MojAndroid

Veľká Británia si posvieti na vodičov, ktorí za volantom používajú mobilné zariadenia. Rozhodla sa sprísniť existujúce zákony na zlepšenie bezpečnosti na cestách, uviedla na oficiálnej vládnej stránke.

Veľká Británia: Držanie mobilu počas jazdy bude nelegálne až na jednu výnimku

V súčasnosti je v Spojenom kráľovstve zakázané posielať SMS správy alebo telefonovať počas jazdy v prípade, že zariadenie držíte v ruke. Budúci rok sa zákon rozšíri o zákaz používať telefón na fotografovanie alebo natáčanie videí, prepínanie skladieb alebo hranie hier.

Možnosť ovládať zariadenie „hands-free“ zostáva, no aj naďalej platí pravidlo, že vodič sa musí plne venovať vedeniu vozidla. Výnimku dostanú len bezkontaktné platby mobilom v drive-thru podnikoch, vodič však môže smartfón vytiahnuť až po zastavení vozidla. Nový zákon taktiež objasní, či je legálne používať mobil na semafore alebo v zápche.

Ako je to s používaním mobilu za volantom u nás?

Zákon o cestnej premávke zakazuje „počas vedenia vozidla držať v ruke alebo iným spôsobom obsluhovať telefónny prístroj alebo iné telekomunikačné, audiovizuálne alebo obdobné zariadenie okrem použitia systému „voľné ruky“ alebo vykonávať inú obdobnú činnosť, ktorá nesúvisí s vedením vozidla”.

Pokutu teda môžete dostať len za držanie mobilu pri pohybe vozidla. Nie je však konkrétne zadefinované, aké činnosti nemôžete počas jazdy na zariadení vykonávať. Okrem mobilov nesmiete v rukách držať telekomunikačné zariadenia ako vysielačky alebo audiovizuálne zariadenia ako GPS navigácie.

Šoférovanie s mobilom v ruke je nie len nebezpečné, ale aj vás môže vyjsť poriadne draho. Výška pokuty sa v súčasnosti môže vyšplhať až na 200 eur, pričom štát na nezodpovedných vodičoch vyzbieral v roku 2019 desaťtisíce eur.

Náš tip
Pozor, z tohto e-shopu nenakupujte, ak nechce prísť o peniaze

26.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+