MojAndroid

V ďalšej časti seriálu vám ukážeme skryté možnosti tabletov, ktoré môžete použiť nielen na prehliadanie internetu, sledovanie filmov, či počúvanie hudby, ale aj na cestách a potulkách prírodou. Väčšina dnešných tabletov je vybavená GPS modulom a niektoré z nich podporujú aj presnejšie A-GPS, ktorého presnosť a rýchlosť sa bezproblémovo vyrovná bežným smartfónom. Tie sa na navigáciu využívajú dnes už bežne. Tablet však nemusí slúžiť len na navigáciu, ale aj na získavanie informácií o turistických atrakciách v okolí. Nápomocný môže byť aj pri podávaní prvej pomoci alebo plánovaní cesty.

Orange - partner seriálu

Partnerom seriálu je Orange

Navigácia je dobrý základ

V dnešnej dobe sa už klasické papierové mapy v automobiloch nenosia. Nahradili ich totiž moderné a technologicky vyspelé zariadenia, s vlastným operačným systémom. Bežne sa na účely navigovania v neznámom prostredí používajú smartfóny, no podobným spôsobom môžete využiť aj tablety. Samozrejme, pre umiestnenie tabletu na čelnom skle automobilu sú vhodnejšie menšie zariadenia s uhlopriečkou do 7 palcov, v prípade núdze však poslúžia aj tie s väčším displejom. Na obchode Play nájdete množsto rôznych aplikácií, ktoré vám v tom pomôžu. Tými najznámejšími sú napríklad Sygic, TomTom, Route 66, Waze, či navigácia spoločnosti Google, ktorá prichádza predinštalovaná na väčšine zariadení s Androidom. Tieto aplikácie vám pomôžu pri orientovaní sa v neznámom prostredí, a to nielen pri jazdení autom, ale aj pri chôdzi, či jazdení na bicykli. Ďalšie tipy na aplikácie nájdete aj v článku Aplikácie pre môj Android: Offline navigácie na dovolenku v zahraničí.

TIP: Na navigáciu môžu zákazníci Orangeu použiť tablety z akciovej ponuky, ktorých cena sa začína už od 1 eura. Získať ich môžete spolu s mobilným internetom v niekoľkých dostupných balíkoch. Od 1 eura môžete získať napríklad Prestigio MultiPad 4 Ultra Quad 8.0 3G alebo Samsung Galaxy Tab 3 7.0 Lite.

Sygic je slovenským produktom, na ktorý môžeme byť patrične hrdí. Ide o jednu zo svetovo najúspešnejších navigácií, ktorá ponúka výborné používateľské funkcie, dobre mapové podklady a taktiež možnosť zakúpiť doživotnú licenciu. Samozrejmosťou je prítomnosť hlasovej navigácie, dokonca aj v slovenčine. Ako bonus získavate v navigácii Sygic napríklad rýchlostné obmedzenia zobrazené priamo na mape, či 3D zobrazenie miest a krajín pre ľahšiu orientáciu.

Verzia: 17.3.21
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 17.3.21
Aktuálna cena: Zdarma

Waze si svoje meno zakladá na vlastnej komunite jazdcov a používateľov, tzv. wazerov. Nedávno prešiel pod taktovku Googlu, vďaka čomu získal lepšie vyhľadávanie adries, ku ktorým by ste sa v rámci svojho cestovania chceli dostať. Najväčšou výhodou tejto navigácie je jej sociálny rozmer. Používatelia získavajú za jej používanie rôzne hodnosti, a sami sa podieľajú na nahlasovaní dopravných nehôd, kolón, či policajných hliadok.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Google Mapy sú podobne ako Waze online navigáciou, ktorá ku svojmu fungovaniu potrebuje internetové pripojenie. Ak máte neobmedzený internet a väčšinu času sa pohybujete na území Slovenskej republiky, určite ju vyskúšajte. Odvďačí sa vám presnosťou rýchlosťou a spoľahlivosťou. Samozrejmosťou je navigovanie s hlasovými povelmi v slovenčine, či sledovanie dopravnej situácie priamo z máp a navigácie.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Mapy – aby ste sa nestratili

Na orientáciu v teréne nemusíte používať vyslovene navigáciu a dobre vám poslúžia aj obyčajné mapy. Samozrejme, máme na mysli tie v elektronickej podobe spustené prostredníctvom niektorej aplikácie v tablete. Z obchodu Play máte opäť na výber množstvo aplikácií. Aj tieto môžeme rozdeliť na tie, ktoré ponúkajú mapové podklady online, alebo po stiahnutí aj offline. Najznámejšie online mapy vám asi ani netreba predstavovať. Sú nimi Google Mapy, ktoré zabezpečujú to najlepšie pokrytie mapami po celom svete. Ich nespornou výhodou je aj integrácia služby Google Street View, vďaka ktorej môžete vidieť aj také miesta, ktoré možno nikdy nenavštívite. Poslúži ale napríklad aj pri hľadaní vami vysnívanej destinácie.

Po Slovensku môžete cestovať a objavovať krásy pomocou turistických a offline máp. Tu medzi tie najlepšie patrí napríklad Locus, ktorý ponúka bohaté portfólio funkcií a mapy z niekoľkých zdrojov. Podobne dobre poslúži na Slovensku napríklad aj Turistická Mapa SR, či Smartmaps, pri ktorých si mapové podklady môžete stiahnuť a neskôr ich používať offline. Podarenou aplikáciou je aj Podmevon.sk, ktorá okrem turistickej mapy ponúka aj označenie bodov záujmu, či práve konajúcich sa podujatí.

Verzia: 3.30.2
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: 2.4.7
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.4.7
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.2.47
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.2.47
Aktuálna cena: Zdarma

TIP: Nezabudnite si do tabletu vybrať vhodné pripojenie do internetu, aby ste svoj tablet mohli využiť kdekoľvek sa nachádzate. Mobilná dátová sieť od Orange je aktuálne dostupná pre  viac ako 85% populácie Slovenska a  svoje pokrytie stále rozširuje. Pararelne s pokrývaním 4G sa Orange sústredí aj na zvyšovanie pokrytia v 3G sieťach, ako aj na pokrývanie vidieckych oblastí cez UMTS 900, ktorá umožňuje priniesť rýchly mobilný internet s rýchlosťou 21 Mbit/s . Vďaka takémuto pokrytiu si môžete užívať rýchly mobilný internet na svojom tablete takmer na celom Slovensku.

Kam vyraziť

Častým problémom nielen slovenských turistov môže byť aj samotné rozhodnutie kam vlastne vyraziť. Našťastie aj na vyriešenie tohto problému existuje niekoľko aplikácií, ktoré vám poradia, ktoré destinácie by ste mali navštíviť, prípadne aké podujatia sa momentálne odohrávajú v jednotlivých mestách. Presne na tento účel bola vytvorená aj aplikácia Mobilecity, ktorá na displeje zariadení prináša dôležité informácie o dianí v mestách. Nájdete v nej ale aj zoznam kultúrnych pamiatok, či programy kín a divadiel. Dobrým zdrojom informácií je aj aplikácia Turistické Atrakcie Slovensko, ktorá obsahuje rozsiahlu databázu hradov, zámkov, jaskýň, múzeí, galérii, hvezdární, záhrad a iných zaujímavostí na území Slovenska.

TIP: Používajte svoj telefón alebo notebook v zahraničí ako doma vďaka roamingu od OrangeuVybrať si môžete z viacerých  roamingových dátových balíkov podľa potreby s predplatenými dátami do objemu 200 MB. Prípadne sa môžete rozhodnúť aj pre balíček bez predplatených dát,  s ktorým  v roamingu prenášate dáta už od 9 centov/MB. Navyše ako bonus k nemu získavate aj zahraničné cestovné poistenie 

Ak sa rozhodnete vycestovať do zahraničia, určite nainštalujte aj TripAdvisor. V aplikácií nájdete tipy na tie najlepšie hodnotené atrakcie, reštaurácie, aktivity, obchody a hotely z celého sveta. K nim nechýbajú ani recenzie a skúsenosti ľudí, ktorí ich sami navštívili. Pri hľadaní ubytovania doma či v zahraničí príde vhod aj aplikácia populárneho a dobre známeho portálu Booking.com. Nájdenie vhodného ubytovania je po jej nainštalovaní skutočne jednoduché a praktické.

Úraz alebo strata dokladov?

V zahraničí ale aj u nás doma sa môže stať množstvo nevyspytateľných situácií. Počas cestovania môžete byť napríklad svedkami vážnej dopravnej nehody, alebo sa v zahraničí ocitnete bez dokladov. Na pomoc v tomto prípade prichádzajú aplikácie ako Prvá pomoc, či Svetobežka. Aplikácie tipu Prvá pomoc slúžia na poskytnutie základných informácií o prvej pomoci a ponúkajú návody a rady s tým, ako správne prvú pomoc vykonať. Svetobežka bola vytvorená z iniciatívy Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a jej hlavným cieľom je pomôcť občanom Slovenskej republiky v zahraničí. Obsahuje totiž konkrétne rady a informácie o tom, ako postupovať v rôznych núdzových situáciách.

Verzia: 1.0.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.0.0
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: 1.4
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.4
Aktuálna cena: Zdarma

TIP: Krádež alebo strata mobilného telefónu resp. jeho poškodenie v dôsledku náhlej a nečakanej udalosti už nemusí byť žiadny problém, a to vďaka poisteniu telefónu od Orangeu.

17.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+