MojAndroid

Supramolekulárny polyuretán. Tak znie názov plastu, ktorý sa dokáže opraviť sám pri ľudskej teplote. Vynašli ho na univerzitách Reading a Oxford, a hoci nejde o prvý samoopravný plast na svete, práve tento polymér by mohol vo viacerých oblastiach spôsobiť revolúciu. Mechanické poškodenie totižto dokáže sám obnoviť pri teplote 37°C, takže stačí, aby ste sa dotkli napríklad poškrabaného krytu na mobile a ten sa sám opraví.

Nový typ plastu nie je primárne určený pre mobilné zariadenia, aj keď by si v tomto segmente rozhodne našiel svoje miesto. Vedci ho chcú využiť najmä v medicíne, kde by mohol nahradiť napríklad povrch niektorých orgánov, ktorý sa dokáže sám opraviť v prípade poškodenia, alebo sa bude používať pri zašívaní vnútorných poranení s tým, že sa po čase samovoľne rozpadne. Jeho výhodou je najmä zdravotná nezávadnosť, takže sa môže používať aj v sterilných prostrediach. Využití pre tento typ materiálu je však nespočetne veľa a je len otázkou času, kedy sa začne používať vo veľkom. Dôležitou však bude cena, za ktorú sa tento typ materiálu bude dať implementovať do vecí, ktoré používame bežne.

samoopravny-plast_1

Zdroj: Phys.org

18.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+