľ veľmi obmedzená a tiež nie sú práve najatraktívnejšie na pohľad.

project-jacquarad-google

Google sa preto rozhodol predstaviť spôsob, akým vyrábať moderné vodivé textílie nenákladným spôsobom a tiež predviedol, kam sa dostal vo vývoji takýchto látok a bezdrôtovej technológie. Vďaka takémuto bezdrôtovému prenosu signálu sa môže z vášho oblečenia stať napríklad dotyková plocha – elektronika v textile totiž dokáže komunikovať s vaším mobilným zariadením. Funkcionalite dokonca nemusel ustúpiť dizajn, pretože Google dbá aj na miniaturizáciu elektroniky a všetkých komponentov. Snaží sa ich zminiaturizovať do veľkosti gombíka.

Na pódiu teda prebehli napríklad ukážky interakcie medzi oblečením z inteligentného materiálu v bezdrôtovom spojení so smartfónom. Prejdením ruky po textile sa zatemnili či rozžiarili svietidlá so žiarovkami Philips Hue, iným pohybom po textile sa zase zmenila farba svetla.

Google sa týmto spôsobom snaží motivovať aj vývojárov, aby vymýšľali využitie pre tieto formy textilu. V praxi by to mohlo raz vyzerať tak, že napríklad poklepkaním po rukáve vytočíte nejaký kontakt z vášho telefónneho zoznamu, prejdením ruky po kolene spustíte televízor a podobne.

Zdroj: phandroid.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

  • Luke Malatinsky

    začínam sa báť budúcnosti :)

+