Vedcom z inštitútu MIT sa podaril takpovediac husársky kúsok. Mnohí ich kolegovia sa už dlho snažia získať spoľahlivý spôsob, ako zmerať vzdialenosť medzi Wifi routerom, a používateľmi, ktorí toto zariadenie využívajú. Idea, ktorú priviedli do praxe, nie je nová, avšak MIT ako prvý inštitút dospel až k vytvoreniu prototypu. A treba uznať, že výsledky vôbec nie sú zlé. Napríklad vo 4-izbovom apartmáne dosiahol až 94 % presnosť pri lokácií pripojenia, v internetovej kaviarni dokonca dokázal v 97 % identifikovať, či je zariadenie pripojené na konkrétny prístupový bod, alebo nie.
Technológia spočíva v kombinácií dvoch veličín. Rýchlosti prenosu údajov medzi prístupovým bodom, a užívateľom, a rýchlosť svetla. Vynásobením týchto dvoch veličín vedci dostali dostatočne presné informácie o tom, v akej vzdialenosti sú zariadenia, ktoré medzi sebou komunikujú. MIT však dokázalo znásobiť efektívnosť až dvadsať násobne oproti iným, podobným riešeniam. Rovnako nie je potrebné mať viaceré, navzájom prepojené routery ako tomu bolo doteraz. Konceptu pre fungovanie stačí jeden aktívny hotspot.
Vďaka riešeniu sa tak otvárajú viaceré možnosti, tou najhlavnejšou je ale pravdepodobne bezpečnosť. Vďaka presnej identifikácií užívateľov, respektíve zariadení, by bolo možné identifikovať napríklad útočníkov, pri pokuse o prienik do zariadenia. Rovnako by bolo možné odpojiť konkrétne zariadenie, tak ako to ide aj dnes, avšak s tým rozdielom, že by sme presne vedeli, kde sa nachádza zariadenie ktoré, napríklad z bezpečnosti, odpájame.
Či sa tomuto riešeniu dostane aj medzi reálne využitie v praxi, zatiaľ nie je známe. Spoločnosť ďalšie plány neuviedla. Vytvorenie fungujúceho prototypu je však určite cesta správnym smerom.
Zdroj: Engadged