MojAndroid

Meno Vic Gundotra mnohým z vás možno nič nehovorí, no ak trh s mobilnými technológiami sledujete dlhšie, zrejme tušíte, o koho sa jedná. Ide o bývalého senior viceprezidenta spoločnosti Google. Ten stál pri tom najväčšom smartfónovom boome a zo spoločnosti odišiel v roku 2014. Teraz však úplne zanevrel na smartfóny so systémom Android, aspoň pokiaľ hodnotíme kvalitu fotografií. Podľa neho sú Android smartfóny niekoľko rokov za iPhonmi v kvalite fotoaparátov.

Náš tip
Spoločnosti Alphabet sa zvýšili príjmy a klesol zisk

Fotoaparátom škodí, že Android je open-source

Gundotra zverejnil na svojom facebookovom profile fotografiu (zrejme) svojich detí, kde chváli portrétový režim na jeho iPhone 7 (kiežby niečo podobné ponúkali Android smartfóny…). Objektívne musíme zhodnotiť, že fotografie vyzerajú skutočne veľmi pekne a sú o krôčik ďalej pred väčšinou smartfónov so systémom Android, ktoré tiež ponúkajú podobnú funkciu. Na druhej strane, aj tu je vidieť rozmazanie objektov, ktoré by rozmazané byť nemali, ako napríklad vlasy detí na spodnej fotografii v časti, kde sa im dotýkajú hlavy.

Odhliadnuc od detailov, súhlasíme – ide o veľmi pekné fotografie. Najzaujímavejšia je však diskusia pod príspevkom. Tu totiž začal Gundotra obhajovať fotoaparáty na iPhonoch. V diskusii tvrdí, že Android smartfónom v tomto smere škodí open-source princíp systému. Ak totiž výrobca príde s inováciou, musí sa viac prispôsobovať systému a implementácia tejto inovácie potom trvá aj niekoľko rokov. Naopak, Apple môže inováciu priamo spojiť so systémom a má tak v tomto smere obrovský náskok pred Android smartfónmi.

A čo Google Pixel?

Zaujímavá úvaha, ktorá má síce čosi do seba, no Vic zrejme dávno nevidel fotografie z Android smartfónov. Práve vďaka špeciálnej softvérovej optimalizácii má totiž Google Pixel tak dobrý fotoaparát, ktorý spomíname ešte aj takmer rok po jeho predstavení. Porovnateľné, ak nie lepšie fotografie ako aktuálna generácia iPhonov zvládnu aj súčasné vlajkové lode s Androidom a podľa nás za iPhonmi nezaostávajú niekoľko rokov.

Fotografia zo smartfónu Google Pixel.

Je naozaj zaujímavé, ako rýchlo dokázal bývalý vysoko postavený predstaviteľ Google zabudnúť na to, čo jeho bývalý zamestnávateľ dokázal. Samozrejme, Apple má po softvérovej stránke veľkú výhodu, ktorú zúročuje napríklad pri neporovnateľne rýchlejšom šírení nových aktualizácií a v niektorých prípadoch aj lepšej optimalizácii. Tvrdiť ale, že Android smartfóny sú niekoľko rokov za iPhonmi, je prinajmenšom odvážne a možno až bizarné.

Ako to vidíte vy?

Alebo to všetko len zle chápeme? Dajte nám vedieť váš názor – myslíte si, že Android smartfóny robia skutočne oveľa horšie fotografie ako iPhony? Porovnávate si fotografie s kamarátmi, ktorí majú smartfóny od Apple? Dajte nám vedieť vaše názory v diskusii pod článkom.

Zdroj: Android Central

2.8.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+