MojAndroid

O smartfónoch Vertu sme nejedenkrát písali ako o poriadnych zaujímavostiach. Nie každý si totiž nájde niekoľko tisíc eur na takéto zariadenia. Luxusné a predražené Vertu smartfóny boli remeselným skvostom, často ich pokrývali diamanty, zlato, krokodília koža, titán… skrátka, najvyberanejšíie materiály. Bohužiaľ, spoločnosť Vertu ukončuje svoje pôsobenie, pretože sa (paradoxne) borila už dlhšiu dobu s finančnými problémami. V marci tohto roka kúpil Vertu turecký investor Murat Hakan Uzan a pokúšal sa riešiť dlh vo výške 138 miliónov libier, no neúspešne.

Utápanie sa v dlhoch

Vertu teda zatvára vlastnú výrobu a prepúšťa svojich približne 200 zamestnancov. Zaujímavosťou však je, že Uzan si necháva konštrukčné a technologické licencie smartfónov. Nedávno totiž investoval aj do spoločnosti TCL (výrobcu napr. zariadení Alcatel a BlackBerry) a vyzerá to tak, že práve v TCL má s licenciami svoje plány.

Takmer dvadsaťročná tradícia

Pripomenieme, že britská spoločnosť Vertu začala svoju dráhu v roku 1998. Za jej vznikom stojí fínska Nokia. V roku 2012 ju však predala súkromnej firme EQT VI, no stále si nechala 10%-ný podiel. Ku koncu roka 2013 mala spoločnosť Vertu okolo 350 tisíc zákazníkov a ponúkala im aj špeciálnu 24-hodinovú zákaznícku službu. Neskôr, v roku 2015, predala EQT VI svoj podiel hong-kongskej spoločnosti Godin Holdings. V súčasnosti bola firma pod spomínaným tureckým investorom a ukončuje svoje pôsobenie.

Zdroj: androidpolice.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+