MojAndroid

Najnovšia vesmírna loď NASA, ktorá má dopraviť ľudskú posádku až k planéte Mars, disponuje tými najspoľahlivejšími technologickými komponentami. Jej hlavný počítač však nedosahuje ani výkonu súčasných smartfónov.

Palubný počítač Orionu má byť založený na 11 rokov starom notebooku G3 iBook spoločnosti Apple. Dôvod prečo tomu tak je jednoduchý. Zatiaľ čo na zemi posúvame techniku na hranicu svojich možností, vo vesmíre je smerodajný iný parameter, a tým je spoľahlivosť. Vesmírna loď bude počas svojej dlhej cesty na Mars vystavená oveľa väčším dávkam radiácie ako kedykoľvek predtým, a tak NASA musela použiť komponenty, ktoré boli dôsledne vyskúšané a otestované. Výkon hlavného počítača je teda daný použitým čipom IBM PowerPC 750FX, ktorý debutoval v roku 2002 a nie je ani zďaleka tak výkonný ako Sony Xperia Z3, Samsung Galaxy Note 4, či iné im podobné smartfóny s Androidom.

Čip 750FX je taktovaný na frekvencii 900 MHz a pracuje so zbernicou s rýchlosťou 166 MHz a 512 KB vyrovnávacou pamäťou L2 Cache. Bol vyrobený 13 μm výrobným procesom (130 nm), kdežto dnešné technológie umožňujú výrobu na hranici už 14 nm. V priamom porovnaní je 750FX asi tak výkonný ako ARM čip použitý v Samsungu Galaxy S III.

750fx

V čom je však počítač Orionu výnimočný je radiačný štít, NASA pridala tiež odolnejšie základné dosky a spojovacie prvky, ktoré majú vydržať dlhú cestu na Mars a späť. Na vesmírnej lodi sa nachádzajú ešte dva záložné počítače, s rovnakým hardvérom aj softvérom, pričom sa navzájom kontrolujú a skúmajú radiačné anomálie. Šanca, že pri takomto systéme dôjde k úplnému zlyhaniu a reštartovaniu dôjde len raz z 1 870 000 misií.

Zdroj: geek.com

9.12.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+