MojAndroid

Výroba energie má viacero spôsobov. Okrem atómových elektrární je tu i trochu “zelenší” prístup, a tak sa bavíme aj o vodných elektrárňach, poznáme však aj solárnu energiu či získavanie elektriny pomocou veterných turbín. Práve posledný menovaný spôsob sa však dočkal zaujímavej inovácie. Španielsky startup Vortex Bladeless si vzal za cieľ zmeniť spôsob získavania energie z vetra. Známe veterné turbíny tento raz prídu o svoje typické rotujúce čepele a energiu zabezpečí len stĺpik trčiaci zo zeme. Ako však môže takýto “pahýľ” generovať energiu, či vôbec zachytiť prúdenie vzduchu?

Inžinieri sa rozhodli využiť to, čomu sa práve architekti a stavbári snažia zabrániť pri najrôznejších stavbách. Kým tieto stavby musia odolávať nárazom vetra, stĺpiky spoločnosti Vortex práve tie využívajú a vzniknuté kmitanie je tak tvorcom energie. Tieto špeciálne turbíny dokážu produkovať energiu za rôznych rýchlostí prúdenia vzduchu. Využívajú na to silné magnety umožňujúce upraviť frekvenciu, pri ktorej sa štruktúra stavby môže rozkmitať.

Nápad by však určite ostal ostal nepovšimnutý, ak by neprinášal nejaké výraznejšie benefity ako tradičná veterná turbína. Vortex preto vysvetľuje, že ich riešenie je o 40% lacnejšie ako turbíny s rotujúcimi čepeľami. Najväčšia úspora prichádza v podobe zníženia nákladov na údržbu. Nové turbíny totiž nevlastnia pohybujúce sa časti ako vrtule a tak nepotrebujú ani pravidelné mazanie a podobne. Tiež náklady na výrobu sú týmto pádom menšie. Na druhej strane, španielske riešenie zachytí o 30% menej energie, no je ich možné postaviť na rovnakú plochu viac ako turbín s vrtuľami. Bonusom je i to, že tieto stĺpiky sú na rozdiel od vrtúľ úplne tiché.

Zdroj: theverge.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+