MojAndroid

V budúcnosti bude možno naše smartfóny zásobovať elektrickou energiou moč. Čítate správne. Vedcom z univerzity West of England a University of Bristol, sa totižto podarilo vytvoriť prostriedky na nabíjanie mobilných zariadení práve prostredníctvom ľudského moču. Technológia sa nazýva “microbial fuel cells” v slovenčine by sme to mohli preložiť ako mikrobiálne palivové články. Momentálne sa hľadajú zdroje financovania na ďalší výskum.

bateria moč2

V projekte vedci použili moč na nabitie niekoľkých mikrobiálnych palivových článkov. Proces nabíjania je už teraz natoľko efektívny, že dokázal nabiť neznámy model mobilného telefónu spoločnosti Samsung. Výhodou moču má byť to, že nejde o nedostatkový materiál a na rozdiel od veterných alebo slnečných zdrojov energie je aj plne recyklovateľný.

“Sme veľmi radi, pretože sme prvý na svete, nikto zatiaľ nevyužíva energiu z moču, je to vzrušujúci objav. Použitie odpadového produktu ako zdroja energie na výrobu elektriny je asi tak ekologické ako sa len dá. Jedným z produktov, ktorého nekonečnými dodávkami si môžeme byť istí je náš vlastný moč,” povedal Dr. Ioannis Ieropoulos z univerzity West of England.

Palivové články dokázali telefón poháňať počas odoslania niekoľkých SMS správ, prehliadania webových stránok, najviac energie si vyžiada už aj krátky hlasový hovor. Vedci však chcú technológiu vylepšiť natoľko, že umožní napájanie mobilného zariadenia po oveľa dlhší čas.

batéria moč

Vedci však hlavne využitie nevidia v smartfónoch. Už teraz uvažujú o toaletách, ktoré by moč využívali k napájaniu svetiel, spŕch a iných zariadení v kúpeľni. Ak sa nájdu investori, ktorí budú ochotní poskytnúť finančné prostriedky na ďalší vývoj, možno už o pár rokov si dobijeme smartfóny na toalete a šetriť budeme aj elektrinu v domácnostiach, keď moč prevezme úlohu doplnkového zdroja energie. Stále nám však nejde do hlavy, ako vlastne budeme dobíjať tie palivové články močom? :)

Zdroj: dailymail

17.7.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+