MojAndroid

Výkon smartfónov sa neustále zväčšuje, máme väčšie a kvalitnejšie displeje a telefóny sa stali našimi multimediálnymi a pracovnými nástrojmi, bez ktorých by sme sa v dnešnom svete len ťažko zaobišli. Výrobcovia neustále inovujú ponuku svojich tabletov a telefónov, ktoré ponúkajú stále lepšie parametre a funkcie. Všetky však majú jednu podstatnú nevýhodu a tou je výdrž batérie. Je úplne bežné, že ráno pred odchodom do práce odpojíte telefón z nabíjačky a večer už musíte znova dobíjať. Veľmi nepraktické ak máte namierené niekde, kde nebude rýchly prístup k zásuvke s prívodom elektrického prúdu. Výrobcovia sa síce snažia neustále vylepšovať svoje produkty znižovaním spotreby jednotlivých elektronických komponentov, ale to jednoducho nestačí (ako príklad môžeme spomenúť najnovší štvorjadrový procesor Tegra 3, ktorý je energeticky úspornejší ako jeho predchodca a pritom ponúka niekoľkonásobne väčší výkon). Riešenie je však už možno na ceste.

Najnovšie sa totiž vedcom z  Northwestern University podarilo upraviť existujúce lithium-iontové batérie tak, že dokážu vydržať desaťnásobok dnešných batérii a je ich možné nabiť už za 15 minút. Dosiahli to využitím miliónov dier v graphenovej vrstve batérie pomocou chemickej oxidácie. Zmeny sa dočkal aj výrobný materiál, ktorý zvýšil množstvo ionov a rýchlosť ich pohybu, vďaka čomu dosiahli rýchlejšie nabíjacie časy. Tam kde bežná batéria vydrží jeden deň, nová technológia sľubuje až jeden týždeň. Samozrejme to má ešte svoje nedostatky v podobe malého počtu nabíjacích cyklov, ktorých je 150 (to by malo vystačiť na jeden rok používania). Reálne nasadenie takýchto batérií do zariadení vedci očakávajú najskôr do piatich rokov.  Dovtedy budú pracovať na ďalších vylepšeniach.

Zdroj: pocketnow.com

 

16.11.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+